lanseta Ultralight

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16149
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: lanseta Ultralight

Mesaj de adrian99 » 10 Dec 2014, 21:48

valeriu,este vb si de gusturi
degeaba ii voi spune cuiva sa foloseasca o anumita tehnica doar pentru ca este recomandata daca el nu se impaca cu ea...
revenind cat de cat la subiect:pastrav,clean pe rauri mici si medii lansete din gama L,actiune fast(preferata de mine),moderata(parabolica in drill)recomandata si preferata de altii
biban-fast(progresiva in dril,lungime 6'6''-7'3''(din punctul meu de vedere)
poti sa fii sigur ca dca vei mai primii raspunsuri vor fi altele.... :D

florin1948
veteran
veteran
Mesaje: 977
Membru din: 15 Ian 2009, 13:48
Localitate: Bucuresti

Re: lanseta Ultralight

Mesaj de florin1948 » 11 Dec 2014, 00:29

Draga Valerica .. mai draga... oricat te-ai stradui nu ai sa inveti sa pescuiesti de pe forum. Sant multe informatii utile, nu zic nu, dar parerile si preferintele sant atat de diverse incat nu vei reusi sa faci o selectie corecta tu, asa cum ti-am mai spus, nu ai termen de comparatie. Un pescar mai cu experienta spune despre o lanseta : " nu-i pe mana mea ", tu inca nu stii care e pe mana ta ( neformata inca ). Nici de cumparat nu ai garantia ca dupa sfaturile, binevoitoare de altfel ale unor useri, vei cumpara ceea ce-ti trebuie de fapt. Si eu am cumparat la viata mea sute de lansete, care in magazin mi se pareau OK, o data ajuns pe balta constatam ca nu e ce trebuie ( si chinuiete sa le vinzi, bineinteles in pierdere). Revin cu propunerea mea : fa-ti timp, mergem pe garla, iti pun la dispozitie 4 - 5 lansete de light si 20 de mulinete de L - UL ( am colectie) sa vezi practic cu care te impaci mai bine. Marimi diferite, rap. de recuperare diferite, constructii diferite, ai cum sa te orientezi cum s-ar zice " cu ea in mana "! Nu spun ca iti si dau din ele, dar daca esti baiat cuminte , tuns si proaspat barbierit, ma mai gandesc. Si apropo, mai lasa si pe altii sa posteze pe forum, vezi ca userii reclama ca ai acaparat tot spatiul disponibil !
Exista doua feluri de oameni.Unul spune ceea ce gandeste. Celalalt are prieteni.

Gardos
senior
senior
Mesaje: 409
Membru din: 16 Oct 2014, 22:42
Localitate: bucuresti

Re: lanseta Ultralight

Mesaj de Gardos » 11 Dec 2014, 00:46

ce-ar fi sa facem un drivetest, ceva de genul? sa vina fiecare cu ce lansete are, alegem o balta si facem un megadrivetest...

florin1948
veteran
veteran
Mesaje: 977
Membru din: 15 Ian 2009, 13:48
Localitate: Bucuresti

Re: lanseta Ultralight

Mesaj de florin1948 » 11 Dec 2014, 01:17

Gardos scrie:ce-ar fi sa facem un drivetest, ceva de genul? sa vina fiecare cu ce lansete are, alegem o balta si facem un megadrivetest...
Ideea nu e rea de loc, mai socializam si noi, ne mai cunoastem, e bine. Ideal este sa o facem mai in primavara cand putem practic sa le vedem in actiune. Pe Valerica, fiind ucenicul vrajitor, il punem la gratar si daca ne plac micii, la plecare, il lasam si pe el sa vada cum pescuim noi ceilalti ! Adica ce credeai, domnu' Valerica, ca inveti asa cu una cu doua ? Intai dai cu matura, stergi praful .. ehe... cale lunga pana la lanseuri de precizie pe sub crengile copacului de pe malul de vis a vis !
Exista doua feluri de oameni.Unul spune ceea ce gandeste. Celalalt are prieteni.

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: lanseta Ultralight

Mesaj de valeriu28 » 11 Dec 2014, 07:49

Off...bine gata nu mai zic nimic. Vrea omul sa invete si -i curios si voi sariti pe el... nu mai scriu nimic de acum, ce-o fi rau in asta nu stiu...
Draga domnule Mircea, daca o iesi soarele sau o fi mai bine, abia astept sa ne vedem.... aici trebuie noroc de vreme.
Multumesc mult pentru disponibilitate. Voi plecati la pescuit si mancati mici? O sa va invat atunci tehnica de catch and release la mici. In rest foarte buna ideea lui Dragos.
Am inteles, nu mai intreb nimic, ma duc si cumpar, apoi daca nu-mi place vand :))... Gata eu nu mai zic nimic de acum :) prin urmare, va las voua posibilitatea sa scrieti ce vreti, nu ca nu ati putea s-o faceti din vina mea
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

florin1948
veteran
veteran
Mesaje: 977
Membru din: 15 Ian 2009, 13:48
Localitate: Bucuresti

Re: lanseta Ultralight

Mesaj de florin1948 » 11 Dec 2014, 08:15

Chestia cu micii era in context, socializam, pescuim si la sfarsit mai bem o bere si stam la povesti...vanatoresti. Iar in ceea ce priveste cumparaturile incearca sa mergi cu cineva care se pricepe, ca sa nu ai deziluzii si sa umpli si sectiunea de " vanzari" cu postarile tale sa se supere si userii care si-au deschis " supermarketuri" in aceea sectiune !
Exista doua feluri de oameni.Unul spune ceea ce gandeste. Celalalt are prieteni.

