Ultralight...

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Re: Ultralight...

Mesaj de rine » 03 Ian 2015, 22:54

Musti scrie:
Cum am mai spus. De la un moment dat tre' sa ai curajul sa experimentezi. Caile batute, nalucile standard si normele declamate pe forumuri sunt bune. Pana la un punct. De acolo incolo incepe pescuitul...
multa lume "stie", putina tine seama.
ceva de aici e de..."semnatura"

:respekt:

grizzly
veteran
veteran
Mesaje: 540
Membru din: 14 Feb 2005, 13:22
Localitate: Constanta

Re: Ultralight...

Mesaj de grizzly » 03 Ian 2015, 23:13

@ Musti, Tudor : greseala mea. pe partea mea de Olt nu au fost asa indrazneti clenii si am generalizat. se pare ca aiurea.
@ Valeriu : ia prietene si bate apa linistit. asa vin aia mari.

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: Ultralight...

Mesaj de valeriu28 » 03 Ian 2015, 23:34

Merci, Grizzly:))
momentan am luat doar ceea ce am auzit ca prinde in majoritatea ocaziilor.
Mai sunt de venit niste voblere prin posta, le-am comandat pe 31dec, si apoi ma apuc serios.
Una peste alta, azi am facut exact 3 aruncari cu ULX-ul, primele 3.
Lanseta e foarte ok, se misca foarte bine, si lanseaza ok.
Mi-a parut ca distanta e destul de scurta, am lansat doar cu 2 si 3 grame (probabil pt ca ma schimbasem de la 2.40 batul si jig de 20 grame...)
Probleme mici mi-au aparut la mulineta, am lansat un vobler d proba pe curgatoare, fara agrafa, vartej etc.
la ultimul metru de fir recuperat (mono Trouter) mi s-a parut ca e cam rasucit firul. e normal ?
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Re: Ultralight...

Mesaj de Musti » 03 Ian 2015, 23:56

valeriu28 scrie:...mi s-a parut ca e cam rasucit firul. e normal ?
Pune textil si nu-ti vei mai pune astfel de intrebari... :wink:
Firul mono se poate rasuci si din cauza modului in care a fost infasurat initial pe mulineta.
Astept vremurile cand ne vom lauda cu pestii eliberati, nu cu cei prinsi...

Avatar utilizator
KiD Vicious
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 125
Membru din: 17 Sep 2010, 16:28
Localitate: Cluj - Campia Turzii
Contact:

Re: Ultralight...

Mesaj de KiD Vicious » 04 Ian 2015, 00:49

valeriu28 scrie:Merci, Grizzly:))
momentan am luat doar ceea ce am auzit ca prinde in majoritatea ocaziilor.
Mai sunt de venit niste voblere prin posta, le-am comandat pe 31dec, si apoi ma apuc serios.
Una peste alta, azi am facut exact 3 aruncari cu ULX-ul, primele 3.
Lanseta e foarte ok, se misca foarte bine, si lanseaza ok.
Mi-a parut ca distanta e destul de scurta, am lansat doar cu 2 si 3 grame (probabil pt ca ma schimbasem de la 2.40 batul si jig de 20 grame...)
Probleme mici mi-au aparut la mulineta, am lansat un vobler d proba pe curgatoare, fara agrafa, vartej etc.
la ultimul metru de fir recuperat (mono Trouter) mi s-a parut ca e cam rasucit firul. e normal ?
It recomand sa folosesti agrafa cu vartej (cat mai mica), eu asa am scapat de rasucirea firului ...si sa renunti la Trouter, pentru ca e rigid si are memorie.
Eu folosesc "Cralusso General Match" de 0.14 si sunt multumit...chiar daca nu-i un mono dedicat pentru spinning (mie-mi plac sa fie matasoase si cu elongatie :D )

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: Ultralight...

Mesaj de valeriu28 » 04 Ian 2015, 10:07

Multumesc,

Musti, ma uitam acum pe galeria ta de poze, foarte frumos! Ai o poza cu un clean agatat de un Rapala silver. E cumva CD05? Sau Original Floater 05?
In fine, pentru zonele in care apa este mica, nu se poate folosi cd-ul, nu? sa zicem apa de 1metru. Neajlovul e una din zonele pe care le voi bate in curand, si apa nu e foarte adanca pe Neajlov.
Ca sa concluzionez, pentru zonele cu apa mica, e mai bine sa se foloseasca ceva floating, nu? Voblerele floating de la rapala in momentul cand recuperarea e stopata se ridica la suprafata complet sau raman intre ape? Pe site-ul rapala specifica o adancime de 0.6-0.9m
Iar Countdown apare cu 1.8-2.4 metri. asta inseamna ca pe un lac cu adancimea de 10 metri, CD-ul nu se va duce mai mult de 2.4metri indiferent de stilul de pescuit?

