Pescuit cu bani putini: tips/tricks/ocazii/minimul necesar

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Gardos
senior
senior
Mesaje: 409
Membru din: 16 Oct 2014, 22:42
Localitate: bucuresti

Re: Pescuit cu bani putini: tips/tricks/ocazii/minimul neces

Mesaj de Gardos » 19 Ian 2015, 11:11

O alta solutie cheap este cumpararea de pe aliexpress.com.
Am cumparat de proba niste fir textil de 500 metri, care mi-a venit in doua luni si un pic (http://tinyurl.com/nngc5da )
Pretul a fost undeva in jurul a 30 de lei, ridicol de mic.
Calitatea nu e nici pe departea ca cea de la Sunline, cu care am avut o relatie de tip love&hate - hate fiind din cauza mea, care faceam nodurile gresit si fara sa umezesc firul pana sa strang. Firul cumparat de la chinezi e mai degraba plat decat rotund, cand se rasuceste se vede ca o panglica de la gimnastica ritmica :) Dar, de rezistent este rezistent, cred ca daca nu ai pretentii poti sa iti faci treaba linistit cu el. Nu l-am testat la pescuit, recunosc.
Sa nu mai vorbesc ca aliexpress.com e plin de voblere care pot sa sa ajunga la tine la doar 1 dolar bucata.

florin1948
veteran
veteran
Mesaje: 977
Membru din: 15 Ian 2009, 13:48
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuit cu bani putini: tips/tricks/ocazii/minimul neces

Mesaj de florin1948 » 19 Ian 2015, 12:33

Gardos scrie:O alta solutie cheap este cumpararea de pe aliexpress.com.
Am cumparat de proba niste fir textil de 500 metri, care mi-a venit in doua luni si un pic (http://tinyurl.com/nngc5da )
Pretul a fost undeva in jurul a 30 de lei, ridicol de mic.
Calitatea nu e nici pe departea ca cea de la Sunline, cu care am avut o relatie de tip love&hate - hate fiind din cauza mea, care faceam nodurile gresit si fara sa umezesc firul pana sa strang. Firul cumparat de la chinezi e mai degraba plat decat rotund, cand se rasuceste se vede ca o panglica de la gimnastica ritmica :) Dar, de rezistent este rezistent, cred ca daca nu ai pretentii poti sa iti faci treaba linistit cu el. Nu l-am testat la pescuit, recunosc.
Sa nu mai vorbesc ca aliexpress.com e plin de voblere care pot sa sa ajunga la tine la doar 1 dolar bucata.
Folosesc de ani bun textil chinezesc luat de pe e-bay. A durat ceva pana i-am depistat pe cei care fac fir rotund ( panglica am luat de nenumarate ori )Faptul ca acolo unde pescuiesc eu este plin de bolovani si pietre - las de multe ori si 20 - 25 de jiguri la o partida - costul mic al acestui fir este un mare avantaj. Consumul de textil e mare si la 80 - 100 lei rola costurile pescuitului devin suparator de mari ( socotind ca merg de regula de 2 - 3 ori pe saptamana ) Firul este foarte rezistent, destul de maleabil singurul dezavantaj este faprul ca ia ceva mai multa apa decat un fir de firma si in perioadele cu frig devine mai rigid.Cand se mai intampla sa pescuiesc in zone fara bolovani folosesc de regula Daiwa Tournament in 8 fire.
Exista doua feluri de oameni.Unul spune ceea ce gandeste. Celalalt are prieteni.

Avatar utilizator
RAFYYY91
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 16 Ian 2008, 12:16
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Pescuit cu bani putini: tips/tricks/ocazii/minimul neces

Mesaj de RAFYYY91 » 19 Ian 2015, 22:56

Subscriu la ce au zis colegii de mai sus, uneori pe ebay poti gasi si chinezarii cu raport calitate/pret foarte bun daca esti atent la detalii si ai putin noroc, eu am luat un set de 10 voblere de clean cu 15$ de pe aliexpress, aveau ancore de calitate indoielnica asa ca le-am schimbat cu vmc-uri dar in rest bat bine si par foarte bune pentru clean, si cele doua din dreapta jos le-am luat cu 2.7$/buc de pe ebay, astea erau ambalate in cutii si aveau si ancore mult mai de calitate :) cel putin cu astea nu-mi fac probleme daca le pierd, cand mai agat cate un handmade imi vine sa-mi bag unghia in gat uneori :evil:

