Recomandare "bat" stiuca

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Maniacs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 245
Membru din: 25 Mar 2014, 13:29
Localitate: Bucuresti

Recomandare "bat" stiuca

Mesaj de Maniacs » 05 Ian 2015, 23:46

salutare,

vreau sa gasesc "pereche" pentru o multineta red arc 10300; lanseta se vrea universala pentru rapitor totusi preponderent o voi folosi la stiuca.
probabil 90% o voi pescui pe Neajlov si in Delta (de pe mal si din barca), pe Olt si pe Arges;
m-am gandit ca ar fi potrivit ceva la 2,1m, ~5-40g, ca si plaja de pret 200-300RON (neaparat noua, nu ma pasioneaza cele custom).

in general obisnuiesc sa "plimb" prin apa rotative dar in ultima vreme am folosit mai mult gume; totusi as prefera sa fie mai "batoasa" si sa ma ajute si in cazul nalucilor mai grele ...

in prezent folosesc un bat daiwa sweepfire 5-25g, 2,1m.

la un studiu pe site la TF cam astea imi par interesante, din ele am pipait doar scimitar-ul si mi s-a parut ok, imi pare interesanta si vendetta de la abu garcia.

http://www.totalfishing.ro/lanseta-abu- ... 36171.html
http://www.totalfishing.ro/lanseta-shim ... 42558.html
http://www.totalfishing.ro/lanseta-shim ... 35572.html
http://www.totalfishing.ro/lanseta-shim ... 35629.html

pareri, recomandari si alte sfaturi.

nu e graba cu achizitia, momentan studiez piata si inca nu sunt decis daca sa fac achizitia sau nu.

cu multumiri,
catalin
Vremurile frumoase au trecut ...

grizzly
veteran
veteran
Mesaje: 540
Membru din: 14 Feb 2005, 13:22
Localitate: Constanta

Re: Recomandare "bat" stiuca

Mesaj de grizzly » 06 Ian 2015, 01:00

nu exista lanseta universala. nu una potrivita si pentru reactive si pentru naluci moi. si nici una care sa incarce corect si 5 si 40 de grame. ce e bun pentru balta nu e neaparat bun si pentru Olt, iar ceea ce e o dimensiune buna pentru barca, se poate dovedi insuficienta pentru mal. mai restrange un pic parametrii.
pentru mulineta aia iti trebuie o lanseta din gama medie. adica orienteaza-te la ceva 10-25 de grame.

gyrgy
senior
senior
Mesaje: 481
Membru din: 13 Feb 2014, 09:05
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare "bat" stiuca

Mesaj de gyrgy » 06 Ian 2015, 08:26

Salut, din ce ai enumerat tu mai apropiat de ceea ce -ti doresti ar fi Vendetta. Totusi daca nu te grabesti, eu zic sa mai cauti si eventual sa mai strangi ceva bani si sa-ti iei o lanseta de calitate, altfel patesti ca majoritatea: o sa constati ca nu ti se potriveste si vei vrea sa o vinzi, bineinteles in pierdere...

Dan Stefan C.
veteran
veteran
Mesaje: 612
Membru din: 21 Ian 2013, 22:48

Re: Recomandare "bat" stiuca

Mesaj de Dan Stefan C. » 06 Ian 2015, 09:23

Shimano Exage este un pic mai rigid decat Vendetta. Scimitarul este prea rigid dupa parerea mea.

Avatar utilizator
hunting_fish
veteran
veteran
Mesaje: 680
Membru din: 07 Apr 2008, 18:17
Localitate: United States of Romania

Re: Recomandare "bat" stiuca

Mesaj de hunting_fish » 06 Ian 2015, 17:03

Precum au zis si cei de mai sus, batul de stiuca universal e ceva ce nu o sa gasesti prea curand. Depinde de stilul tau de pescuit si cu ce naluci o sa cauti stiuca. :wink:

Cunosc pescari care dau la stiuca cu monofilament cu lansete destul de rigide, mod-fast. Deasemenea cunosc pescari ce dau cu textil si cu lansete moi. Altii dau cu pari armati cu multiplicatoare si cu naluci de la 50-60 grame in sus. Asta una la mana.
Doi la mana: spinner bait-ul, oscilanta, rotativa si shad-ul mare presupun iarasi 4 stiluri diferite.
Trei la mana: de pe mal iti recomand o lanseta de 2,7m, din barca una de 2,10m.

