LIBELULA RUSIA

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
decebaldlc
junior
junior
Mesaje: 39
Membru din: 07 Dec 2011, 13:39

LIBELULA RUSIA

Mesaj de decebaldlc » 30 Noi 2014, 22:27

Imagine

A folosit cineva asa ceva la stiuca ?

rusii ii zic Девон Russian Bait СТРЕКОЗА

libelula pe romaneste

in descriere ei zic ca sunt 2 turbine ce se invart in sens invers montate pe rulmenti de precizie !!

Oare se gasesc prin targurile din din Iasi Suceava Neamt?

sau aduse de la ucrainieni prin Satu mare Maramures?

stie cineva unde se gasesc in Romania?

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: LIBELULA RUSIA

Mesaj de old_radu » 01 Dec 2014, 12:10

...in MM , in targurile din Baia Mare si Sighet nu am vazut asa ceva
...in loc de "libelula" eu i-as zice "submarin nuclear" si naiba stie , poate sa aiva ceva efect , asupra rapitorilor , turbulentele create de palele acelea
...ma gandesc mai degraba la avat decat la stiuca :roll:

decebaldlc
junior
junior
Mesaje: 39
Membru din: 07 Dec 2011, 13:39

Re: LIBELULA RUSIA

Mesaj de decebaldlc » 01 Dec 2014, 15:27

am gasit un articol scris despre naluca aceasta

http://taparine-scrumbie.blogspot.ro/2011

articolul Pescuit pe Nistru , in nordul Basarabiei 1 si 2

sper sa nu fiu banat ptr aceasta !

aceia din poza e de 12 grame si 4,6 cm dar au mai multe modele si forme!!!

au si de 7 grame si e ca la rotative chiar daca nu recuperezi ea zumzaie in curent banuiesc

pretul cam 45 ron la cursul rubla /ron

modelul viespe ОСА in ruseste

Imagine

7 grame cred ca merge la avat si biban chiar si clean


misulica70
veteran
veteran
Mesaje: 1934
Membru din: 03 Sep 2012, 21:37
Localitate: Radauti/Sv.
Contact:

Re: LIBELULA RUSIA

Mesaj de misulica70 » 01 Dec 2014, 17:17

Are un prieten in trusa luata de la Cernauti dar rezultate nema.Eu am uitat sa mai iau asa ca daca vrea cineva pot sa ma uit pe la preturi.

Awesome (Dani)
junior
junior
Mesaje: 36
Membru din: 12 Sep 2013, 19:47
Localitate: Sibiu

Re: LIBELULA RUSIA

Mesaj de Awesome (Dani) » 09 Dec 2014, 20:58

Am vazut "torpila" in cauza la bracagiul din Delta,el sustinea ca a prins avat pe ea.In prezenta mea dadea la stiuca cu ea dar fara rezultat.

florin1948
veteran
veteran
Mesaje: 977
Membru din: 15 Ian 2009, 13:48
Localitate: Bucuresti

Re: LIBELULA RUSIA

Mesaj de florin1948 » 10 Dec 2014, 09:25

Imagine
image hosting 10mb limit

La prima vedere pare o chestie interesanta pentru pescuitul stiucii si al avatului. In ceea ce priveste eficienta, e greu sa te pronunti pana nu o incerci. In fapt, este o naluca metalica cu doua elici care se rotesc in sens invers(inclinatia palelor) si cu viteze diferite ( una are doua pale, cealalta trei) Hai sa incercam sa o analizam putin asa la " rece " :
- Este clar ca e metalica - altfel nu prea ar fi cu putinta sa prelucrezi axul central si camasa rulmentilor " la cote de rulment ". Faptul ca e metalica( probabil eloxata ) ma duce cu gandul ca este destul de grea ( la dimensiunile din poza) . Daca este din aluminiu mai treaca mearga dar din otel are pe putin 30 - 40 grame, ceea ce poate fi un impediment cand o tragi pe deasupra ierbii, intr-o apa de 50 - 80 cm. Nu mai spun ca daca ia iarba pe elici, functionarea este compromisa.
- Rulmentii banuiesc ca sant capsulati altfel functionarea lor in timp poate fi afectata de toate impuritatile din apa . Mai greu de crezut ,la aceasta dimensiune, ca sant montati intr-o constructie etansa.
-Datorita faptului ca cele doua elici au viteze diferite e foarte posibil sa imprime o miscare de rotatie intregii naluci, ceea ce este iarasi un impediment (rasucirea firului,peruci, etc.). Unul din modele are corpul posterior lat, in forma de sageata,ceea ce ar putea reduce tendinta de rasucire.
-Forma aerodinamica o ajuta in evolutie, cu toate astea, ca sa lucreze bine banuiesc ca trebuie trasa cu oarece viteza mai mare ( iarasi dam in nenorocitul ala de raport de recuperare )
Nu mi se pare a fi greu de " customizat ", cu elice simple cum se mai folosesc pe la naluci, cu corpul anterior si posterior din lemn (sau rasina - sac !!!)intre elici si corp (si intre ele ) bile de sticla ( sau metal). Corpul anterior poate capata o forma de cap de peste,eventual cu ochisori , iar corpul posterior tot in forma de peste ( lat) care sa impiedice tendinta de rasucire. Se poate face cu una sau doua ancore ( cea din fata montata pe un vartej intre bilele dintre elici) sau cu un carlig cu tije lunga incastrat in corpul posterior ( solitar cu armatura, ca la spinner bait) pe care se poate pune un cauciuc, un streamer sau chiar un skirt. Are cineva curaj ? Pe mine parca " ma mananca " !
Exista doua feluri de oameni.Unul spune ceea ce gandeste. Celalalt are prieteni.

Avatar utilizator
ONAMIHS
veteran
veteran
Mesaje: 995
Membru din: 24 Feb 2009, 12:51
Localitate: Bucuresti

Re: LIBELULA RUSIA

Mesaj de ONAMIHS » 13 Dec 2014, 19:34

Am eu ceva asemanator in trusa dar nu am folosit-o inca. E o chinezarie de cativa lei(5 sau 6 lei parca a costat).

nucus
veteran
veteran
Mesaje: 1092
Membru din: 03 Noi 2005, 17:49

Re: LIBELULA RUSIA

Mesaj de nucus » 15 Dec 2014, 14:37

E un fel de DEVON .

severin
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 12 Ian 2015, 10:47

Re: LIBELULA RUSIA

Mesaj de severin » 12 Ian 2015, 11:53

am vazut pe net rusii pescuind la avat cu aceasta naluca. lansau departe si recuperau in viteza.

Scrie răspuns