Imagine

Imagine

Imagine

Avatar utilizator
vampir
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 239
Membru din: 30 Aug 2007, 21:47
Localitate: Craiova

Re: Pescuit cu bani putini: tips/tricks/ocazii/minimul neces

Mesaj de vampir » 20 Ian 2015, 14:27

Pai astea da oferte. Cine vrea cu adevarat sa pescuiasca isi poate procura ustensile bunicele si cu bani putini. Rafyy la primavara sa ne spui ce pot voblerele . Ca aspect arata destul de bine.

Avatar utilizator
Razvan V.
veteran
veteran
Mesaje: 551
Membru din: 26 Dec 2010, 20:58
Localitate: Ludus/Mures

Re: Pescuit cu bani putini: tips/tricks/ocazii/minimul neces

Mesaj de Razvan V. » 24 Ian 2015, 13:42

Daca tot e vorba de chestii pe bani putini, va intreb, e ceva de mulinetele de bait-casting la 20-30 $ ? Am vazut destul de multe pe e-bay si tare as fi tentat sa imi comand una prin primavara pentru a incerca ceva nou. Mentionez ca nu am mari pretentii si am experienta 0 la bait-casting. Ba mai mult, timpul imi permite sa ies la pescuit de maxim 30-40 de ori pe sezon.

Avatar utilizator
Sami
veteran
veteran
Mesaje: 1575
Membru din: 08 Oct 2010, 18:59
Localitate: Dr Tr Severin

Re: Pescuit cu bani putini: tips/tricks/ocazii/minimul neces

Mesaj de Sami » 24 Ian 2015, 19:12

Razvan V. scrie:Daca tot e vorba de chestii pe bani putini, va intreb, e ceva de mulinetele de bait-casting la 20-30 $ ? Am vazut destul de multe pe e-bay si tare as fi tentat sa imi comand una prin primavara pentru a incerca ceva nou. Mentionez ca nu am mari pretentii si am experienta 0 la bait-casting. Ba mai mult, timpul imi permite sa ies la pescuit de maxim 30-40 de ori pe sezon.
La casting nu e recomandat sa incepi cu o mulineta ieftina,mai bine iei o mulineta second in stare foarte buna(dar care a avut minim un pret de 100 dolari in magazin Sua),care esti sigur ca a avut review-uri foarte bune decat una noua noua si proasta.

Cu cea ieftina si proasta vei face multe peruci,nu vei putea arunca ,vei pierde bani si te vei enerva.

Eu unul iti recomand sa iti iei una care de noua in magazin a costat minim 100 dolari,pret in SUA ,nu la noi ca aici sunt prea multe taxe si ajung mult mai scumpe. Foarte bune in timp au fost cele de la Shimano,seriile Chronarch,Curado,dar am avut si Citica de care am fost multumit. Mai pe la inceputuri am pescuit si cu Daiwa Advantage sau Daiwa Exceler,care nu e un wow,dar cu putina atentie poti sa pescuiesti destul de bine.
Acum mai conteaza si ce naluci vrei sa arunci,daca o vrei pentru voblere ...atunci e cam problema,depinde ce voblere vrei sa arunci,daca vrei mai usoare va fi mai greu.Eu am pescuit numai la jig cu cele mentionate.

Daca ne spui si pentru ce vrei sa o folosesti sigur vei primi raspunsuri mai complete.
Va conta foarte mult si batul pe care il vei folosi,trebuie sa se potriveasca cu mulineta si sa se incarce bine cu nalucile pe care vrei sa le folosesti,altfel nu vei putea arunca cum iti doresti si vei fi dezamagit.
Fir intins!

