Spinnning iarna ?

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

GabiSuciu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 22 Ian 2015, 15:18

Spinnning iarna ?

Mesaj de GabiSuciu » 22 Ian 2015, 15:23

Salut lume , sunt nou in spinnning .. am si eu o intrebare .. am cautat pe diverse forumuri dar tot degeaba ca nu prea am inteles nimica , Imi poate spuna cineva , ce se prinde la blinker de 2 si ce se prinde la vobler ? . Am inteles ca sunt o gramada de voblere , " o gluma buna , tocmai ce mi-am fost cumpara un vobler cu 46 de lei daca nu ma insel si pe tot digu era un copac si ghici ce? am ramas fara :))" Sa trecem la treburi mai serioase .. am fir de 18 lb , trebuie un fir mai mic de atat? Specific lansez destul de mult . Folosesc foarte multe blinkere .. de dimensiunea 2 , si vreau acuma sa imi cumpar si ceva voblere , ceva imagini mi-ar fii de ajutor . Si merge pana la urma sau nu iarna spinningu pe mures curgator ?

GabiSuciu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 22 Ian 2015, 15:18

Re: Spinnning iarna ?

Mesaj de GabiSuciu » 22 Ian 2015, 15:33

Imi cer scuze pentru dublupost .

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Spinnning iarna ?

Mesaj de anem » 22 Ian 2015, 15:35

Salutari,

In primul rand, ar fi bine sa ne lamuresti ce vrei sa spui prin “blinker de 2” … e vorba despre o rotativa? :wink:

In al doilea rand, iarna nu e tocmai cel mai potrivit anotimp pentru a incepe cu spinning-ul … as putea spune ca e chiar cel mai nasol anotimp pentru a incepe sa pescuiesti. Daca nu cunosti locurile, obiceiurile pestilor si preferintele lor sunt toate sansele sa nu prinzi absolut nimic.

In al treilea rand. Ce pesti te intereseaza si ce pesti sunt prezenti in apa in care pescuiesti.

Si nu neaparat ultimul rand … sunt naluci bune care nu costa o caruta de bani la fel cum sunt naluci scumpe care nu isi merita banii.

In functie de pestii care te intereseaza sunt convins ca vei primi ceva recomandari de naluci. Nu ar fi rau ca dupa ce iti stabilesti niste specii tinta sa incerci sa rasfoiesti putin forumul si in mare vei gasi cam ce naluci sunt mai potrivite pentru anumiti pesti.
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

GabiSuciu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 22 Ian 2015, 15:18

Re: Spinnning iarna ?

Mesaj de GabiSuciu » 22 Ian 2015, 15:43

Multumesc pentru raspuns , Cunosc locurile de pescuit unde ma duc .. stiu unde e mare apa stiu unde e mica ca pe acolo am crescut cand eram "strengar" :)) . Nu am nici o pretentie orice peste sa prind .. am prins clean in prostie si odata un somn la rotativa.. dar vreau si alte specii , gen avat , stiuca ce specii mai sunt :)) , Blinker= Rotativa size 2 . E mai buna rotativa ca un vobler ? E Râul Mureș Curgator , nu prea stiu ce specii sunt in apa , stiuca , clean , avat ..alte specii nu mai cunosc .


@ Problema mea este ca sunt putin cam "obseadat" de pescuitu asta am inceput acuma 1 luna , am fost si pe - 16 grade .. si azi am fost si ma duc cand simt nevoia , indiferent de gradele de afara .

florin_florin
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 23
Membru din: 31 Mar 2013, 17:47

Re: Spinnning iarna ?

Mesaj de florin_florin » 22 Ian 2015, 17:08

Incearca salaul la gume

Stai jos
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 140
Membru din: 13 Mai 2014, 12:17

Re: Spinnning iarna ?

Mesaj de Stai jos » 22 Ian 2015, 20:14

Rotativa nu prea merge acum...mai mult dupa ce se intra pe bune in primavara, cand pestii devin mai activi. Acum ai sanse cu gume, sau voblere care sa evolueze la cea mai mica tractiune, recuperate foarte lent. De exemplu ai sanse bune sa prinzi cleni cu salmo hornet 3-4 cm, dar trebuie sa incerci mult pana gasesti locul in care stau adunati. La fel si avatul, poti sa-l prinzi cu gume mici, in ape mai adanci si fara prea mult curent. Acum insa, apa-i cam tulbure pe Mures. Mai bine mai astepti putin.

GabiSuciu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 22 Ian 2015, 15:18

Re: Spinnning iarna ?

Mesaj de GabiSuciu » 22 Ian 2015, 21:59

Multumesc , imi puteti lasa ceva imagini cu voblere ? . Rog si legendele de spinning sa imi raspunda in mare parte .

Avatar utilizator
vampir
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 239
Membru din: 30 Aug 2007, 21:47
Localitate: Craiova

Re: Spinnning iarna ?

Mesaj de vampir » 22 Ian 2015, 22:48

Gabi trebuie mai intai sa te hotarasti ce pesti rapitori vrei sa vizezi. Este mult mai greu sa iti explice cineva totul despre spinning in cateva cuvinte . Uite eu folosesc minimul in spinningul asta ca si dotari si anume: o lanseta pt clean, pastrav, biban unde pescuiesc cu naluci mici de la 3 cm in jos si aici intra: voblere, cicade, rotative si gume si cu cea de a doua lanseta pescuiesc la salau, avat , somn si daca mai intra si stiuca nu ma supar. Aici se pescuieste tot cu nalucile prezentate mai sus dar cu dimensiuni mai mari si fire mai groase. Firul tau este textil de 18 lb? Daca este asa este f gros pt inceput. Deci hotaraste-te spre ce optezi si incepi cautarea pe forum. Vrei sa aflii depre clean scrii cuvantul clean, vrei salau tot asa. Apoi scrie vobler, etc. Totusi imi este greu de crezut ca nu stii ce este ala vobler si daca nu stii este numai vina ta . Exista google. Pana la primavara ai ce face, ia si citeste. Ca sa mergi in stadiul tau la pescuit nu este indicat ca vei aveam foarte multe dezamagiri si vei uita curand de stilul asta.

GabiSuciu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 22 Ian 2015, 15:18

Re: Spinnning iarna ?

Mesaj de GabiSuciu » 22 Ian 2015, 23:22

Stiu ca este vobler , cum sa nustiu .. dar nustiu de care sa imi cumpar sunt 1000 de modele :D Poi orice fel de peste sa prind ca eu nu ma supar , dar nu prea stiu unde stau in ce parte la apa mica sau la apa mare Cleanu sta in general la apa mica somnu stiu ca sta la apare mare dar restu ...? apa trebuie sa fiu curata asta stiu sigur .

ticairlandezu
veteran
veteran
Mesaje: 737
Membru din: 19 Noi 2007, 04:40
Localitate: peste tot

Re: Spinnning iarna ?

Mesaj de ticairlandezu » 23 Ian 2015, 14:04

Gabi Suciu, esti cumva din Alba Iulia? pentru ca cunosc o familie din localitate in care si tatal si fiul au acelasi nume.

Scrie răspuns