evolutie

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
ttt1
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 13 Oct 2006, 07:45
Localitate: Oradea

evolutie

Mesaj de ttt1 » 17 Noi 2006, 20:52

Ce modalitate de "legare" a strunii de oscilanta folositi? sau care dintre metoda afecteaza cel mai putin evolutia oscilantei?

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 17 Noi 2006, 20:55

Eu o leg prin intermediul unei agrafe duolock ,deci fara inel despicat ,adica:struna-agrafa-oscilanta :D O fi bine...?

Avatar utilizator
AxA
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 192
Membru din: 02 Oct 2006, 09:22
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de AxA » 17 Noi 2006, 21:12

la fel, agrafa cu bucla rotunda (nu in unghi), duo-lock sau "ca acul de siguranta " (nu stiu cum se cheama :oops: )

Avatar utilizator
SoSoo
junior
junior
Mesaje: 52
Membru din: 17 Sep 2004, 05:51
Localitate: Timisoara

Mesaj de SoSoo » 17 Noi 2006, 21:16

Eu nu folosesc struna de anul acesta si am avut un singur rateu din acest motiv si fara sa mint am prins ceva stiuca cea mai mare find de aproape 4 kg,stiu ca uni vor spune ca nu este mare dar pt Timis credeti-ma este.E adevarat ai emotii mai mari dar parca rata atacurilor creste si mai intra si altceva decat stiuca de multe ori :wink:
Parerea mea este ca daca sti sigur ca locul promite capuri peste 4kg (stiuca bineinteles) struna e binevenita si eu o folosesc in acest caz.
Si colegul meu de mal de apa a renuntat la ea si nu a ratat nici una anul acesta pe acest motiv :twisted: a ratat o gramada si chiar mari pt ca sa precipitat cum facaem multi cred eu in anumite momente.. :oops:
De legat eu o legam cat mai simplu agrafa cu vartej - struna cu varetej si agrafa la celalalt capat si oscilanta direct ca doar nu e vobler sa afecteze evolutia.Dar prefer kevlarul in locul strunei e f rezistent si nu afecteaza naluca dar toate astea sau mai discutat si pe alt topic.
Strune fortate la maxim! :D

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 17 Noi 2006, 21:57

Sosoo ai dreptate cand spui ca struna(fie de kevlar,wolfram,monopike,funie,cablu de macara...)reduce atacurile.Mai ales la salau! Dar ia baga mataluta un vobleras de vreo 30RON(si greu de gasit) si da in dintoasa vietii tale care dupa ce te curenteaza bine iti trimite salutari de la Agigea!Aoleou ce poze ti-as face :lol: Si sa stii ca esocidele nu taie numai cu dintii ca mai au si operculi...Asa ca una de 1 kg te rezolva brici daca ai noroc!Eu te admir pentru curajul tau dar eu sunt mai de la tara...Eu folosesc monopike(pe un prieten l-a "rezolvat"de cateva zile pe monopike!)si wolfram. :oops:

Avatar utilizator
SoSoo
junior
junior
Mesaje: 52
Membru din: 17 Sep 2004, 05:51
Localitate: Timisoara

Mesaj de SoSoo » 17 Noi 2006, 22:39

zamfi scrie:Sosoo ai dreptate cand spui ca struna(fie de kevlar,wolfram,monopike,funie,cablu de macara...)reduce atacurile.Mai ales la salau! Dar ia baga mataluta un vobleras de vreo 30RON(si greu de gasit) si da in dintoasa vietii tale care dupa ce te curenteaza bine iti trimite salutari de la Agigea!Aoleou ce poze ti-as face :lol: Si sa stii ca esocidele nu taie numai cu dintii ca mai au si operculi...Asa ca una de 1 kg te rezolva brici daca ai noroc!Eu te admir pentru curajul tau dar eu sunt mai de la tara...Eu folosesc monopike(pe un prieten l-a "rezolvat"de cateva zile pe monopike!)si wolfram. :oops:
Dupa cum vezi mai sus chiar am recunoscut ca am avut un rateu :? si te asigur ca se spargea aparatu daca-mi facea cineva poza atunci :? ,a plecat dintoasa cu un salmo dar parca preferam sa-mi ia un Rapala nu acel model de salmo. :cry:
Cum am dat in ea langa mal, aveam un salmo de 7cm a inceput sa caraie greu frana ca era cam stransa si am tinut-o vreo 15-20 de secunde pe cumatra si odata vad firul cum se blegeste si dusa a fost cu tot cu vobler.Eram pe mono de 18 dupa clean dar acum mai schimb tamburul cu unul cu mono de 25.
Nu cred esti de la tara fiecare cum crede el,eu prefer fara, incearca si daca ratezi una pe acest motiv revin-o la struna :P

Avatar utilizator
CipU
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 155
Membru din: 10 Aug 2004, 18:56
Localitate: Iasi

Mesaj de CipU » 18 Noi 2006, 09:02

Asta imi aminteste de o partida de acum cam trei ani
Am pierdut cele doua strune pe care le aveam la mine in niste radacini , dupa care am dat fara struna .Am mai pierdut inca trei linguri dar de data aceasta nu in radacini ci au plecat stiucile cu ele . :cry: una care a plecat cu lingura nu avea mai mult de 300g .De atunci folosesc totdeauna struna la stiuca si pun mai multe strune in rucsac :) Legatura fir-struna-agrafa-oscilanta

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de johnnybravo » 18 Noi 2006, 12:00

eu folosesc fir-vartej-struna-naluca dar e irelevant pt experienta mica pe care o am la pescuit cu struna...pana acum a fost ok.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 18 Noi 2006, 15:55

SoSoo era sa o patesc astazi( tot cu un Salmo)! Noroc de struna... Da' uite maine s-ar putea sa pescuiesc pe o balta frumoasa si am sa incerc fara struna ,la jig(ca la silicoane merge acolo!) sa vad cate taie si cate nu! Ca silicoane am :D Si am sa pun si textil Fireline de 15lbs(!) sa-l compar cu monofilamentul la dinti.Asta daca o sa am ocazia :D :D :D

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 18 Noi 2006, 16:31

zamfi scrie:SoSoo era sa o patesc astazi( tot cu un Salmo)! Noroc de struna... Da' uite maine s-ar putea sa pescuiesc pe o balta frumoasa si am sa incerc fara struna ,la jig(ca la silicoane merge acolo!) sa vad cate taie si cate nu! Ca silicoane am :D Si am sa pun si textil Fireline de 15lbs(!) sa-l compar cu monofilamentul la dinti.Asta daca o sa am ocazia :D :D :D
ideea cu "fara struna" nu e rea dar....daca ai sti tu cat am plans io dupa o marlita de'un kil ce mi-a taiat, tot asa la silicon (care era storm) n-am plans dupa silicon cat stateam io si ma gandeam cum dreq mai scapa marlanu de siliconu ala care era infipt cu carligu in coltul gurii , adica carligu ii iesise prin carne :cry: :cry: :cry: no ce zici? daca iti taie cateva stucane si leai intepat bine sa-mi zici balta ca merg la cules te cauciuce :wink:

deci nush daca si cat is afectati pestii care fug cu nalucile dar un lucru e sigu, astia sub kil cam au toate sansele sa fie pierduti

Scrie răspuns