Pescuit la clean

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
JONES
veteran
veteran
Mesaje: 1072
Membru din: 16 Iun 2005, 10:54
Localitate: TG MURES
Contact:

Mesaj de JONES » 23 Feb 2006, 07:15

poxipol sau bison sunt la fel dupa parerea mea , chit oricare e bun inclusiv chitul de masina (7 RON cutia de 500 de grame) ca oricum e mai mult pentru acoperit pori lemnului si crearea unei suprafete dure, (oricum poti sa il folosesti si cand repari voblere)

sarma sincer folosesc sarma sutita de la combinat. Daca nu gasesti la stomatologi incearca la un magazin cu consumabile de sudura acolo trebuie sa fie sarma de toate orientari si felurile.

remusnico
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 149
Membru din: 20 Iun 2005, 12:38

Mesaj de remusnico » 24 Feb 2006, 13:24

Cu privire la sarma pt. voblere exista mai multe pareri. Am studiat intens in ultima vreme site-urile in engleza si franceza cu privire la constructia artizanala a voblerelor. Unii folosesc sarma de cupru, fiindca, sustin ei, o astfel de sarma ar genera in unele cazuri o miscare dezordonata a voblerului. Altii folosesc sarma din coarda de pian. Am studiat piata la noi in acest domeniu, am gasit sarma otel inox pt. lucrari dentare, am gasit sarma de sudura fi 0,8 sau alte grosimi, (selgros, practiker, metro) toate acestea f. scumpe insa, pana am dat peste solutia cea mai ieftina si convenabila. La un magazin de tip metalo - chimice (masini electrice portabile, suruburi, cuie, scule de mana, etc) am gasit cablu de otel impletit, de genul celor folosite la tractari de forta (macarale). Am ales un cablu cu diametrul de vreo 13 - 15 mm, format din sarma de 0,8, am cumparat 25 cm (12 500 ROL) si cred ca imi ajunge pt. cateva sute de voblere. De vreo 2 luni tin o bucata afara, sa vad daca rugineste. Inca nu am constatat fenomenul. In plus, aceasta sarma nu este f. otelita, fiind surprinzator de maleabila, lucru ce este necesar mai intii la indreptare, (normal, este spiralata), apoi la confectionarea armaturii, la cele 2 tipuri de armatura, adica armatura continua (cand voblerul se face din 2 buc., intre ele plasandu-se armatura, sau dint-o buc., caz in care se fac, in mod obisnuit, 3 gauri in care se introduc sarmele impletite avand in exterior ocheti.
Drept lipici, am incercat si poxipolul (merge), dar folosesc mai ales un fel de plastelina din 2 componenti, facuta in germania, si care se cheama sun fix (cumparata de la acelasi magazin de metalo-chimice). Lipeste beton. E mai greu insa cu introdusul ei in gaura. Confectionez suluri cu diam. mai mic decat gaura, pun cat pot, indes cu o scobitoare, si repet pana la umplere. Un ochet cu poxipol am putut sa il scot fortat. Cel cu sun fix niciodata.

Avatar utilizator
Jonin
veteran
veteran
Mesaje: 822
Membru din: 01 Iul 2005, 23:04
Localitate: Pe langa garla
Contact:

Mesaj de Jonin » 24 Feb 2006, 17:04

Cred ca e vorba de electropasta U+.
Ai incercat si cu poxilina?
Dumnezeu sigur iubeste prostii. Altfel nu ar fi creat atat de multi!

Multi prosti, putine gloante!

Avatar utilizator
MAREAN
junior
junior
Mesaje: 65
Membru din: 23 Noi 2005, 20:40

Mesaj de MAREAN » 24 Feb 2006, 17:49

remusnico, inchid netu' si ma duc direct la magazin! :D Am aproape 100 de voblere la care trebuie sa le bag sarma si chiar ma gandeam ce dracu sa inventez sa nu ma mai chinui atat. De dimineata am facut la magazin 21 de sarmulite ptr 7 voblere si a durat destul de mult, plus chinul cu rasucitu'. Eu iti multumesc frumos pentru sfat. :)

noname
veteran
veteran
Mesaje: 1116
Membru din: 03 Iun 2005, 19:41
Localitate: student UMFIasi
Contact:

po

Mesaj de noname » 24 Feb 2006, 17:50

apropo de sarme, vopseluri si alte minunatii, ... stie cineva ceva de voblere.go.ro ? a murit??? Poate odata cu deschiderea site-ului ne mai luminam si noi ca daca plecam de la 0 dureaza.... si sezonul se apropie
ps Fundalul site-ului arata promitator

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 25 Feb 2006, 10:06

dream_fishing scrie:Salut lush si bine ai venit pe forum!
Nu esti singurul care isi face propriile voblere..mai suntem cativa pe forum.
Nu stiu cat am fost de explicit. Daca vrei sa discutam mai pe larg lasa-mi un id de YM
Salut . m-ar interesa si pe mine o discutie despre "constructie voblere",am facut si eu cateva. si sunt ok, numai ca am ceva probleme cu vopsitul. adresa de yahoo tiam trimiso pe privat.
Merci

noname
veteran
veteran
Mesaje: 1116
Membru din: 03 Iun 2005, 19:41
Localitate: student UMFIasi
Contact:

;

Mesaj de noname » 25 Feb 2006, 10:14

lush, m-am uitat prin galerie si am vazut poze cu peisaje cunoscute :lol: unde anume pe Siret pescuiesti :P ?

Sir Caca
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 158
Membru din: 05 Noi 2005, 18:16
Localitate: Satu Mare

Mesaj de Sir Caca » 25 Feb 2006, 22:43

pikeman scrie:
dream_fishing scrie:Salut lush si bine ai venit pe forum!
Nu esti singurul care isi face propriile voblere..mai suntem cativa pe forum.
Nu stiu cat am fost de explicit. Daca vrei sa discutam mai pe larg lasa-mi un id de YM
Salut . m-ar interesa si pe mine o discutie despre "constructie voblere",am facut si eu cateva. si sunt ok, numai ca am ceva probleme cu vopsitul. adresa de yahoo tiam trimiso pe privat.
Merci
Trebuie la final sa dai un strat de lac pentru barci.

Avatar utilizator
alex dan
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 210
Membru din: 03 Dec 2005, 12:58
Localitate: Rendsburg, Deutschland
Contact:

Mesaj de alex dan » 25 Feb 2006, 23:21

is incepator in ceea ce priveste confectionare voblerelor, dar plute fac de cativa ani, am furat toata meseria de la bunu deci pot zice ca am peste 15 ani de experienta in asta :lol:

intrebarea ii urmatoarea:
se pot confectiona voblere din maduva de lemn de soc, din care fac si plutele?
oare ar trebuii sa pun si ceva lest in interiorul voblerului?

alex
fiecare pescar ii un nebun in felul lui, si nu-l poti convinge ca nu are dreptate
http://www.rapitori.ro/forum/album_pers ... er_id=2073

noname
veteran
veteran
Mesaje: 1116
Membru din: 03 Iun 2005, 19:41
Localitate: student UMFIasi
Contact:

lk

Mesaj de noname » 25 Feb 2006, 23:25

maduva de lemn de soc :roll: cred ca e prea firava pentru corpul unui vobler...

Scrie răspuns