lanseta Ultralight

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Robert517
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 173
Membru din: 27 Mar 2012, 07:10
Localitate: Tulcea/Bucuresti

Re: lanseta Ultralight

Mesaj de Robert517 » 10 Dec 2014, 09:37

valeriu28 scrie:... de exemplu bibaneala pe Pantelimon, eu nu pot sa vin cu lanseta mea de 2.40 si 10-36grame, ca radeti de mine chiar de-a binelea....
Am pescuit de cateva ori acolo anul acesta .... nu rade nimeni de nimeni .... :shock:
Prima data am pescuit chiar cu o lanseta de salau - 7-24g , la ultimul pescuit ... cineva pescuia cu o telescopica fara varf .... din nou nu radea nimeni :idea: - e Pantelimon nu Dorobanti :D
Apoi am cumparat - Cormoranul TX4 de 1,80- mi s-a parut varianta cea mai fast ( am ales-o pt. ca eu pescuiesc la biban - ca la salau ... chiar daca uneori prind mai putin ! - nu ma pot abtine :D )
ULX - e mai moale pe varf (nu o am ,dar am "zguduit" una la Total fishing anul trecut parca - din curiozitate - e foarte laudata) - un comportament similar cred ca are Blue Bird-Favorite (insa putere mai mica ,cred )
Standul Shimano - l-am ocolit tot timpul - nu stiu de ce :shock: (nu dati cu pietre- poate nu stiu eu ce e bun) - insista sa monteze inele "uriase" pe lansete....
PS - nu am inteles voblere, rotative + Pantelimon ? ...... tu vii cu Mertzanu la pescuit ? :D :respekt:

Robert517
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 173
Membru din: 27 Mar 2012, 07:10
Localitate: Tulcea/Bucuresti

Re: lanseta Ultralight

Mesaj de Robert517 » 10 Dec 2014, 09:53

keymaker scrie: Io asta zic:mers pe balta,probat apa cu ce ai,rugat pescari invecinati tinut lanseta in mana poate probat 5 minute,socializat etc....then cumparat ceva cu care sa te descurci pe moment 1-2 ani apoi evoluind iti iei ce vrei.restul e can-can
Cel mai bun sfat de departe..... parerile noastre vor fi de cele mai multe ori divergente.... :D :respekt:

Avatar utilizator
speedo
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 178
Membru din: 02 Dec 2012, 13:00
Localitate: Bacau

Re: lanseta Ultralight

Mesaj de speedo » 10 Dec 2014, 11:46

@adrian99
Scuze pt aberatie, nu ma pricep.
Care e corelatia intre lungimile enumerate de mine si greutatea jigului?
@ valeriu mersi pt recomandare si scuze ca ti-am poluat topicul.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16133
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: lanseta Ultralight

Mesaj de adrian99 » 10 Dec 2014, 11:55

daca vb de gama UL-L pescuit cu jiguri de gramaje mici(2,2,5-5gr pe carlige 8,6,4)care vor arma gume de la 2,5la 5cm
gumele de care zici sunt pentru carlige mai mari,n-au nicio legatura cu ceea ce ai intrebat

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: lanseta Ultralight

Mesaj de valeriu28 » 10 Dec 2014, 12:10

Uite, exact asta e chestia...
se intra in niste discutii care mai degraba tin de facultatea de pescuit !!
Gradul de indoire al lansetei, actiunea fast, extrafast, medium, raportul de recuperare, etccc.....

Eu sunt un simplu client, intru in magazin, cumpar ceva, si apoi constat ca nu e ok. De ce? pentru ca nu am stiut ce sa cer! asta probabil e rolul discutiilor, pe de alta parte constructiv.
Pentru stiuca, am folosit initial o lanseta telescopica, bine ca nu mi-a intrat nici o marlita, ca se rupea lanseta. Apoi o lanseta de crap, avea inelele atat de largi ca nimeream numai prin copaci. Apoi o lanseta de 1.80 din piata (30-90grame, pus la misto), am prins prima stiuca, am trecut la o lanseta din Dragon, de 2.10 si in final am pus mana pe o Safina x, cu putere corecta, 2.40m pentru aruncat de pe mal. La prima impresie, aruncarile au fost spectaculoase. controlul pestelui foarte bun in drill, actiune fast, da tzeapa imediat, o lanseta foarte buna la banii ei.
La fel am facut si cu firul, prima oara cu monofilament de 2lei orice agatam pana si in bradis se rupea. M-au invatat amicii sa folosesc textil, am dat cu un textil de 20 lei din Dragon. Apoi mi-am luat un textil scump, teflonat, de la Savage Gear, cu un diametru mai mic, si o rezistenta foarte mare.
Am castigat +30% la distanta de aruncare, firul e inca foarte bun, si ultima oara cand am prins un slider in creanga, am rupt creanga:)

Deci... Tot ce vreau e sa nu o mai dau rau in bara, daca fac calculele de mai sus, mi-ar fi ajuns banii sa iau un Rapture sau altceva mult mai ok, din prima. Pe de alta parte probabil daca nu as fi luat-o in freza, nu as fi invatat sa apreciez una si alta.

In momentul de fata sunt multe informatii, degeaba ma duc si pipai o lanseta in magazin, daca ajung pe balta si nu arunca un vobler asa cum vreau. Degeaba e extra-fast daca nu am nevoie de extra fast sau degeaba e parabolica daca nu da tzeapa cum trebuie cand musca pestele.
Apropo, fastul sau extra fastul fiind mai rigid, determina o distanta de aruncare mai mica? asa ar fi logic!...