Robert517
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 173
Membru din: 27 Mar 2012, 07:10
Localitate: Tulcea/Bucuresti

Re: lanseta Ultralight

Mesaj de Robert517 » 11 Dec 2014, 08:37

valeriu28 scrie:Off...bine gata nu mai zic nimic. Vrea omul sa invete si -i curios si voi sariti pe el... nu mai scriu nimic de acum, ce-o fi rau in asta nu stiu...
Fii serios ! De ce sa nu mai scrii ? Intrebarile/raspunsurile au fost decente, la subiect , discutiile au fost in sfarsit civilizate :shock: :D ....... sau preferam o balacareala pe 3-4 pagini intre 2-3 insi ? :wallbash: :wallbash: :wallbash:

Gardos
senior
senior
Mesaje: 409
Membru din: 16 Oct 2014, 22:42
Localitate: bucuresti

Re: lanseta Ultralight

Mesaj de Gardos » 11 Dec 2014, 08:48

Valeriu, mai fa-ti inca vreo trei nickname-uri si posteaza cu fiecare. Asa o sa treci de radar.Glumesc... Personal, nu mi se pare ca exagerezi. Mai ales ca stiu ca ajuti si pe privat, fara sa faci show off. E clar ca o sa dai inapoi comunitatii/altora ce o sa afli in timp.
Referitor la intalnirea cu mic/cu mare balta- pe mine m-ar interesa mai mult decat un targ clasic. Am putea testa, face schimburi de echipament, nu doar de impresii....abia astept sa facem ceva pe tema asta....

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: lanseta Ultralight

Mesaj de valeriu28 » 15 Dec 2014, 21:34

Salutare din nou!
Nu ma pot abtine, asa ca postez din nou, ma roade. Am fost azi si am "vizitat" ceva lansete, cand vezi atat de multe, ca incepator, incepi sa nu stii ce sa iei. Asa fac si la cadouri, asa fac si la parfumuri.
Dati-mi si mie totusi, un sfat:
Daca pescuiesc la pastrav, clean, biban, in ordinea asta, in zone fara/cu vegetatie, si rareori din barca, as merge pe 2.10 lungime. 1.80 e cam mic, 2.40 e cam mare... 2.40 e ideal pentru lansari mai lungi...dar nu am gasit mare lucru... desi e mai greu de manevrat.
Deci prima intrebare e asta: raportul ideal de lanseu lung combinat cu utilitate si cat mai multa aplicabilitate (mal/barca/vegetatie) astfel incat sa "ofertez" pestii pe un perimetru mare, care este?

a 2-a intrebare:
din lista de mai jos, ce aveti si ce ati alege? O sa le pun pe toate:
1. Cormoran ULX second hand 2.10m / 1-9 grame/ varianta noua - aprox 230 lei
2. Cormoran Black Bull 2.10m / 1-12grame -185 lei
3. Cormoran Black Bull PCC 2.10m / 1-12grame - 205 lei
4. Daiwa Jiggerspin Megaforce 2.40m/2-14grame - 144 lei
5. Daiwa Exceller 2.10m / 2-10 grame - 235 lei
6 Shimano Catana 2.10m / 1-11grame 150 lei
7 Cormoran Red Master 1.80m / 1-9 grame - 105 lei - e cam similar cu Cormoran TX4 Motala, foarte putin diferit

Am exclus variantele de la Rapture si Savage Gear, pentru ca ce am gasit au maxim 7 grame incarcare.
Eu o sa folosesc 2-3-5-7 grame, nu vreau sa fie la incarcare maxima lanseta...

Merci pentru pareri, chiar am nevoie de activitatea voastra sa imi pot face o idee.
Azi un prieten m-a ajutat mult cu niste sfaturi, incep usor sa micsorez lista... Cu ajutorul vostru voi ajunge la ce vreau..
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Re: lanseta Ultralight

Mesaj de kleniacul » 15 Dec 2014, 22:56

Uita-te si la Major craft basspara de 2.4 m ul, e singura lanseta care mi se pare peste legendarul ULX, am avut toate variantele de ULX, ca si la Excelerul de 2,4 m ,2-14 g, asta daca nu ai rau de blector.

Scrie răspuns