Sfaturi

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
grizzly
veteran
veteran
Mesaje: 540
Membru din: 14 Feb 2005, 13:22
Localitate: Constanta

Re: Sfaturi

Mesaj de grizzly » 24 Noi 2014, 20:28

@ anem :
1. ce percepi tu drept moral nu are nici o treaba cu legile unei comunitati. de aia nu traiesti singur in padure ci printre oameni. majoritatea decide, nu tu. n-am zis ca e moral sa retii tot, dar te faci ca nu pricepi. daca nu respecti legile nu vad de ce sa-ti permiti sa ii certi pe altii care sunt corecti. si unora li se pare imoral ca eutanasierea nu e permisa de lege, dar nu se apuca sa omoare la oameni care sufera de boli incurabile. de fapt, au incercat vreo 2 si nu au impresionat judecatorii cu ideea lor de moralitate. italienii au considerat ca e timpul sa scape de fauna acvatica alogena si da dea speciilor locale o sansa. mi se pare foarte corecta treaba asta.
2. am explicat de ce am pus intrebarea cu retinutul. am dorit sa scrii tu cu manutzele tale cat esti tu de cittadino rispettoso della legge.
3. daca tu golesti balta de fiecare data cand pescuiesti, fa-te furnizor la gruppo coin. suna-i seara, sau cand termini, sa-ti trimita un camion sa incarce pestii prinsi. pentru ca asa zice legea.
P.S. chiar mi se pare normal sa nu retin nici un peste. nici eu nu consum, asa ca nu il iau acasa. doar ca mie imi permite legea treaba asta. tie nu. e un gest frumos sa eliberezi, dar daca, prin asta, incalci o lege, atunci macar nu te mai lua de altii.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Sfaturi

Mesaj de SF » 24 Noi 2014, 20:55

grizzly scrie:@ anem :
1. ce percepi tu drept moral nu are nici o treaba cu legile unei comunitati. de aia nu traiesti singur in padure ci printre oameni. majoritatea decide, nu tu. n-am zis ca e moral sa retii tot, dar te faci ca nu pricepi. daca nu respecti legile nu vad de ce sa-ti permiti sa ii certi pe altii care sunt corecti. si unora li se pare imoral ca eutanasierea nu e permisa de lege, dar nu se apuca sa omoare la oameni care sufera de boli incurabile. de fapt, au incercat vreo 2 si nu au impresionat judecatorii cu ideea lor de moralitate. italienii au considerat ca e timpul sa scape de fauna acvatica alogena si da dea speciilor locale o sansa. mi se pare foarte corecta treaba asta.
2. am explicat de ce am pus intrebarea cu retinutul. am dorit sa scrii tu cu manutzele tale cat esti tu de cittadino rispettoso della legge.
3. daca tu golesti balta de fiecare data cand pescuiesti, fa-te furnizor la gruppo coin. suna-i seara, sau cand termini, sa-ti trimita un camion sa incarce pestii prinsi. pentru ca asa zice legea.
P.S. chiar mi se pare normal sa nu retin nici un peste. nici eu nu consum, asa ca nu il iau acasa. doar ca mie imi permite legea treaba asta. tie nu. e un gest frumos sa eliberezi, dar daca, prin asta, incalci o lege, atunci macar nu te mai lua de altii.
:wallbash: :wallbash: :wallbash:

Avatar utilizator
XquiZZiT
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 226
Membru din: 15 Mai 2007, 19:40
Localitate: Rusko
Contact:

Re: Sfaturi

Mesaj de XquiZZiT » 24 Noi 2014, 20:58

Anem, te compatimesc! Acu chiar nu prea ai pe unde sa mai scoti camasa: daca le dai drumu esti in afara legii, daca nu le dai drumu esti traistar!
La cum te vad eu in situatia asta ai trei solutii: 1) faci cumva sa ii scapi pe toti la mal, macar asa te bucuri de drill. 2) Te muti in alta tara. 3) Te lasi de pescuit.

PS: grizzly, las-o asa cum e ca te afunzi din ce in ce mai adanc in ... penibil.
Decat sa-ti fie rau, mai bine sa-ti fie bine!!!

