evolutie

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
SoSoo
junior
junior
Mesaje: 52
Membru din: 17 Sep 2004, 05:51
Localitate: Timisoara

Mesaj de SoSoo » 20 Noi 2006, 00:54

Nu am vrut sa par un lider aniti-struna,am specificat ca folosesc si eu kevlar de multe ori,nu recomand sa da-ti fara struna la orice fel de jig am faut referiri doar pt vobler si oscilante.NORMAL nici eu nu doresc sa chinui saracele stiuci si sa moara cu naluca in gura.Eu dau cu oscilante Gipo 11-16g mari dupa dintoasa si voblere mari peste 11cm DECI sa nu crede-ti ca dau cu microvoblere dupa ele :)
La jig situatia e foarte diferita, pentru a se intepa acesta trebuie sa fie in gura si dintii cad exact pe fir astfel sansele sa taie sunt peste 90%. :!:
Stiuca care a plecat cu un salmo era in momentul cand dadeam dupa clean deci vobler mic, nici o stiuca ce am prins-o la voblere mari nu cred sa fi fost prinsa si in ancora de pe burta cum sa taie firul?
Daca pescuiti cu Gipo stiti probabil ce lungime ajunge o astfel de lingura cu tot cu vartejul ei + agrafa si vartej,deci daca cineva da in special dupa stiuca cu voblere mici,rotive mici,jiguri :!: fiti siguri ca sansa sa taie e mare.Scuzele mele ca nu am precizat am dedus ca oricine poate deduce acest lucru.
Sunt sigur ca nici voi cand da-ti dupa avat,clean,salau si intra o stiuca nu aveti struna in majoritatea cazurilor :twisted:

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 20 Noi 2006, 13:40

SoSoo scrie:Nu am vrut sa par un lider aniti-struna,am specificat ca folosesc si eu kevlar de multe ori,nu recomand sa da-ti fara struna la orice fel de jig am faut referiri doar pt vobler si oscilante.NORMAL nici eu nu doresc sa chinui saracele stiuci si sa moara cu naluca in gura.Eu dau cu oscilante Gipo 11-16g mari dupa dintoasa si voblere mari peste 11cm DECI sa nu crede-ti ca dau cu microvoblere dupa ele :)
La jig situatia e foarte diferita, pentru a se intepa acesta trebuie sa fie in gura si dintii cad exact pe fir astfel sansele sa taie sunt peste 90%. :!:
Stiuca care a plecat cu un salmo era in momentul cand dadeam dupa clean deci vobler mic, nici o stiuca ce am prins-o la voblere mari nu cred sa fi fost prinsa si in ancora de pe burta cum sa taie firul?
Daca pescuiti cu Gipo stiti probabil ce lungime ajunge o astfel de lingura cu tot cu vartejul ei + agrafa si vartej,deci daca cineva da in special dupa stiuca cu voblere mici,rotive mici,jiguri :!: fiti siguri ca sansa sa taie e mare.Scuzele mele ca nu am precizat am dedus ca oricine poate deduce acest lucru.
Sunt sigur ca nici voi cand da-ti dupa avat,clean,salau si intra o stiuca nu aveti struna in majoritatea cazurilor :twisted:
Iti spun eu ca si la polonice taie. La ultima iesire din Delta o stiuca, nu foarte mare, a taiat celebrul pike-mono al colegului, care pescuia cu o oscilanta "Delta". Partea proasta e ca in loc sa fie eliberata, biata de ea isi va gasi sfarsitul undeva in trestii cu un polonic in gat...cei drept nu prea placut! :roll: Acum se mai intampla oricui sa ramana fara naluca, dar sa nu exageram. :wink:

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 20 Noi 2006, 13:58

SoSoo iti spun si eu ca taie si la naluci "mari"
Mie mi-a taiat la vobler de 9 cm in cateva secunde timp in care m-a remorcat cu barca cu tot

noname
veteran
veteran
Mesaje: 1116
Membru din: 03 Iun 2005, 19:41
Localitate: student UMFIasi
Contact:

Mesaj de noname » 20 Noi 2006, 14:15

ala era trenu :lol:

Avatar utilizator
fishi
veteran
veteran
Mesaje: 1805
Membru din: 31 Aug 2005, 11:12
Localitate: brasov

Mesaj de fishi » 20 Noi 2006, 16:10

Ma bag si eu la discutzia cu taiatul
Ieri mi-a taiat struna de otzel(6fire)brand Rapala .A plecat cu un vobler de 10 cm.Drilul 30 secunde.Estimata la vreo 4 kg.

