raport recuperare

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: raport recuperare

Mesaj de valeriu28 » 06 Dec 2014, 14:46

nu sunt in totalitate de acord cu voi... desi sunt convins ca dupa cum scrieti, n-o sa va echivalez nici in 5-6 ani ca pricepere si cunostinte, DAR !!!
Fata de okuma safina noir, e un mare pas, acea mulineta avea un raport de 5.1:1, si probabil un drag de vreo 2-3kg.
Cand mi-a intrat o stiuca imbracata pe la aproape 4kg, evident ca mi-a plecat frana. lucru bun de altfel, pentru ca a obosit bine pestele. Am reusit sa o trag la mal foarte bine, desi mulineta era de 3000, era foarte micutza, cam 200 grame si finuta.
Solstace pare mult mai solida si mai potrivita pentru un exemplar mai frumos. visez frumos sa prind eu pesti peste 4-5 kg, deci din punctul asta de vedere isi face treaba.
Ca si tehnica principala, ca incepator de altfel, prefer sa jerk-uiesc si sa recuperez mai mult din lanseta, nu prea folosesc recuperari liniare sau in dinti de fierastrau cu stopaje.
Insa urmatorul scenariu trait pe propria piele:
Intra o stiuca frumusica in offset, se zbate, etc. Ma lupt cu ea sa o aduc la mal, si ea, dintr-o data isi ia viteza catre mal. Recuperez foarte repede excesul de fir, ridic lanseta sa o pastrez cat mai cambrata, totusi viteza stiucii e foarte mare, si cand ajunge langa mal firul e flexat. face o lumanare, saluta, si pleaca.
In astfel de cazuri nu e oare mai bine sa ai un raport mai mare de recuperare?
6.2:1 nu o fi foarte recomandat, dar eu sper sa fac casa buna si sa imbunatatesc stilul de pescuit... in plus, sigur nu e ultima mea mulineta, daca situatia o va impune, o voi schimba, insa peste vreo jumatate de an. Una peste alta, referitor la calitatea produselor, ok, recunosc, si mie imi plac lucrurile bune calitativ si scumpe, dar nimic nu te tine o viata. Foarte mult conteaza satisfactia ego-ului fiecaruia, siguranta, showing-off-ul fata de alti pescari, placerea la mulinat, si increderea de sine (un lucru bun va aduce pestele la mal)
Am vazut pescari batrani care pescuiau cu scule reconditionate, in cea mai proasta forma, murdare, etc, si scoteau din ape niste monstri.
In general, noi, romanii suntem inventivi si ne descurcam in orice situatie. sper ca voi gasi si eu o solutie de compromis sa o scot la capat cu raportu ala de recuperare
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: raport recuperare

Mesaj de tito » 06 Dec 2014, 16:54

Robert517 scrie:
valeriu28 scrie:da, si stiuca acum e al dracu de molcoma... ideea era asa. daca as fi luat acea mulineta cu raport de 4.7:1, si recupera 79cm pe tura, sau asta de 6:1 care recupereaza 80cm pe tura, care mama ei e diferenta?????.... ca eu nu vad niciuna.
:D nu vezi pt. ca nu e ... :D

Cel putin din punct de vedere al deplasarii nalucii prin apa :daca pescuiesti langa cineva care are cealalta mulineta din exemplul tau ,cu aceeasi naluca ,lanseta,aruncati la aceeasi distanta,faceti pauze la fel de mari ,etc ...... naluca se va deplasa identic in apa , ajunge inapoi la voi in acelasi timp ! Deci cam aceeasi branza :!: :idea:
Sigur ca mecanic difera .... dar daca urmarim doar efectul , nu prea te intereseaza ... ca la ceasuri :D :nu conteaza cate roti dintate au :D - conteaza sa arate corect ora ! :D

In concluzie bucura-te de ea , iesi la pescuit si vor veni si capturile ....
Si unde e stiuca sansele de a ataca naluca sunt invers proportionale cu raportul de recuperare al mulinetei ,sau mai exact a cm pe care-i recupereaza o mulineta la un tur de manivela.
Daca luam in considerare exemplul dat unde ambele mulinete recupereaza aceeasi lungime de fir, diferenta e ca ala de pescuieste cu 4.7 va depune mai putin efort decat cel care pescuieste cu 6.2...am scris mai sus de ce.Aici vorbim de pescuitul la stiuca care cere uneori mulinari liniare extrem de lente si in dese situatii se folosesc greutati mari ale nalucii sau voblere ce opun rezistenta sporita la inaintare.

