Un pic de ajutor din partea celor cu experienta

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Un pic de ajutor din partea celor cu experienta

Mesaj de zvic » 30 Oct 2014, 21:41

Uite cateva echipamente care fac un echipament utilizabil la salau/stiuca pentru ce vrei tu:

http://www.totalfishing.ro/lanseta-ener ... -5719.html
http://www.totalfishing.ro/mulineta-ryo ... 24716.html
http://www.totalfishing.ro/fir-textil-s ... 38089.html

Dupa ce te obisnuiesti cu batul, e suficient de senzitiv pentru situatiile generale de pescuit la salau. Cu echipamentele de mai sus am pescuit si am prins, spin blade chiar daca pare mai moale la scuturat e suficient de tare sa dai tzeapa si are rezerve de putere pentru orice salau pe balta, nu e fragil deloc.

O alta varianta e sa mergi pe ceva mai de soi dar la mana a 2-a. O mulineta daiwa de 1500/2000, bazata pe seria exceler (corp de aluminiu) e suficienta. Un bat gen St Croix Premier la mana a 2-a, putere ML este ok pentru un pescuit la salau pe balta. Firul in schimb mai bine il iei de nou.

In rest, nu e nevoie de echipamente de >1000ron ca sa prinzi peste mai ales daca stii ce sa faci, dar daca vrei eficienta la intepare, lansare la distanta, senzitivitate, mulineta fara crantanituri si maraituri, sa nu sara pickapu' la lanseu, sa puna firul textil cum trebe, etc + combo usor si echilibrat ... asta costa bani. E si mult marketing dar parerea mea e ca la 1000 ron iei un combo foarte ok si care are calitatile enumerate inainte. In schimb la 500 ron e ... mai greu dar se poate prinde peste foarte bine si asa, mai ales dupa ce te obisnuiesti si iti cunosti sculele.

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2820
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Un pic de ajutor din partea celor cu experienta

Mesaj de tito » 30 Oct 2014, 22:23

MadeByMe scrie:Deci sa recapitulam din spusele voastre reiese cam asa : cine nu are un buget de minim 800-1000 ron nu are ce cauta in pescuitul salaului pe o apa din romania pt ca oricum va fi sortit esecului .
Mda mie greu sa cred ca nu se poate face un pescuit de placere in care sa prinzi si niste pesti cu o lanseta de 100-200ron si cu o mulineta in acelasi pret. Oricum multumesc pt timpul acordat si sfaturile voastre dar eu am sa incerc sa-mi demonstrez contrariul.
Nu cred ca am spus ca nu are ce cauta, am vrut sa te fac sa intelegi ca o lanseta buna va face diferenta si "batul" conteaza in proportie covarsitoare in pescuitul cu plastice moi. Iar un astfel de bat nu prea gasesti (nou) in pretul de 200/250 ron. Mulinete iti poti lua in categoria aia de pret dar nu stiu daca te va tine doua sezoane...daca ai norocul sa iti intre vreun "mustacios adevarat" si ai mulineta de 1500 (ieftina), trebuie sa te rogi sa reziste. Oricum as scoate din calcul o mulineta mica pentru o lungime a lansetei de 2,40 sau mai lunga, restul dezavantajelor le-am enumerat in prima pagina. Daca pescuiesti pe balta, te poti risca si cu o mulineta de 1500/2000 dar ia-ti o lanseta care arunca de la 3 la 14 (17)gr.
Acum cand pestele e din ce in ce mai rar, echipamentul face diferenta. Poate par snob dar nu e asa, sunt lucruri pe care le-am constatat in decursul timpului, vazand diferentele. La inceput si eu dadeam la salau cu monofilament si o lanseta cu actiune moderata. Dar pe vremea aia era mult mai mult peste in apele Romaniei si de regula prindeam atunci cand dadea ciocane de-ti sarea lanseta din mana. Cand nu prindeam imi spuneam ca nu mananca...pentru ca habar nu aveam cand imi gusta plasticul.Eu am invatat din proprile greseli. Acum multi ani eram pe Arges, pe un loc care tinea salau, am dat cu jiguri, folosind echipamentul despre care am scris mai sus si in 4 ore n-am avut niciun atac (asa cum eram eu obisnuit), au aparut doi "colegi" cu echipament adecvat si in jumatate de ora au adus vreo 5 bucati la mal.Asa s-a transformat pescuitul de placere in unul plin de frustrari. Atunci am realizat care-i diferenta, cat conteaza echipamentul. In fine, nu mai bat campii. Eu ti-am spus cum as fi procedat in locul tau...as fi luat o lanseta decenta la mana a doua si as mai strange 200/300 ron pana in primavara pentru mulineta.
Nici eu nu-mi permit un echipament de top (scump), dar am preferat sa strang bani si sa-mi iau ceva decent. Am avut destule surprize neplacute cu lansete ieftine (modele europene si "chinezarii") si de atunci ma ghidez dupa zicala "sunt prea sarac pentru a-mi lua un lucru prost".
Daca prietenii tai au echipamente scumpe si pentru salau si stiu sa le foloseasca corespunzator, vei constata ca nu va fi precum la stiuca, situatie in care poti plimba oscilanta,rotativa sau voblerul cu orice bat ieftin de la tarabe.
Eu cam atat am avut sa-ti transmit. Probabil vei primi recomandari de la alti colegi cu echipamente care se vor incadra in suma pe care ti-ai propus sa o investesti, orice ti-ai cumpara,sper sa te bucuri de alegerea facuta si sa nu-ti doresti sa le vinzi prea curand...vei constata ca nu vei obtine nici macar jumatate din suma investita.

spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Re: Un pic de ajutor din partea celor cu experienta

Mesaj de spiridusul » 30 Oct 2014, 22:36

Din experienta mea, la pescuitul oricarui peste rapitor, importanta echipamentului este urmatoarea: jig, agrafa, struna, fir, lanseta, mulineta.
Daca ai ajuns la mulineta si lanseta, in 500 de lei, eu cred ca ar fi bine sa aloci majoritatea banilor pentru achizitia lansetei. Dupa care vezi daca-ti raman si de mulineta, daca nu dai cu ce ai. Salaul este altfel decat stiuca, pe langa ciocanele sanatoase are multe momente in care loveste foarte fin si senzitivitatea lansetei conteaza enorm in multe momente. La mulineta nu prea iti trebuie ceva deosebit, rar iti ia salaul fir, mai ales pe lacuri (asta daca nu ai ape cu salai mari care se prind frecvent). Asa ca ia-ti un bat ok, daca ai jigul, struna (fluorocarbon), agrafele si firul deja. La 500 de lei, crede-ma, ai optiuni (noi si sh).
Eu am vazut o lanseta care mi-a placut mult, nu am pescuit-o, dar m-a impresionat: Favorite Variant 10-30. Usoara, echilibrata, ieftina. Nu stiu cat de rezistenta este, cum spuneam, doar am vazut-o, hatanat-o, balanganit-o in magazin.
Daca trebuie sa lansezi departe, ia-ti o lanseta de 7,6-8 picioare. Eu, de pe mal, dau cu una de 7 picioare, dar apele difera, poate ca pe lacurile pe care pescuiesti tu ai nevoie sa lansezi cat mai departe.
Dupa ce iti stabilesti marimea lansetei, poti sa te uiti la Colmic, Abu Garcia, Caperlan, St. Croix Avid, Shimano (Crucial), Favorite, Savage Gear (raport foarte bun calitate-pret, dar nu au lansete foarte rapide). Asta asa, la prima strigare.
Succes.

MadeByMe
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 11
Membru din: 29 Oct 2014, 20:27

Re: Un pic de ajutor din partea celor cu experienta

Mesaj de MadeByMe » 31 Oct 2014, 23:55

Multumesc pentru sfaturile voastre si timpul acordat si in consecinta m-am decis la cateva modele(chia daca am renuntat la ideea de 2.4)
Cormoran Carb-O-Star XT 2.10m 4-35g
Cormoran TR4 Spinning 2.10, 6-28 g(am inteles ca ar exista o lanseta attack identica si mai ieftina)
Pezon & Michel Redoutable Bass 2.10m 8-20g
:respekt:

grizzly
veteran
veteran
Mesaje: 540
Membru din: 14 Feb 2005, 13:22
Localitate: Constanta

