Sfaturi

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Sfaturi

Mesaj de anem » 25 Noi 2014, 10:21

grizzly scrie:
XquiZZiT scrie:PS: grizzly, las-o asa cum e ca te afunzi din ce in ce mai adanc in ... penibil.
penibila e situatia de aplaudac in care te complaci tu. mi-e lene sa caut, dar as fi curios daca a scris anem vreun post la care sa nu te inchini cu 2 maini. in rest, ramane cum e stabilit deja. nu intelegi, dar te bagi. e buna si libertatea asta a exprimarii pe undeva. totusi, tu si sf incepeti sa semanati cu badea si gadea.
… pe acelasi considerent se poate spune ca tu esti un aplaudac a lui Cheloba :wink:

Grizzly, scri mult si spui putin. Ramai in continuare cu ideile tale si maine/poimaine cand vei fi monitorizat de cate ori te-ai pisat pe zi tu vei sta undeva in spate si vei aplauda strigand in gura mare … asa spune legea.
XquiZZiT scrie:Anem, te compatimesc! Acu chiar nu prea ai pe unde sa mai scoti camasa: daca le dai drumu esti in afara legii, daca nu le dai drumu esti traistar!
La cum te vad eu in situatia asta ai trei solutii: 1) faci cumva sa ii scapi pe toti la mal, macar asa te bucuri de drill. 2) Te muti in alta tara. 3) Te lasi de pescuit.
:lol: … ar mai fi si o a patra varianta, sa o las mai moale cu forumul :lol: si sa imi vad linistit de pescuit, mai ales ca vine iarna si avatii aia seriosi acum incep sa se faca vazuti. :bere:
SF scrie:Anem , io zic sa te lesi de pescuit omule :lol:

SF o sa-ti zica una pe bune , si asta ca io nu credeam in magarii din astea , da strugurii chiar pot acrii ,si chiar la nivel virtual unii pot ajunge sa sufere si sa dezvolte un comportament cel putin bizar :cry:
Tind sa iti dau dreptate in privinta strugurilor alora … aletfel nu vad de unde atata inversunare. Oricum e amuzant cum isi da cineva cu parerea in anumite privinte cu care chiar nu are nimic de-a face. Chiar sunt curios daca stie ce se afla in spatele povestii cu retinerea obligatorie a specilor alogene … pot spune doar ca sunt multi conationali pe acolo si se invart niste sume frumusele in jurul somnilor, care din pacate ajung pe piata din Romania iar cumparatorii nu au nici cea mai mica idee ce baga in gura sau in ce ape au crescut somnii aia.
rine scrie:dati-o draq mah.. ce aveti cu omu'?!
@ anem ..nu te lasa de pescuit.. vino inapoi si pescuie aici.. dupa legile noastre si regulile tale..
o sa fii ok oricum :D
rine, din pacate tot mai rar ajung sa pescuiesc pe apele de acolo. in vara am pescuit doar de 2 ori si aia pe o Dunare tulbure rau de tot … au fost si ceva mustaciosi dar nicicare nu a vrut sa iasa pe mal pentru o poza preferand sa indrepte triple :lol:
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Sfaturi

Mesaj de George1985 » 25 Noi 2014, 14:53

@Anem prinde somnii aia si elibereaza-i in Dunare... toata lumea are de castigat :headbash:

p13t
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 11
Membru din: 05 Ian 2015, 14:24
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Sfaturi

Mesaj de p13t » 10 Sep 2015, 10:02

nu vroiam sa deschid alt topic pentru sfaturi
sunt incepator si am cateva intrebari pe care o sa le pun pe rand aici
momentan ma lovesc de urmatoarea problema: vreau sa pescuiesc la biban pe o apa de 4-6 m cu montura carolina si drop shot, puteti va rog sa imi recomandati ce carlige sa folosesc si eventual ce gume. nu gasesc carlige off set destul de mici pentru biban. multumesc

Dan Stefan C.
veteran
veteran
Mesaje: 612
Membru din: 21 Ian 2013, 22:48

Re: Sfaturi

Mesaj de Dan Stefan C. » 10 Sep 2015, 14:32

Salut, carligele Varivas Nogales Light Nr. 4 sau Jaxon Sumato HX Nr. 4 sunt marimi potrivite pentru biban. Ca si plastice, poti incerca Paddle Tail Big Bite Baits 1,75", Slider Crappie Grub 1,5", Rapture Power Shad 2". Toate aceste plastice merg montate foarte bine pe carlige off-set.

Robert517
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 173
Membru din: 27 Mar 2012, 07:10
Localitate: Tulcea/Bucuresti

Re: Sfaturi

Mesaj de Robert517 » 10 Sep 2015, 14:39

p13t scrie:....... puteti va rog sa imi recomandati ce carlige sa folosesc si eventual ce gume. nu gasesc carlige off set destul de mici pentru biban. multumesc
-Simplu.....Orice carlige de stationar cu ochet...... ce marime vrei tu ....
-carlige offset clasice mici ( cu adevarat mici :D ) aveau la "Big F..."
-gume de offset mici gasesti ...peste tot ..

Robert517
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 173
Membru din: 27 Mar 2012, 07:10
Localitate: Tulcea/Bucuresti

Re: Sfaturi

Mesaj de Robert517 » 10 Sep 2015, 15:06

... ca sa nu fiu secretos... :D ....o guma buna de drop shot biban :Bass assassin tiny shad 1,5 "
PS : carlig de stationar clasic cu ochet .......incearca la drop shot in montaj clasic , nu offset (carligul strapunge "capul" shadu-lui)

p13t
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 11
Membru din: 05 Ian 2015, 14:24
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Sfaturi

Mesaj de p13t » 10 Sep 2015, 22:08

Mulțumesc pentru răspunsuri si sfaturi.
Era pe undeva un topic relativ recent in care se discuta despre lansete L si UL pentru salau, dar nu reușesc să îl găsesc. Oare mă poate ajuta cineva sa dau de el?

Gardos
senior
senior
Mesaje: 409
Membru din: 16 Oct 2014, 22:42
Localitate: bucuresti

Re: Sfaturi

Mesaj de Gardos » 11 Sep 2015, 11:28

Sufix performance braid as zice si eu. Desi am de vreo 5 ori mai multe role de Sunline...M-a cucerit Sufixul...

Dan Stefan C.
veteran
veteran
Mesaje: 612
Membru din: 21 Ian 2013, 22:48

Re: Sfaturi

Mesaj de Dan Stefan C. » 14 Sep 2015, 09:47

p13t scrie:Mulțumesc pentru răspunsuri si sfaturi.
Era pe undeva un topic relativ recent in care se discuta despre lansete L si UL pentru salau, dar nu reușesc să îl găsesc. Oare mă poate ajuta cineva sa dau de el?
Pentru pescuitul salaului cu lansete L si UL incearca gama Rapture Finezza. Sunt lansete extra fast, foarte fine pe varf, care arunca greutati mici dar in acelasi timp au o rezerva de putere foarte mare in talon.

Scrie răspuns