@Valeriu28
Esti la inceput, ai tot timpul sa inveti. Nu face scenarii fanteziste sau mai exact, nu confunda stiuca cu avatul. Imi place felul in care incerci sa te convingi ca ai facut o alegere buna. Astfel putem gasi o mie de scuze ca stiuca nu mananca, ca ii cad dintii,ca e prea cald sau frig,etc. Iar daca altcineva prinde stiuca langa noi ne vom spune ca e norocos, astfel suntem impacati cu ideea si ramanem cu impresia ca mulineta nu conteaza.

Robert517
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 173
Membru din: 27 Mar 2012, 07:10
Localitate: Tulcea/Bucuresti

Re: raport recuperare

Mesaj de Robert517 » 06 Dec 2014, 17:22

tito scrie: ...diferenta e ca ala de pescuieste cu 4.7 va depune mai putin efort decat cel care pescuieste cu 6.2...am scris mai sus de ce
Absolut corect ! Unul va fi mai odihnit iar altul mai obosit :D .Dar colegul nostru de "suferinta" nu se plangea de oboseala .... :D :respekt:

@valeriu28 - daca stiuca intra pe ... sa spunem : un vobler cu trei ancore ! - atunci raportul de recuperare ar fi fost mai mult ca sigur IDEAL :D
Pana la urma a fost doar o stiuca scapata pe offset ... vor mai fi - e normal :respekt:

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: raport recuperare

Mesaj de valeriu28 » 06 Dec 2014, 20:01

Tito, pana voi echivala experienta voastra pe balta, si voi incerca exact ca un copil mare, toate tehnicile, pana voi avea feelingul vostru pe balta si voi simti ce imi cere apa, pana voi avea cunostintele voastre tehnice si practice.... va mai trece ceva timp. inca nu stiu sa apreciez foarte bine sculele, insa asa cum incep sa invat, si am invatat cu scule de 20 lei... sunt convins ca mai am timp sa exersez si cu sculele astea. repet, nu sunt ultimele scule. probabil am gresit, si nu imi sta in fire sa ma duc pe la prieteni sa le imprumut sculele sa vad "cum lucreaza"... ca apoi sa decid ce e bine pentru mine. Sfaturile tale au ajuns unde trebuie, sunt indosariate si vor fi aplicate cu siguranta:)

Robert, n-am inteles ce ai vrut sa zici... Te refereai la faptul ca probabil nu a fost agatata bine, nu?
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: raport recuperare

Mesaj de tito » 06 Dec 2014, 22:24

valeriu28 scrie:Tito, pana voi echivala experienta voastra pe balta, si voi incerca exact ca un copil mare, toate tehnicile, pana voi avea feelingul vostru pe balta si voi simti ce imi cere apa, pana voi avea cunostintele voastre tehnice si practice.... va mai trece ceva timp. inca nu stiu sa apreciez foarte bine sculele, insa asa cum incep sa invat, si am invatat cu scule de 20 lei... sunt convins ca mai am timp sa exersez si cu sculele astea. repet, nu sunt ultimele scule. probabil am gresit, si nu imi sta in fire sa ma duc pe la prieteni sa le imprumut sculele sa vad "cum lucreaza"... ca apoi sa decid ce e bine pentru mine. Sfaturile tale au ajuns unde trebuie, sunt indosariate si vor fi aplicate cu siguranta:)

Robert, n-am inteles ce ai vrut sa zici... Te refereai la faptul ca probabil nu a fost agatata bine, nu?
Daca esti din Bucuresti iti pot imprumuta mulineta la care faceam referire in mesajele anterioare, pana joi oricum sta degeaba pentru ca am mult de lucru si nu ies la pescuit. Daca esti de acord lasa-mi un numar de telefon in privat. Astfel poti face o comparatie obiectiva.

Robert517
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 173
Membru din: 27 Mar 2012, 07:10
Localitate: Tulcea/Bucuresti

Re: raport recuperare

Mesaj de Robert517 » 07 Dec 2014, 08:59

valeriu28 scrie:Robert, n-am inteles ce ai vrut sa zici... Te refereai la faptul ca probabil nu a fost agatata bine, nu?
Oarecum......
Spre deosebire de ancore , la offset exista un singur punct de penetrare ! - in timpul drilului "gaura" se poate largi , sau se poate rupe partial partea de mandibula / pielita in care s-a intepat si atunci pestele scapa - nu e nimic gresit , nimic anormal .... e doar dezavantajul pe care trebuie sa ti-l asumi la pescuitul cu aceste naluci ! (compenseaza din plin cu alte avantaje !)
Daca pestele s-a agatat superficial ,sunt sanse mari sa scape ..... indiferent de raportul de recuperare !
Nimeni nu prinde toti pestii intepati !

florin1948
veteran
veteran
Mesaje: 977
Membru din: 15 Ian 2009, 13:48
Localitate: Bucuresti

Re: raport recuperare

Mesaj de florin1948 » 07 Dec 2014, 18:14

[quote="valeriu28"]nu
Am vazut pescari batrani care pescuiau cu scule reconditionate, in cea mai proasta forma, murdare, etc, si scoteau din ape niste monstri.