In fine, corect, pe balta imi formez parerile, doar ca daca iau 3 bete si in final ajung la nu stiu ce cormoran ulx, si ma uit in spate si constat ca am cheltuit 500 lei cu celelalte 3 bete... nu ajung nicaieri.


Pentru Speedo:
depinde de mai multe aspecte. eu am gume de 10cm, care cantaresc 12-15 grame. daca mai pui si jigul, cantareste si ala vreo 5 grame. Daca dai pe lac e ok, daca dai pe apa curgatoare, ai nevoie de un jig ceva mai greu, sa cada mai repede.
Mai degraba te orientezi pe ceva de la 5-10 grame pana pe la 30 grame.
Depinde la ce o folosesti, ce stil de pescuit, ce peste, ce apa...
Pentru stiuca de exemplu (nefiind un peste la fel de pretentios ca salaul la echipament) eu pescuiesc cu o lanseta 10-36 grame. arunca bine voblere, slidere, gume, si tot ce mai vrei tu, pana in puterea aia. daca o incarc prea tare se simte, nu lucreaza bine. daca arunc cu 9 grame, lucreaza prost, adica nu arunca departe.
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: lanseta Ultralight

Mesaj de valeriu28 » 10 Dec 2014, 12:34

In consecinta, ca sa nu o mai lungim prea mult, ca sa nu mai obosesc lumea cu intrebarile mele, si sa iau si eu o decizie.

E mai bine sa mai astept pana imi formez o parere mai clara personala despre lansetele ultralight, sau sa iau direct una? Nu stiu cand si cum imi voi forma o parere.

Daca e sa iau o lanseta ultra light, ce lanseta sa iau? oferta de pret pleaca de la 40 lei si ajunge la 2000 lei cred... iar in bugetul meu de vreo 200 intra destul de multe lansete.

Ce lungime sa aiba? o cumpar pentru niste partide la munte, fie din barca, fie de pe mal, preferabil pe lac, dar o sa incerc si pe rauri probabil.
1.85 imi pare cam micuta, dar de exemplu daca un cormoran de 1.85 ulx arunca mai bine decat o Catana CX de 210, evident iau cormoranul

Ce actiune sa aiba? nu prea am scapat multi pesti, asa ca nu stiu, o fi fost lanseta de vina sau nu. In ordinea speciilor voi pescui pastrav / biban / clean... o actiune fast inseamna pentru mine sa simti bine substratul, sa arunci cu precizie, si sa intepi ferm. nu stiu ce dezavantaje ar fi.
Voi pescui in special cu voblere, poate rotative, si putin probabil cu mini oscilante.

Voi folosi un fir mono probabil de la Trabucco sau Stroft

Daca voi imi spuneti ce lungime e mai indicata pentru aruncari bune si precise, si ce actiune imi trebuie ca sa nu am probleme cu pestii in drill, si voblerele sa prinda viata in apa, saru-mana
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Avatar utilizator
keymaker
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 26 Dec 2005, 13:57
Localitate: GALATI

Re: lanseta Ultralight

Mesaj de keymaker » 10 Dec 2014, 15:27

deci ai un mesaj la interval de precedentul la 30 minute.....nici nu ai asteptat sa-ti raspunda cineva(nu ai avut rabdare) si intrebi iarasi ....pai se mai duce lumea la munca, ca are treaba, tu nu: Batman ,batman!
ai 5 topicuri deschise pe diferite subiecte......pai nu am mai vazut sa-si dea lumea silinta cu cineva precum cu tine.
trebuie ca esti jurnalist de ancheta,moderator TV sau interogator posesor de proiector cu halogen..... :))

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: lanseta Ultralight

Mesaj de valeriu28 » 10 Dec 2014, 17:09

Keymaker, de fapt au fost 24 minute. nu am asteptat pentru ca nu era cazul. Am vrut sa scriu mai multe in primul mesaj dar am preferat sa continui cu un mesaj nou. Am mai multe topicuri pentru ca, sa zicem ca e o perioada mai libera in care pot sa mai pun si eu o intrebare una alta. Ar fi chiar gratis sa comunicam daca n-ar exista personaje ca tine care sa amendeze fiecare rand:) una peste alta, ai ceva sa-mi spui referitor la intrebarile mele sau doar ai mai dat un mesaj sa fii activ pe forum ? Pescuiesti la UL? eu incerc sa invat. daca da, esti binevenit cu o parere. Daca nu...esti binevenit oricum ...
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Avatar utilizator
keymaker
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 26 Dec 2005, 13:57
Localitate: GALATI

Re: lanseta Ultralight

Mesaj de keymaker » 10 Dec 2014, 17:54

sau doar ai mai dat un mesaj sa fii activ pe forum ?
din 2005 am scris 346 mesaje....tu ai sa devii veteran pana la craciun...mai ramane sa vedem ce ai invatat din toate astea

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: lanseta Ultralight

Mesaj de valeriu28 » 10 Dec 2014, 18:27

Repet, deviem de la subiect. Si app, nu e concurs de mesaje, nici nu avem termene de comparatie. De invatat, sa stii ca si forumul pe mine unul, ma invata multe
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Scrie răspuns