My Videos , My Photos

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Sfaturi

Mesaj de SF » 24 Noi 2014, 21:10

Anem , io zic sa te lesi de pescuit omule :lol:

SF o sa-ti zica una pe bune , si asta ca io nu credeam in magarii din astea , da strugurii chiar pot acrii ,si chiar la nivel virtual unii pot ajunge sa sufere si sa dezvolte un comportament cel putin bizar :cry:

Grizzly , incearca cu alt nick ca asta l-ai nenorocit , si asta ca ai de-a face cu baieti fini , nu io :lol:

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Re: Sfaturi

Mesaj de rine » 24 Noi 2014, 21:18

dati-o draq mah.. ce aveti cu omu'?!
@ anem ..nu te lasa de pescuit.. vino inapoi si pescuie aici.. dupa legile noastre si regulile tale..
o sa fii ok oricum :D

Pif.
veteran
veteran
Mesaje: 550
Membru din: 13 Iun 2013, 15:44

Re: Sfaturi

Mesaj de Pif. » 24 Noi 2014, 21:21

Auzi acolo, SF- uri ,sa fi ,,bulanos " ca X si Y te baga in seama ,cand ei nici macar nu pescuiesc in Romania ,nu se confrunta cu problemele noastre ,lipsa pestilor ,branconaj ,lacune legislative, samd.
Sunt uni pe aici care cred ca doar ei stiu sa pescuiasca :fluch ,cica dupa 10 ani de spinning ajungi sa vezi prin apa :lol: , sau sunt SF- uri :?:

spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Re: Sfaturi

Mesaj de spiridusul » 24 Noi 2014, 22:46

Pe ce va certati oameni buni? Care este miza? Citesc topicul acesta de la inceput si nu reusesc sa pricep care este miza acestei dispute. In afara de a va contrazice, exista vreun castig real al acestei discutii? Ca eu unul, sincer, nu il vad.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Sfaturi

Mesaj de SF » 24 Noi 2014, 22:48

Pif. scrie:Auzi acolo, SF- uri ,sa fi ,,bulanos " ca X si Y te baga in seama ,cand ei nici macar nu pescuiesc in Romania ,nu se confrunta cu problemele noastre ,lipsa pestilor ,branconaj ,lacune legislative, samd.
Sunt uni pe aici care cred ca doar ei stiu sa pescuiasca :fluch ,cica dupa 10 ani de spinning ajungi sa vezi prin apa :lol: , sau sunt SF- uri :?:
Pif , tu citesti forumu asta :shock:
Daca citesti ultimii 2 ani , despre pescuitu la somn la spin nu cred ca gasesti postari mai de folos ca a lui Anem :wink: ,da nu , ca nu-i bine ca da drumu la somnii :wink: ar trebui sa pescuiasca in tara si altele...
Daca stau bine sa ma gandesc Tudor (altu care nu se confrunta cu apele patriei ) o scris mai mult despre somn decat oricare altu , si multi dintre cei care prind azi un somn zdravan in carlig o fac ,cel putin in parte, multumita lui .Si asta ca omu nu pescuieste in tara .

O persoana care are zeci sau sute de capturi serioase cel putin poate sa-ti spuna cam ce se intampla cand ai un exemplar serios la capatu liniei , si ce echipament ii de folosit , sau cum tre condusa lupta , da se pare ca pestii din tara is diferiti si din punctu asta de vedere , nu-s doar putini :wink:

grizzly
veteran
veteran
Mesaje: 540
Membru din: 14 Feb 2005, 13:22
Localitate: Constanta

Re: Sfaturi

Mesaj de grizzly » 24 Noi 2014, 22:56

XquiZZiT scrie:PS: grizzly, las-o asa cum e ca te afunzi din ce in ce mai adanc in ... penibil.
penibila e situatia de aplaudac in care te complaci tu. mi-e lene sa caut, dar as fi curios daca a scris anem vreun post la care sa nu te inchini cu 2 maini. in rest, ramane cum e stabilit deja. nu intelegi, dar te bagi. e buna si libertatea asta a exprimarii pe undeva. totusi, tu si sf incepeti sa semanati cu badea si gadea.

Avatar utilizator
XquiZZiT
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 226
Membru din: 15 Mai 2007, 19:40
Localitate: Rusko
Contact:

Re: Sfaturi

Mesaj de XquiZZiT » 25 Noi 2014, 07:07

M-ai prins, recunosc! Sunt fanul lui nr 1, am postere cu el pe toti peretii si de cand l-ai demascat cum ca elibereaza pestii chiar daca legea ii interzice acest lucru nu stiu ce sa ma mai fac.
"in rest, ramane cum e stabilit deja. nu intelegi, dar te bagi." Ce nu inteleg e unde vrei tu sa bati cu afirmatia asta.
Decat sa-ti fie rau, mai bine sa-ti fie bine!!!

My Videos , My Photos

Scrie răspuns