Cu tristete trebuie sa spun ca am ajuns si eu in categoria " pescari batrani" cu nostalgia lucrurilor bine facute de altadata ( nu reconditionate,murdare neintretinute,etc). Folosesc la pescuitul stiucii un antic si de demult ABU CARDINAL C 4 X si una C 4. Mulinete pe snek ( melc - roata melcata) cu
raporturi de recuperare diferite ( C 4 X e mai rapida) fara rulmenti, fara " infinit" cu aspect de " vintage" dar care functioneaza ireprosabil de cca. 40 de ani si bine intretinutem vor mai fi utile inca 40 - 50 de ani de acum incolo ( bineinteles nu pentru mine ). Nu se mai fabrica angrenaje de calitatea acestora pentru ca este " piata de consum " si marfa trebuie vanduta - cine mai cumpara mulinete daca alea pe care le are il tin 40 de ani ? Bineinteles ca am si din cele moderne - un SHIMANO TWIN POWER 2500 FB, pe care il am de 14 ani - anul trecut i-am schimbat angrenajul cu unul original, mulineta pe care o folosesc cu predilectie la salau.
De fapt altceva am vrut sa spun si am luat-o pe aratura : ceea mai buna mulineta este aia pe care o ai, te-ai invatat cu ea si trebuie sa o ingrijesti si sa o tratezi cu respect ! Cand iti vei cumpara una mai performanta, aia va fi cea mai buna si-i va lua locul celei vechi. Dar pana atunci iti faci treaba cu asta pe care o ai si daca inveti ce poate, te descurci onorabil.
Exista doua feluri de oameni.Unul spune ceea ce gandeste. Celalalt are prieteni.

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: raport recuperare

Mesaj de valeriu28 » 07 Dec 2014, 20:49

Ei, Domnule Mircea, vedeti de ce imi place sa vorbesc la telefon mereu cu Dumneavoastra? :) pentru ca sunteti o enciclopedie de stiinta in ale pescuitului, si pentru ca imi mai si tineti partea:))
Toate ca toate dar sunt perfect de acord cu Dumneavoastra.
Pana atunci, poate ma tin de cuvant intr-o zi sa ne vedem la o "bibaneala".... asa cum am promis de ambele parti.
Toate bune!
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Avatar utilizator
keymaker
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 26 Dec 2005, 13:57
Localitate: GALATI

Re: raport recuperare

Mesaj de keymaker » 08 Dec 2014, 00:43

..."pai vezi monser asta e singurul tau defect:intrebi prea mult"...:) si ai avut o groaza de raspunsuri
acu nu tre' sa cazi lat in fata argumentelor noastre ci in fata propiilor constatari.
du-te pe balta si fir intins ca "teoria sine praxis sicut rota sine axis" ;)

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: raport recuperare

Mesaj de valeriu28 » 08 Dec 2014, 07:47

Keymaker, asa este, intreb. Pentru ca atunci cand nu imi dedic timpul pescuitului, citesc foarte multe articole, de pe site-uri de specialitate si forumuri, avand in vedere ca am handicapul necunoasterii. Nu stiu daca este neaparat ceva rau. Postarea pentru domnul Mircea a fost si cat de cat tratata la modul de gluma, insa, iesirile pe balta si propria parere sunt de baza.
Practica e foarte buna, insa fara teorie, cam orice ai aplica nu se leaga. De exemplu, cand m-am apucat de pescuit, am cumparat ( fara sa stiu, chiar mi-a fost recomandat ) un bat universal de 2.10m, cu putere de 120-180gr. Batul era de crap, si inelele erau foarte largi. Motiv pentru care lansarile erau jalnice..
Am pus o intrebare la inceputul thread-ului vis a vis de raportul de recuperare, pentru ca diferiti producatori ofera aceeasi lungime de recuperare fir (cca 80cm) pe o tura, avand raporturi de recuperare diferite gen 4.7:1 versus 6:1... si imi pare o intrebare pertinenta.
Repet, nu cred ca e rau sa intreb, atata timp cat nu am experienta voastra, si vreau sa aflu cat mai multe. Nalucile si batul au fost recomandate tot de prieteni si colegi de pe forum, si se pare ca sunt foarte eficiente. Sa zicem ca am prins si incredere in experienta si bunavointa celor de aici:)

peste toate astea, e o vreme frustrant de cacacioasa....
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Scrie răspuns