Concluzie: roaga pe un stiucar mai vechi sa te ia cu el si sa te lase sa dai cu echipamentul lui sa-ti formezi o parere, deoarece fiecare spiningar cauta stiuca intr-un mod diferit si gusturile nu se discuta.

Cat despre SPRO RedArc este o mulineta f.buna, destul de grea, pretabila pt. voblere mari sau cu barbete mari -crank-uri.
Succes in alegere.
...... ><(((@> .......

Avatar utilizator
Maniacs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 245
Membru din: 25 Mar 2014, 13:29
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare "bat" stiuca

Mesaj de Maniacs » 06 Ian 2015, 18:43

Pai sa o luam usurel ...

in prezent folosesc red arc-ul + bat 2,1m 5-25g daiwa sweepfire; cu asta dau cam 90% din cat pescuiesc la spinning, cand ma plimb pe malurile baltii cam pe asta o folosesc ...

cand ajung prin Delta se mai schimba datele problemei, cand pescuiesc din barca mai folosesc si un multiplicator (este un shimano caenan + bat rapture assasin; deocamdata nu am pescuit-o prea mult si inca nu m-am obisnuit cu stilul, sa vedem cat de bine o sa deprind stilul asta); in plus pt. jigging folosesc okuma ergosense 0-5g, 1,8m + mulineta shimano catana de 1000 (acum am si mulineta veche trio 30s pe care o pot folosi) ... fir textil pe toate 3 ...

nu ma dau mare pescar de spinning si chiar sunt la inceput, imi place sa pescuiesc la rapitor si incet-incet incerc sa deprind stilul si sa devin cat mai "experimentat" ... cand spun "universal" ma gandesc sa pot pescui rezonabil in orice conditii si cu orice naluca; cand bat sa zicem malurile Neajlovului nu-mi permit sa plimb 2-3 bete dupa mine ...

gama de naluci este foarte mare, in trusa tin multe dar de pescuit pescuiesc in general rotative (mepps marime 3),gume nu foare mari (relax kopyto in general), oscilante 6-10g ... alte tipuri de naluci nu folosesc destul de des dar timpul poate schimba lucrurile ...
Vremurile frumoase au trecut ...

Avatar utilizator
hunting_fish
veteran
veteran
Mesaje: 680
Membru din: 07 Apr 2008, 18:17
Localitate: United States of Romania

Re: Recomandare "bat" stiuca

Mesaj de hunting_fish » 06 Ian 2015, 21:10

Ma uit la postarea ta si imi aduc aminte de mine, acu vreo 9 ani cand nevoit fiind de conditiile de la lucru sa ma las de pescuitul la crap, am schimbat macazul pe rapitor. Cu naluci. Artificiale. Si textil. :mrgreen:

Prima mea lanseta de spining a fost un Cougar spin 10-30 de (ATENTIE) 3,3 m! :roll: Prima mulineta? Un D-A-M de 3000 cu frana spate :lol:
Nah, in mintea mea eram perfect adaptat la conditiile de pescuit: o balastiera cu apa adanca, curata ca si cristalul, care tinea niscaiva stiuca :wink:

Iti dai seama ca in scurt timp am realizat ca am luat-o intr-o directie gresita, nu ? Urgent am achizitionat un par de 2,7m ceva 30-80 gr parca si am cumparat si un RYOBI Zauber de 4000 cu 3 tamburi. Rezultatele au inceput sa apara incet-incet.

