Sfaturi

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi

Mesaj de tito » 23 Noi 2014, 19:46

SF scrie:
Nu am stiut ca tre sa dau un raspuns cum doreste useru Tito , care la o adica o raspuns la fel , se pare ca l-o parasit intuitia si nu mai stie cum o fost cu primu meu peste la spin , adica ba stie , daca l-am luat acasa ma paraseste norocu , nu-i de bine :D , daca l-am eliberat nu ma crede , adica mint , nici asa nu-i bine :D

Da nu conteaza , de aia o pierdut psd alegerile :lol: , perversiune prost camuflata :lol:

Trebuia sa dai un raspuns cinstit, dar ai preferat sa faci o fenta apeland la tertipul cu amnezia. Daca n-ai priceput ce am vrut sa spun in acest topic nu-i bai, altii au inteles exact dar au preferat sa taca. Unii pentru ca s-au simtit vinovati si au considerat ca nu-i corect sa arunce cu pietre, altii pentru ca stiau ca s-ar fi nascut o disputa interminabila.
Nu vreau sa mai comentez ,fiecare intelege ce doreste si se pare ca multi au inteles exact ceea ce am vrut sa spun, tu ai interpretat in felul tau.
Tito nu vrea sa fie "guru" pe aici ,nu vreau sa ajung la stadiul ala in care ceilalti sa se considere norocosi ca ii bag in seama. Sunt un umil pescar de rapitor care uneori mai si prinde, in apele secatuite de pesti ale patriei. Daca n-am posibilitatea sa pescuiesc in ape in care colcaie pestii nu inseamna ca trebuie sa ma simt norocos ca dialogheaza cu mine cei care au acest prinilegiu. Din fericire, asa cum am mai spus, ma bucur ca ei nu gandesc asemeni tie.
Ideea e ca fiecare sa-si vada barna din ochiul propriu inainte de a vedea paiul din ochiul celuilalt.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Sfaturi

Mesaj de adrian99 » 23 Noi 2014, 20:20

grizzly,pescuitul in apele publice din Romania se practica in baza unui permis eliberat de ANPA(valoare modica 30lei).in varianta in care faci parte dintr-o asociatia taxa este mai mare(pana la 120lei-an)
in carnetul de pescuit(eliberat de catre aociatie)la "conditiile care trebuie indeplinite pentru practicare pescuitului sportiv in apele apartinand domeniului statului-punctul 4 este specificat:in timpul unei zile de pescuit sportiv in apele colinare si de ses,Dunarea,lunca inundabila se pot retine cel mult 5kg de peste sau numai un singur peste,daca greutatea lui nu depaseste 5kg"
deci:cat de legala este retinerea acestei stiuci?
intreb deoarece ati sarit la gatul lui emil intrucat elibera somnii intr-o apa in care este interzis acest lucru.din cate stiu acelasi lucru este valabil si-n Spania.cu toate astea sunt destule filme pe net in care romani de valoare elibereaza somni,riscand amenzi mari.

grizzly
veteran
veteran
Mesaje: 540
Membru din: 14 Feb 2005, 13:22
Localitate: Constanta

Re: Sfaturi

Mesaj de grizzly » 23 Noi 2014, 20:41

@adrian99 : nu sar la gatul nimanui. insa nu imi place fariseismul. anem incalca legea si da lectii de morala. o incalca pentru ca asa ii dicteaza codul lui moral. poate codul initiatorului topicului ii dicteaza ca daca tot a chinuit un peste, atunci sa il si manance. ok, amandoi incalca legea. insa unul, cel putin, nu face pe lupul moralist.
@ anem : daca traiesti intr-o societate, regulile acesteia se aplica, nu bunul tau plac. de aia e societate, majoritatea decide. adica probabil cei 90% pe care ii respecti mai putin decat pestii. asta pentru ca indraznesc sa se opuna codului tau moral si te constrang cu legi aiurea.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Sfaturi

Mesaj de adrian99 » 23 Noi 2014, 20:45

bun
adresez intrebarea:cati dintre cei care pescuiesc mai mult de 80%dintre partide pe natural respecta art invocat de mine in postarea anterioara?
eu da(fara sa ma laud)

Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14613
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Re: Sfaturi

Mesaj de sorinB » 23 Noi 2014, 21:33

adrian99 scrie:,lunca inundabila se pot retine cel mult 5kg de peste sau numai un singur peste,daca greutatea lui depaseste 5kg"
.
Adrian, ai gresit putin, asa e corect, cum am corectat ;)

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Sfaturi

Mesaj de SF » 24 Noi 2014, 07:18

tito scrie: Tito nu vrea sa fie "guru" pe aici ,nu vreau sa ajung la stadiul ala in care ceilalti sa se considere norocosi ca ii bag in seama. Sunt un umil pescar de rapitor care uneori mai si prinde, in apele secatuite de pesti ale patriei. Daca n-am posibilitatea sa pescuiesc in ape in care colcaie pestii nu inseamna ca trebuie sa ma simt norocos ca dialogheaza cu mine cei care au acest prinilegiu. Din fericire, asa cum am mai spus, ma bucur ca ei nu gandesc asemeni tie.
Ideea e ca fiecare sa-si vada barna din ochiul propriu inainte de a vedea paiul din ochiul celuilalt.
Cheloba asta s-o umflat maxim ca el elibereaza crapi , insa rezulta cat se poate de clar ca elibereaza cand ii constrans de regulile baltii , si cand se intampla sa-i scoata prietenii o stiuca pierduta in stuf , deci nicidecum de trecut pe raboj ersonal , dar cu care e pozeaza in bucatarie , face de ecologistu .
I-am spus doar ca are noroc pentru ca stau la vorba cu el oameni care i-ar putea da sfaturi , pentru ca au experienta , chiar prind adica ,da el nu vede asa , si nici tu , acuma vina unora ii ca pescuiesc in ape care colcaie de pesti , sau cum zice Grizzly asta , mai intai ca Anem elibereaza pestii pentru ca ii obligat de lege , ca dupa aia sa rezulte ca elibereaza in contra legii , deci nici asa nu-i bine .

Nightwish
junior
junior
Mesaje: 33
Membru din: 04 Iul 2014, 00:15

Re: Sfaturi

Mesaj de Nightwish » 24 Noi 2014, 11:54

In concluzie, Anem ilegalistu' elibereaza somni deoarece nu are o tigaie suficient de mare acasa, dar din surse sigure am aflat ca e pe cale sa-si construiasca un gratar de 2,5 metri in curte sa poata intra si el in randul oamenilor cu frica de Dumnezeu si stapinire.
Eu ma mir ca nu ma urmareste inca divizia nou infiintata a Interpolului, cea menita sa combata infractionalitatea ecologica, ca eliberez si soretii si somnii americani. :lol1:

Ce aveti, oameni buni? Nu stiu daca o cearta de genul asta va face pe cineva sa-si revizuiasca atitudinea fata de pesti...va ajunge la concluzia ca oricum ar face, cineva ii va sari in cap.
Si nici stiuca lui Cheloba nu se va intoarce de pe vesnicele plaiuri de vanatoare.

Pe vremuri, mi-a picat in mana o carte a lui Ionel Pop - "Un ochi rade, altul plange", aparuta prin anii '80 la Editura Sport - Turism. O mai gasiti prin anticariate. Merita citita. :D

grizzly
veteran
veteran
Mesaje: 540
Membru din: 14 Feb 2005, 13:22
Localitate: Constanta

Re: Sfaturi

Mesaj de grizzly » 24 Noi 2014, 16:33

SF scrie:Anem elibereaza pestii pentru ca ii obligat de lege , ca dupa aia sa rezulte ca elibereaza in contra legii , deci nici asa nu-i bine
uff, e greu. ok, detaliez. stiam foarte bine regimul de pescuit somni pe Po. la fel cum stiam ca Anem nu va rezista si va detalia ce si cum face el. problema nu este C&R vs poze in sufragerie. pur si simplu nu e corect ca un om ce incalca voit legea din tara in care traieste sa dea palme morale unuia care pescuieste dupa legea din tara sa. daca tot nu vezi logica, revin cu un desen.
SF scrie:Grizzly asta
faptul ca ai crescut in varful muntilor nu te face Dalai Lama, ci doar un cioban.