Cucu Ionel
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 16 Ian 2006, 17:41
Localitate: Timisoara

Mesaj de Cucu Ionel » 20 Noi 2006, 16:19

Am pescuit mai demult intr-o balta"no name"aproape de Tm.,cu peste mic.Datorita unor varii motive m-a prins seara si n-am avut chef sa-mi strang batul fiindca a doua zi veneam oricum inapoi.Am taiat firul si l-am legat de un bat infipt in mal.A doua zi dimineata am gasit firul intins la maxim in stuf si struna de kevlar(7 kg forta)era taiata,s-au,ma rog,rupta.A fost stiuca sau altceva?Daca a fost stiuca,atunci de cat sa folosim struna ca sa fim siguri ca nu avem surprize? :?:

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 20 Noi 2006, 18:13

Cucu Ionel scrie:Am pescuit mai demult intr-o balta"no name"aproape de Tm.,cu peste mic.Datorita unor varii motive m-a prins seara si n-am avut chef sa-mi strang batul fiindca a doua zi veneam oricum inapoi.Am taiat firul si l-am legat de un bat infipt in mal.A doua zi dimineata am gasit firul intins la maxim in stuf si struna de kevlar(7 kg forta)era taiata,s-au,ma rog,rupta.A fost stiuca sau altceva?Daca a fost stiuca,atunci de cat sa folosim struna ca sa fim siguri ca nu avem surprize? :?:
Nea Cucu e bai mare :shock: Fi atent la motive:
1.ai taiat firul si l-ai legat de un bat(!) da' cu peste cu tot!
2.ca l-ai legat e corect da' l-ai legat bine nene de a rupt kevlar de 7 kg!!!
3.maestre l-a "miscarea"asta ii spune pripon(indiferent de motive...) si nu cred ca locul lui este pe acest forum...
Cu scuzele de rigoare(daca e cazul) :oops:

noname
veteran
veteran
Mesaje: 1116
Membru din: 03 Iun 2005, 19:41
Localitate: student UMFIasi
Contact:

Mesaj de noname » 21 Noi 2006, 17:56

nu cred ca a fost cu intentie :D :twisted:

Avatar utilizator
StefanDinu
veteran
veteran
Mesaje: 1515
Membru din: 31 Ian 2006, 17:02
Localitate: Question EVERYTHING!
Contact:

Mesaj de StefanDinu » 21 Noi 2006, 18:44

Folosesc (intotdeauna) strune de wolfram ... super fine ... suple. Pescuiesc la stiuca in special cu voblere mari si foarte mari. Influenta asupra evolutiei: 0 !!!
Vara asta m-a lasat plangand in barca, dupa ce mi-a furat un vobler SEBILE de 40 RON, o stiuculita de vre-un kil jumate ... cum? ... lumanare ... mono la opercule si tac!! ... a fost prima oara cand m-am intrebat daca 20 de cm de struna ajunge.
Ștefan DINU proud member of CsPR | LRS | Street Fishing ROMANIA | Trout Area ROMANIA | #PuieMopescu

Cucu Ionel
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 16 Ian 2006, 17:41
Localitate: Timisoara

Mesaj de Cucu Ionel » 21 Noi 2006, 19:40

Zamfi,n-am inteles pct.1,adica cum am legat pestele?Recunosc ca am transformat montura intr-un banal pripon :oops: ,dar poate-mi explici in ce consta nesportivitatea.Am folosit mai mult de un carlig?Pripon inseamna setca sau curent sau mai stiu eu ce?Asa pescuiam cu 25-30 de ani in urma,cu firul infasurat pe sticla,in ce consta nesportivitatea?Dar discutia avea alt sens,intrebarea mea era legata de capacitatea de a taia firul de kevlar de catre cumatra stiuca,sper ca s-a inteles acum.

Scrie răspuns