Sfaturi

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2820
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi

Mesaj de tito » 21 Noi 2014, 22:29

anem scrie: da XquiZZiT :lol: am notat :wink: , a inchis gura tuturor eliberand ceva crapceni pe o balta privata unde retinerea lor era interzisa.
Eu cred ca un "fomist" nu va merge in veci pe o balta privata unde regula este eliberarea pestilor. Scopul unui "fomist" este acela de a baga tot ce prinde in traista si ar fi pierdere de vreme si mai ales de bani sa mearga pe o astfel de balta. Asta pentru ca tot ne bazam pe logica si ne place sa facem presupuneri cand vedem poze cu pesti.

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2820
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi

Mesaj de tito » 21 Noi 2014, 22:46

SF scrie:[...dar mai ales incearca sa asimilezi cat de bulanos esti daca pescari ca Anem sau Xquizit stau de vorba cu tine , astia chiar prind .

Si oby 1 a prins peste...la 1500 km de casa. Citind ce ai scris mai sus imi amintesc de mentalitatea celor din psd ,"ba ce norocosi sunt unii ca au avut onoarea sa-i bage in seama "maestrul". Astfel au pierdut alegerile , printre altele infatuarea i-a tras mult in jos.
In rest toata stima pentru colegii care pescuiesc pe alte ape si au deprins regulile din tarile respective.

Hai sa incheiem discutia asta si sa incercam sa nu mai aruncam sageti otravite catre un incepator in spinning doar pentru ca s-a bucurat de prima sa captura si i-a facut niste poze in sufragerie.
Sunt convins ca majoritatea pescarilor de pe acest forum ar fi luat stiuca aia acasa, diferenta ar fi fost ca unii ar fi pozat-o frumos pe malul apei dupa care ar fi sfarsit tot in traista.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Sfaturi

Mesaj de SF » 22 Noi 2014, 09:23

tito scrie:
SF scrie:[...dar mai ales incearca sa asimilezi cat de bulanos esti daca pescari ca Anem sau Xquizit stau de vorba cu tine , astia chiar prind .

Si oby 1 a prins peste...la 1500 km de casa. Citind ce ai scris mai sus imi amintesc de mentalitatea celor din psd ,"ba ce norocosi sunt unii ca au avut onoarea sa-i bage in seama "maestrul". Astfel au pierdut alegerile , printre altele infatuarea i-a tras mult in jos.
In rest toata stima pentru colegii care pescuiesc pe alte ape si au deprins regulile din tarile respective.ta.
Caz in care si tu esti extrem de norocos ca stau astia de vorba cu tine , au pesti acolo pe unde pescuiesc , si poate de aia incearca sa-ti explice tie cu buna intentie ca mai bine retii mai multi marunti decat unu mare , da tu stii mai bine :wink:
Infatuare si prostie cat caru ii exact atunci cand unu cu o stiuca de 10 kile retinuta ii bate obrazu la unu care retine 10 pixuri , da asta s-o cultivat si acum se culeg roadele . Pe afara s-au prins de treaba inainte , chiar c&r in sine vine de la protejarea marilor exemplare (in scop strict comercial , pentru cei cu ape ) ,da s-o intalnit cu Romania profunda si ochelarii de cal .

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2820
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi

Mesaj de tito » 22 Noi 2014, 14:49

SF scrie:
Caz in care si tu esti extrem de norocos ca stau astia de vorba cu tine , au pesti acolo pe unde pescuiesc , si poate de aia incearca sa-ti explice tie cu buna intentie ca mai bine retii mai multi marunti decat unu mare , da tu stii mai bine :wink:
Infatuare si prostie cat caru ii exact atunci cand unu cu o stiuca de 10 kile retinuta ii bate obrazu la unu care retine 10 pixuri , da asta s-o cultivat si acum se culeg roadele . Pe afara s-au prins de treaba inainte , chiar c&r in sine vine de la protejarea marilor exemplare (in scop strict comercial , pentru cei cu ape ) ,da s-o intalnit cu Romania profunda si ochelarii de cal .

Inteleg, tu te erijezi intr-un fel de avocat sau secretara si vorbesti in locul lor, traiesti cu impresia ca si ei gandesc la fel ca tine...din fericire lucrurile nu stau chiar asa.
Asadar hai sa retinem toate "pixurile" pe care le prindem ca depune aia de 10 kg o tona de icre si se umplu apele de pesti. De asta nu mai sunt pesti in apele patriei ca se ia o stiuca de 10 kg acasa, pescuita regulamentar?
Am pus cateva intrebari in acest topic iar raspunsurile la intrebarile alea conduceau la adevarata cauza a imputinarii intr-un ritm galopant a pestilor, unii nu vad padurea din cauza copacilor.
Tu ce-ai facut cu primul peste pe care l-ai prins, atunci cand te-ai apucat de spinning ? Deja intuiesc raspunsul...te inteleg, vrei sa ramai un "norocos" si in acest caz sunt de acord cu tine si iti urez multa bafta.