Avatar utilizator
Razvan V.
veteran
veteran
Mesaje: 551
Membru din: 26 Dec 2010, 20:58
Localitate: Ludus/Mures

Re: Pescuit cu bani putini: tips/tricks/ocazii/minimul neces

Mesaj de Razvan V. » 24 Ian 2015, 20:43

Sami scrie:
Razvan V. scrie:Daca tot e vorba de chestii pe bani putini, va intreb, e ceva de mulinetele de bait-casting la 20-30 $ ? Am vazut destul de multe pe e-bay si tare as fi tentat sa imi comand una prin primavara pentru a incerca ceva nou. Mentionez ca nu am mari pretentii si am experienta 0 la bait-casting. Ba mai mult, timpul imi permite sa ies la pescuit de maxim 30-40 de ori pe sezon.
La casting nu e recomandat sa incepi cu o mulineta ieftina,mai bine iei o mulineta second in stare foarte buna(dar care a avut minim un pret de 100 dolari in magazin Sua),care esti sigur ca a avut review-uri foarte bune decat una noua noua si proasta.

Cu cea ieftina si proasta vei face multe peruci,nu vei putea arunca ,vei pierde bani si te vei enerva.

Eu unul iti recomand sa iti iei una care de noua in magazin a costat minim 100 dolari,pret in SUA ,nu la noi ca aici sunt prea multe taxe si ajung mult mai scumpe. Foarte bune in timp au fost cele de la Shimano,seriile Chronarch,Curado,dar am avut si Citica de care am fost multumit. Mai pe la inceputuri am pescuit si cu Daiwa Advantage sau Daiwa Exceler,care nu e un wow,dar cu putina atentie poti sa pescuiesti destul de bine.
Acum mai conteaza si ce naluci vrei sa arunci,daca o vrei pentru voblere ...atunci e cam problema,depinde ce voblere vrei sa arunci,daca vrei mai usoare va fi mai greu.Eu am pescuit numai la jig cu cele mentionate.

Daca ne spui si pentru ce vrei sa o folosesti sigur vei primi raspunsuri mai complete.
Va conta foarte mult si batul pe care il vei folosi,trebuie sa se potriveasca cu mulineta si sa se incarce bine cu nalucile pe care vrei sa le folosesti,altfel nu vei putea arunca cum iti doresti si vei fi dezamagit.
As vrea sa arunc voblere, undeva la 8-10 grame. Cu jiguri pescuiesc destul de putin spre deloc. Iar ca fir folosesc (de obicei) 0,15-0,20 atat mono cat si textil.
Acuma nici nu sunt sigur ca vreau sa trec la baitcasting, doar ca mi se parea tentant pretul "sculelor" in alta parte.

Avatar utilizator
Sami
veteran
veteran
Mesaje: 1575
Membru din: 08 Oct 2010, 18:59
Localitate: Dr Tr Severin

Re: Pescuit cu bani putini: tips/tricks/ocazii/minimul neces

Mesaj de Sami » 24 Ian 2015, 20:56

Cred ca ar merge Curado /Chronarch fie marimea 51,fie 201 mai ales daca o tunezi cu boca,ajuta mult,dar uita de pretul de 30 dolari :)))
Acum depinde si cu ce bat o imperechezi.
Fir intins!

Avatar utilizator
Razvan V.
veteran
veteran
Mesaje: 551
Membru din: 26 Dec 2010, 20:58
Localitate: Ludus/Mures

Re: Pescuit cu bani putini: tips/tricks/ocazii/minimul neces

Mesaj de Razvan V. » 24 Ian 2015, 21:38

Am inteles. Multumesc mult pentru sfaturi :respekt:

Avatar utilizator
suli
senior
senior
Mesaje: 482
Membru din: 23 Mai 2012, 19:24
Localitate: Gandia si Turda

Re: Pescuit cu bani putini: tips/tricks/ocazii/minimul neces

Mesaj de suli » 25 Ian 2015, 13:38

Razvan,atat Daiwa cat si Shimano au mulinete de casting la preturi ieftine de noi si daca le gasesti la mana a doua mai bine..
Una ar fi Shimano Caenan 100-pret 89 dolari de noua sau Shimano Caius 200-pret 69 dolari
lwww.tacklewarehouse.com/Shimano_Caenan_100_Series_Casting_Reels/descpage-SCE.htm

http://www.tacklewarehouse.com/Shimano_ ... -SCIS.html

Cu amandoua te-ai descurca bine daca nu ai multi bani...am pescuit cu ele si merg foarte bine,problema e ca trebuie sa ai pe cineva cu experienta in casting la inceput pana inveti toate reglajele.

Scrie răspuns