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Sfaturi

Mesaj de anem » 24 Noi 2014, 16:52

grizzly scrie:
SF scrie:Anem elibereaza pestii pentru ca ii obligat de lege , ca dupa aia sa rezulte ca elibereaza in contra legii , deci nici asa nu-i bine
uff, e greu. ok, detaliez. stiam foarte bine regimul de pescuit somni pe Po. la fel cum stiam ca Anem nu va rezista si va detalia ce si cum face el. problema nu este C&R vs poze in sufragerie. pur si simplu nu e corect ca un om ce incalca voit legea din tara in care traieste sa dea palme morale unuia care pescuieste dupa legea din tara sa. daca tot nu vezi logica, revin cu un desen.
SF scrie:Grizzly asta
faptul ca ai crescut in varful muntilor nu te face Dalai Lama, ci doar un cioban.
ce bullshit-uri pe aici ... te doare mintea.

daca ai fi stiut regimul de pescuit de pe Po nu m-ai fi acuzat ca eliberez pestii pentru ca asa imi cerea legea, dupa cum spuneai aici:
grizzly scrie:regulamentul raului in care ai pescuit nu prevede cumva faptul ca e doar C&R? nu te lauzi si tu cu niste eliberari dictate de altii, de fapt?
… pentru ca imediat dupa ce ti-am explicat cum stau treburile pe aici sa te arunci in toate partile cat sunt eu de infractor. Ulterior ti-am pus si o intrebare la care ai evitat raspunsul. Deci, precizand ca as aprecia un raspuns la intrebarea respectiva mai vin cu o intrebare:

Plecand de la premiza ca in apele in care pescuiesc eu eliberearea oricarui somn, avat sau salau este ilegala iti pun intrebarea: ce fac daca prind intr-o zi 10 avati cumuland vreo 20 de kile plus un somn de vreo 40 de kile? Ti se pare moral si normal sa ii retii? Si daca mai adaug si faptul ca nu consum peste atunci tu ce ai face in locul meu? Si plusez trecand peste ideeile clare de care ai dat dovada, ce ai face daca ti s-ar parea normal sa nu reti nici un peste pe care il prinzi … considerand totusi pescuitul un hobby nu un mod de a-ti procura mancarea.

Pur si simplu mi se pare ca pierd vremea cu tine … asa ca o las balta ca oricum nu se ajunge nicaieri.

ps: revino te rog cu un desen ca oricum nu ai reusit sa te explici prea bine in randurile de mai sus ... tot ce e legal este si moral? :roll:
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Sfaturi

Mesaj de SF » 24 Noi 2014, 19:23

anem scrie:
grizzly scrie:
SF scrie:Anem elibereaza pestii pentru ca ii obligat de lege , ca dupa aia sa rezulte ca elibereaza in contra legii , deci nici asa nu-i bine
uff, e greu. ok, detaliez. stiam foarte bine regimul de pescuit somni pe Po. la fel cum stiam ca Anem nu va rezista si va detalia ce si cum face el. problema nu este C&R vs poze in sufragerie. pur si simplu nu e corect ca un om ce incalca voit legea din tara in care traieste sa dea palme morale unuia care pescuieste dupa legea din tara sa. daca tot nu vezi logica, revin cu un desen.
SF scrie:Grizzly asta
faptul ca ai crescut in varful muntilor nu te face Dalai Lama, ci doar un cioban.
ce bullshit-uri pe aici ... te doare mintea.

daca ai fi stiut regimul de pescuit de pe Po nu m-ai fi acuzat ca eliberez pestii pentru ca asa imi cerea legea, dupa cum spuneai aici:
grizzly scrie:regulamentul raului in care ai pescuit nu prevede cumva faptul ca e doar C&R? nu te lauzi si tu cu niste eliberari dictate de altii, de fapt?
l:

Mai Grizzly ,tare ma tem ca te-o prins Anem asta cu ocaua mica :lol:
Cat de rau ii infractoru :lol:

Scrie răspuns