Pentru zonele cu apa mica, nu vreau sa greblez fundul ca inevitabil voi agata una alta, si cu un fir subtirel, o sa ma coste 2-300 lei o partida...
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Re: Ultralight...

Mesaj de Musti » 04 Ian 2015, 11:32

valeriu28 scrie:...Ai o poza cu un clean agatat de un Rapala silver. E cumva CD05? Sau Original Floater 05?
E CD05. Da' unde apare CD-ul in poze, nu e nici un clean. :lol: Sunt 2 scobari si-o mrenuta... Adica pesti mai "exotici" prinsi la o naluca banala.
Invers, poze cu cleni am pus numai cu cei prinsi la naluci mai "exotice" (in afara de muste). Avusesem la un moment dat o discutie despre "legendele" referitoare la nalucile care pot prinde clean si, fara pozele alea, mi-ar fi fost foarte greu sa demonstrez ca nu doar nalucile mici sau monturile fine pot prinde clean, cum s-a incetatenit in folclor. Pe cuvant nu ma crede nimeni... :D Apoi, n-avea sens sa umplu galeria aiurea si cu clenii prinsi la voblere obisnuite. Dar te asigur ca eu nu tin nici CD-ul nici Original Floater-ul degeaba in trusa...
valeriu28 scrie:In fine, pentru zonele in care apa este mica, nu se poate folosi cd-ul, nu? sa zicem apa de 1metru. Neajlovul e una din zonele pe care le voi bate in curand, si apa nu e foarte adanca pe Neajlov.
Poti folosi CD-ul si in ape de 1m. CD-ul are o viteza de scufundare de cca un metru la 3 secunde (1feet/s, conform producatorului). Adica ii ia cca 3 secunde sa atinga fundul apei tale de 1m. In tot timpul asta tu poti incepe recuperarea in momentul dorit de tine, astfel incat voblerul ramane intre ape, la adancimea pe care o stabilesti tu. Daca te opresti din recuperare, el va reincepe scufundarea cu aceeasi viteza de cca 1m/3s. Prin modul in care tii lanseta (varf in sus/varf in jos) si prin viteza de recuperare poti sa-i schimbi traiectoria, aducandu-l mai spre suprafata sau lasandu-l sa coboare mai spre fundul apei.
valeriu28 scrie:Ca sa concluzionez, pentru zonele cu apa mica, e mai bine sa se foloseasca ceva floating, nu?
Da. Ca regula generala. Dar, dupa cum ma tot straduiesc sa iti spun, nu exista reguli stricte, fara de care nimic nu merge. Vei vedea singur pe apa ca poti pescui si cu sinking-uri pe ape putin adanci, daca asta iti doresti. Pana la urma mana pescarului este cea care animeaza naluca. Altfel ea este doar o bucata de lemn (sau plastic). Iar pescuitul la vobler nu se reduce la a-l arunca, dupa care te apuci sa-l tragi liniar prin apa. Poti face si asta, dar nu inseamna ca ai si scos totul de la naluca respectiva.
valeriu28 scrie:Voblerele floating de la rapala in momentul cand recuperarea e stopata se ridica la suprafata complet sau raman intre ape? Pe site-ul rapala specifica o adancime de 0.6-0.9m
In momentul in care te opresti din mulinare se ridica la suprafata. Asa fac toate voblerele Floating, ca-s de la Rapala, ca nu... cele care raman intre ape se numesc Suspending.
valeriu28 scrie:Iar Countdown apare cu 1.8-2.4 metri. asta inseamna ca pe un lac cu adancimea de 10 metri, CD-ul nu se va duce mai mult de 2.4metri indiferent de stilul de pescuit?
Se va duce si mai jos daca ii lasi timpul necesar, dupa cum spuneam mai jos. Numai ca nu vei dori sa pescuiesti asa. Pana ajunge la 10m tragi o tigara... :lol:
Astept vremurile cand ne vom lauda cu pestii eliberati, nu cu cei prinsi...

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: Ultralight...