Apoi, lucrurile au evoluat destul de greoi pt.mine. Neavand cine sa imi arate si sa ma invete, am inceput sa-mi iau tot felul de lansete si mulinete, care mai de care, cheltuind o gramada de bani pe prostii. Asta pana cand mi-am dat seama de urmatoarea chestie:" Sunt prea sarac ca sa-mi iau lucruri ieftine" Nu stiu daca m-am facut inteles. Adica decat sa dau banii pe niste scule de calitate discutabila, care m-ar fi tinut o anumita perioada de timp, am preferat sa strang bani si sa-mi cumpar ceva de calitate premium fie chiar si second hand dar in stare buna. Si asta e valabila atat pt lansete+ mulinete, cat si pt. firul textil si naluci. Sa ma fi vazut ce fatza aveam cand am intrat prima data la Fishshop Timisoara si am pus mana pt.prima data pe un St.Croix si un Kistler..... :D

Concluzie: vorba multa - saracia omului. Decat sa arunci banii pe Capture/Rapture/KKO-pe-batz, mai bine intreaba veteranii de pe forum despre calitatile unei lansete de vobler si in functie de informatiile adunate, faci o decizie pt. care nu o sa iti para rau mai tarziu :wink:

Bafta in continuare!
...... ><(((@> .......

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare "bat" stiuca

Mesaj de valeriu28 » 06 Ian 2015, 21:22

si pentru ca tot ninge afara (cel putin in Bucuresti)... pescuiesc si eu pe forum si ma bag in seama:)
Cred ca e importanta si distanta de lansare(daca ai unde)...cel putin la pescuit pe balti si ape deschise (nu rauri inguste)
adica, una e sa arunci un vobler de 10 grame, si cu mama lansetei de 3 metri, si alta e sa arunci un vobler de la 20-25 grame in sus, nu?
Adica, rapitorul in general trebuie cautat, zic si eu. Si prin deductie logica, suprafata de "brazdat" e importanta, nu?
una e sa arunci la 30m un vobler de 10 grame si alta e sa arunci unul de 25 la 50 - 60 metri.
practic dublezi oferta, zic... si aici ma gandesc ca un incepator care arunca mult si bine, incercand sa acopere o suprafata cat mai mare de apa, ofertand cat mai multe exemplare. Degeaba arunc un rapala pestisor auriu la 20 metri daca stiuca sta la 30 metri...
E corecta logica mea? rog indreptare de la priceputi :) (stiu, stiuca mai sta uneori si langa mal...)
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Re: Recomandare "bat" stiuca

Mesaj de spiridusul » 07 Ian 2015, 01:12

Maniacs,

Cam in aceasi dilema m-am aflat si eu acum o luna. Vroiam o lanseta cu care sa pescuiesc cu gume, dar sa fie mai moale pe varf (pentru iarna), sa nu coste mai mult de 300 de lei. M-am uitat prin magazinele de la noi, si pana la urma am ales Savage Gear Pro Jig'n Spin, de 2,4m, putere de aruncare 10-30 de grame.
Cum esti din Bucuresti, daca vrei ti-o pot arata, sa pui mana pe ea, sa vezi cum ti se pare. Ieftina (220 lei), foarte usoara, placuta in pescuit, am dat cu ea si cu gume de 10 cm si jig de 5 grame, dar si cu gume de 15 cm si jig de 10 grame.

Avatar utilizator
RYOBI
veteran
veteran
Mesaje: 2792
Membru din: 10 Mar 2006, 11:19
Localitate: BISTRITA

Re: Recomandare "bat" stiuca

Mesaj de RYOBI » 07 Ian 2015, 03:36

Intrebarea e ce vrei grafit sau sticla? parerile sunt impartite si aici........
Orice ai lua recomand un bat de calitate chiar daca nu il iei acum, macar in gama de pret 500RON
Toti am trecut prin etaple clasice bat ieftin mediocru -bat mediu-bat bun.... daca esti baiat destept economisesti niste bani si sari direct la ultima etapa
Eu as lua un bat care sa aiba in primul rand mandrina si inele de calitate(FUJI) apoi m-as orienta ce blanc e pe mana mea si pe stilu meu si la sfarsit nu as marca banu decat daca l-am pipait.Succesuri
Am 60 de bile albe.
fanatic76starter@yahoo.com
0745373235

Scrie răspuns