Avatar utilizator
vampir
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 239
Membru din: 30 Aug 2007, 21:47
Localitate: Craiova

Re: Sfaturi

Mesaj de vampir » 22 Noi 2014, 15:00

Ce acrii sunt struguri cand nu ajungi la ei. Doamne doamne. Sa o mananci sanatos si sa cumpari minim 3 baterii de vin alb, ca altfel nu merge. Sa bei un pahar si pentru comentatori ca au ragusit de tot. :mrgreen: . Felicitari pentru trofeu.

Avatar utilizator
XquiZZiT
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 226
Membru din: 15 Mai 2007, 19:40
Localitate: Rusko
Contact:

Re: Sfaturi

Mesaj de XquiZZiT » 22 Noi 2014, 15:39

Intamplarea a facut ca primul peste prins de Cheloba prins la spinning a fost un trofeu. De ce nu intrebi cati au prins un asemenea exemplar si apoi cati
l-au eliberat. Eu l-as intreba pe Cheloba altceva: daca ar pescui pe ape naturale si ar prinde crapii pe care ii prinde pe baltile cu plata cum ar sfarsii acei crapi? Inapoi in apa sau tot in sufragerie?
N-a zis nimeni sa retii toate pixurile, am zis ca daca vrei sa mananci un peste mananca din cei mici care nu sunt atat de rari ca cei capitali.
Decat sa-ti fie rau, mai bine sa-ti fie bine!!!

My Videos , My Photos

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2820
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi

Mesaj de tito » 22 Noi 2014, 20:01

De ce nu intreb cati au eliberat un trofeu iprins in primele partide de spining ? Simplu, pentru ca i-as obliga sa minta!
Eu am extrapolat si am vrut sa arat ce mentalitate au unii. Tu-mi vorbesti despre cum e ideal (SF-uri), in realitate aia care retin pestii de 500gr-1kg sa fii convins ca nu vor elibera niciodata unul de 10 kg. Am mai vrut sa remarc faptul ca marlitele alea parlite ,ce ranjesc de pe tava (vezi link-ul postat anterior) din albumul altui coleg de forum care imi dadea lectii despre C&R,exemplul cu "domn' profesor" de la tv care atunci cand (crede) nu-l vede nimeni baga la traista marlite...despre faptele astora vad ca nu zice nimeni nimic. Si mie mi se pare mult mai grav modul in care au procedat , pentru ca cei doi nu sunt incepatori si ce-i mai deranjant e faptul ca una spun si alta fac. Dar e mai simplu sa-l desfintam pe Cheloba pentru ca a luat acasa un trofeu.

Avatar utilizator
XquiZZiT
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 226
Membru din: 15 Mai 2007, 19:40
Localitate: Rusko
Contact:

Re: Sfaturi

Mesaj de XquiZZiT » 22 Noi 2014, 22:14

Nu inteleg care e mentalitatea de care vorbesti. Tu condamni pe nu-tiu-cine apare pe la tv, (apropo, ce te opreste sa spui despre cine e vorba) care retine stiuci sub kil. Daca ar fi casapit una de 10 kile si se poza cu ea in bucatarie cum ai fi reactionat, ma intreb? Si ce te face asa de sigur ca cei care retin stiuci de dimensiuni mici nu vor elibera niciodata trofeele? Eu iti pot demonstra contrariu foarte usor.
Decat sa-ti fie rau, mai bine sa-ti fie bine!!!

My Videos , My Photos

grizzly
veteran
veteran
Mesaje: 540
Membru din: 14 Feb 2005, 13:22
Localitate: Constanta

Re: Sfaturi

Mesaj de grizzly » 22 Noi 2014, 23:49

anem scrie:a inchis gura tuturor eliberand ceva crapceni pe o balta privata unde retinerea lor era interzisa.


nu imi sta in obicei sa fac poze cu eliberari deoarece nu stau sa ma justific in fata nimanui (plus ca inainte umblam mult singur la pescuti - mai nou am un coleg asemeni mie) dar intamplarea face ca in probabil cel mai maret moment al meu la pescuit, cu mine sa fie un amic, ce a facut ceva poze ...
regulamentul raului in care ai pescuit nu prevede cumva faptul ca e doar C&R? nu te lauzi si tu cu niste eliberari dictate de altii, de fapt?

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Sfaturi

Mesaj de SF » 22 Noi 2014, 23:53

Ii vorba despre Victor Tarus , se pare ca multi dintre cei ce vorbesc chiar i-au masurat pestii omului , imi aduc aminte de o poza a unui scriitor la Aventuri cu 3 stiuci "suedeze" tolanite pe fundu barcii murdare , intr-o perioada cand erau miezu si au facut din respectu fata de peste un fel de cruciada .

Tito , primu peste la spin l-am prins cu ceva mai mult de 20 de ani in urma , nu mai stiu cum o fost , da te las pe tine sa explici ce si cum , se pare ca ai fost acolo :D

Scrie răspuns