Mesaj de valeriu28 » 04 Ian 2015, 23:33

Musti scrie:
valeriu28 scrie:...Ai o poza cu un clean agatat de un Rapala silver. E cumva CD05? Sau Original Floater 05?
E CD05. Da' unde apare CD-ul in poze, nu e nici un clean. :lol: Sunt 2 scobari si-o mrenuta... Adica pesti mai "exotici" prinsi la o naluca banala.
Invers, poze cu cleni am pus numai cu cei prinsi la naluci mai "exotice" (in afara de muste). Avusesem la un moment dat o discutie despre "legendele" referitoare la nalucile care pot prinde clean si, fara pozele alea, mi-ar fi fost foarte greu sa demonstrez ca nu doar nalucile mici sau monturile fine pot prinde clean, cum s-a incetatenit in folclor. Pe cuvant nu ma crede nimeni... :D Apoi, n-avea sens sa umplu galeria aiurea si cu clenii prinsi la voblere obisnuite. Dar te asigur ca eu nu tin nici CD-ul nici Original Floater-ul degeaba in trusa...
valeriu28 scrie:In fine, pentru zonele in care apa este mica, nu se poate folosi cd-ul, nu? sa zicem apa de 1metru. Neajlovul e una din zonele pe care le voi bate in curand, si apa nu e foarte adanca pe Neajlov.
Poti folosi CD-ul si in ape de 1m. CD-ul are o viteza de scufundare de cca un metru la 3 secunde (1feet/s, conform producatorului). Adica ii ia cca 3 secunde sa atinga fundul apei tale de 1m. In tot timpul asta tu poti incepe recuperarea in momentul dorit de tine, astfel incat voblerul ramane intre ape, la adancimea pe care o stabilesti tu. Daca te opresti din recuperare, el va reincepe scufundarea cu aceeasi viteza de cca 1m/3s. Prin modul in care tii lanseta (varf in sus/varf in jos) si prin viteza de recuperare poti sa-i schimbi traiectoria, aducandu-l mai spre suprafata sau lasandu-l sa coboare mai spre fundul apei.
valeriu28 scrie:Ca sa concluzionez, pentru zonele cu apa mica, e mai bine sa se foloseasca ceva floating, nu?
Da. Ca regula generala. Dar, dupa cum ma tot straduiesc sa iti spun, nu exista reguli stricte, fara de care nimic nu merge. Vei vedea singur pe apa ca poti pescui si cu sinking-uri pe ape putin adanci, daca asta iti doresti. Pana la urma mana pescarului este cea care animeaza naluca. Altfel ea este doar o bucata de lemn (sau plastic). Iar pescuitul la vobler nu se reduce la a-l arunca, dupa care te apuci sa-l tragi liniar prin apa. Poti face si asta, dar nu inseamna ca ai si scos totul de la naluca respectiva.
valeriu28 scrie:Voblerele floating de la rapala in momentul cand recuperarea e stopata se ridica la suprafata complet sau raman intre ape? Pe site-ul rapala specifica o adancime de 0.6-0.9m
In momentul in care te opresti din mulinare se ridica la suprafata. Asa fac toate voblerele Floating, ca-s de la Rapala, ca nu... cele care raman intre ape se numesc Suspending.
valeriu28 scrie:Iar Countdown apare cu 1.8-2.4 metri. asta inseamna ca pe un lac cu adancimea de 10 metri, CD-ul nu se va duce mai mult de 2.4metri indiferent de stilul de pescuit?
Se va duce si mai jos daca ii lasi timpul necesar, dupa cum spuneam mai jos. Numai ca nu vei dori sa pescuiesti asa. Pana ajunge la 10m tragi o tigara... :lol:
Multumesc ! Acum m-am lamurit. Pentru ape mici voi folosi doar Floating.
nu sunt destul de dibaci la manuitul voblerului sinking pe o apa de 1m, sau mai putin, fara sa-l agat, asa ca prefer riscuri minime.
Am voblere suspending in trusa, stiu ce fac si cum lucreaza, insa am intalnit floating-uri care se ridica, insa nu complet, ci cam la 30-40 cm sub filmul apei. De asta intrebam. Oricum nu prea avem noi ape de adancimi, asa ca voi pescui in marja indicata... max 3m
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Ultralight...

Mesaj de zvic » 05 Ian 2015, 09:25

Poate folosesti o agrafa prea grea si la voblere mici se simte, eu la alea foarte usoare foloseam snapuri de fly.

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Re: Ultralight...

Mesaj de Musti » 05 Ian 2015, 10:41

zvic scrie:Poate folosesti o agrafa prea grea si la voblere mici se simte, eu la alea foarte usoare foloseam snapuri de fly.
Mai mult ca sigur ca aia i se si intampla. De aceea ii spusesem sa nu foloseasca nici vartej inaintea agrafei. Si eu folosesc snapuri la vblerele mici. O agrafa mare si grea iti poate modifica semnificativ modul in care se comporta naluca.
Astept vremurile cand ne vom lauda cu pestii eliberati, nu cu cei prinsi...

Scrie răspuns