Pescuit la clean

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 18 Apr 2008, 19:15

OvidiuRus scrie:eu merg in prohibitie si daca sunt controlat zic ca dau la stiuca , dar oricum nu retin pesti numa nu pot sta in casa, nu mi se pare gresit ,daca eliberezi tot ce prinzi eu zic ca si asta e o modalitate de a respecta prohibitia .. PUNCT
Toti facem la fel,atat ca unii nu recunosc... :wink:

Avatar utilizator
hegedusalin
veteran
veteran
Mesaje: 743
Membru din: 05 Ian 2008, 17:49
Localitate: Tg mures

Mesaj de hegedusalin » 18 Apr 2008, 23:19

care-i problema dak pescuiesti in prohibitie. Si eu pscuiesc la spinning in prohibitie de cand cu noua lege. Dau la stiuca cu rotative de 1 si de 0 si voblere de 4 cm. Dak intra un clean sau zece si le dau drumu care-i problema???? La englezi s-a scos prohibitia tocmai in ideea ca ei si asa elibereaza tot. Unii dintre noi vor sa fie mai catolici decat papa, dar numa ei stiu cate magarii au facut la randul lor vreodata. Ideea e ca dak le dai drumu e stas.:respekt: :respekt:

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 18 Apr 2008, 23:33

Da, asa e, sa le dai drumul dar sa nu ii ranesti prea tare ca degaba le mai dai drumul! Voi cu voblerele si linguritele voastre ii "masacrati" cu ancorele, eu cu lacusta pe ac simplu le produc o mica mancarime in cerul gurii! Asa ca voi continua hartuirea cleanului si in prohibitie, iar daca vine paza zic ca dau la stiuka. Ce daca nu e picior (sau aripa) de stiuca pe Ialomita spre deal? Eu dau la stuk.... :lol:

nucus
veteran
veteran
Mesaje: 1092
Membru din: 03 Noi 2005, 17:49

Mesaj de nucus » 19 Apr 2008, 02:52

Toti aveti dreptate in felul vostru(chiar si eu).Prohibitia nu e pusa aiurea si in plus pestele are nevoie de multa liniste pentru a se reproduce.Am 55
de ani si cred ca am pescuit in prohibitie de cel mult de 5 ori si asta pentru ca am fost educat asa.Am avut sansa sa fie si ape de munte in zona si se putea pescui legal cind era prohibitie la ses. Sa nu vorbim de englezi sau nemti pentru ca ne despart zeci sau chiar sute de ani de civilizatie.Si la ei si la frncezi si mai peste tot in lumea civilizata legea a fost impusa cu forta (amenzi usturatoare pentru fapte care la noi sint trecute cu vederea) si in citeva generatii respectul legilor a fost imprimat aproape genetic.Ma opresc ptr. ca plec la pescuit.Totusi ginditi-va la elvetieni,suedezi,nemti etc.Daca nu va deranjeaza discutia cu un mosneag ,o vom continua.

Avatar utilizator
hegedusalin
veteran
veteran
Mesaje: 743
Membru din: 05 Ian 2008, 17:49
Localitate: Tg mures

Mesaj de hegedusalin » 19 Apr 2008, 07:36

fario baiatule dak vine paza poti sa fugi :D Cu lacusta degeaba dai la stiuca. E permis pescuitul cu artificiale. altfel altii ar da la stiuca cu viermisor in mijlocu repezisului. Grija mare ca poate o sa iti arunc tigari cu prastia peste gard la mititica. :evil:

Avatar utilizator
OvidiuRus
veteran
veteran
Mesaje: 584
Membru din: 26 Mar 2007, 19:42
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de OvidiuRus » 19 Apr 2008, 09:15

:) ma fario lasa ma lacustele ca nu prea sunt acuma , ce lacusta lu peste gasesti acuma inafara de "doctorasi" care nu stiu daca au aparut inca /...?

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 19 Apr 2008, 09:53

OK, atunci dau dupa stiuka ( de fapt clean stiucit) cu broscutza sau lipitoare... :lol:

bobo sercaia
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 19
Membru din: 17 Apr 2008, 22:51
Localitate: fagaras

Mesaj de bobo sercaia » 19 Apr 2008, 12:50

Fario_nebunu scrie:OK, atunci dau dupa stiuka ( de fapt clean stiucit) cu broscutza sau lipitoare... :lol:
.un prieten a prins una chiar si la rama.nu mi-a venit sa cred.

bobo sercaia
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 19
Membru din: 17 Apr 2008, 22:51
Localitate: fagaras

Mesaj de bobo sercaia » 19 Apr 2008, 13:06

Nea Nucus,sa ne zice-ti si noua cum a decurs pescuitul.a muscat cleanul?pastravul zburda in cautarea mustei?crapul se tolanea pe fundul apei,lenes,asa fara prea mare pofta?breana se lupta cu repezisul tulbure?avatul era de acord cu obletii? e mai palpitant pescuitul in prohibitie,nu?stiati nu,e prohibitie acum.desi sunt convins ca a-ti mers la stiuca.va salut.

bobo sercaia
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 19
Membru din: 17 Apr 2008, 22:51
Localitate: fagaras

Mesaj de bobo sercaia » 19 Apr 2008, 13:08

OvidiuRus scrie::) ma fario lasa ma lacustele ca nu prea sunt acuma , ce lacusta lu peste gasesti acuma inafara de "doctorasi" care nu stiu daca au aparut inca /...?
"doctorasi"=carabusi de mai?

Scrie răspuns