Re: Un pic de ajutor din partea celor cu experienta

Mesaj de grizzly » 01 Noi 2014, 01:02

@ MadeByMe
am auzit si eu multe povesti cum echipamentul iti schimba pescuitul. m-am si luat dupa unele din ele. iti povestesc totusi 2 intamplari din viata mea.
prima - pescuit la salau, loc stiut de un prieten, eu si el pe balta. el cu scule scumpe, eu venit dupa biban, cu o lanseta de 3-8 grame si o okuma de 500. rezultate - el nimic, eu un salau de 5 kile.
a doua - la Stolnici. el (alt el) - cu un bat bun de scos vaca din mocirla si o mulineta de 100 de lei, eu, cu echipamentul de salau dupa mine. un TR4 si un Zauber de 2 jumate. jigurile prietenului meu erau de la mine. softbaitsurile erau luate la comun, deci dadeam cu aceleasi momeli, in aceeasi barca. rezultatul? el, 6 salaiasi pana sau imediat dupa kil, eu nimic. am inteles pana la urma ce faceam gresit si am remediat problema. ideea principala este ca norocul si experienta pe balta nu ti le da nimeni. n-am auzit pe cineva sa cumpere scule de jdemii de euro si sa sara pestii pe el. incepe cu ce iti permiti, stai cat mai mult timp pe balta si o sa iti dai seama singur ce iti trebuie sau nu, ce merita sau nu banii.

kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Re: Un pic de ajutor din partea celor cu experienta

Mesaj de kleniacul » 01 Noi 2014, 01:36

Ieri am dat la salau pe balta, Echipamentul meu, bat , mulineta, fir, sare de 1000 de euro, nu din snobism, ci pentru a simti tot ce se intimpla sub apa.Vizavi de mine o gasca intreaga dadea la crap.Ma vad si scot niste amaraciuni de lansete de spinning , mulinete vai de ele cu fir textil gros si ieftin, jiguri grele ,14-15 g, si unul prinde un salaias la 7-800 g.Eu dadeam cu fineturi, mofturi, monofilament inaintas, aveam grija sa nu fac zgomot, etc, si aia nu aveau nici o treaba .Eu nu am prins nici un salau, nici ei nu au mai prins nimic dupa , dar concluzia este ca echipamentul pe care il ai trebuie sa-ti faca placere in pescuit, sa fie cit de cit ok si , mai ales, sa te intelegi bine cu el.Mai demult dadeam la salau cu un bat Jaxon blectorat pe virf, ma intelegeam foarte bine cu el pina i-am rupt virful la portiera.Imi placea atit de mult incit il preferam unui LE de la St Croix.Aveam si rezultate cu el, dar din pacate nu se mai fabrica acel model.Cel mai important e sa te duci la pescuit, daca e sa alegi intre o partida de pescuit si upgradarea echipamentului mai bine pescuiesti.Multi simt ca au prea multe lansete, mulinete acasa, care cam someaza, si sint nemultumiti ca au facut depozit de scule, dar nu am auzit pe nimeni sa se vaite ca a fost de prea multe ori la pescuit.Eu cred ca ne lipsesc partidele de pescuit, si pestele, din pacate, nu echipamentul.La mine cea mai folosita mulineta , de exemplu, este Daiwa Exceler, am 4 marimi,1500, 2000,2500,3000, de multe ori o prefer inaintea altor mulinete mult mai scumpe, cu mult mai multi rulmenti, etc.Cred ca este suficienta pentru apele noastre.Un bat bun pare si Tr de la Cormoran, nu il am, dar am pescuit putin cu el si mi-a lasat o impresie placuta.Incearca sa iti iei ceva mediu , ca pret si calitate, si pescuieste mai mult, ideea principala e sa pescuiesti, nu sa cumperi scule en gros

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Un pic de ajutor din partea celor cu experienta

Mesaj de zvic » 01 Noi 2014, 09:08

Eu am avut atack care e echivalentul lui TR4 de 2.1m, e un bat care merge mai degraba la reactive, cam 12gr e maximul de aruncare, e un bat mai de clean/biban. Mai degraba cel de 2.4m.

Ceva ieftin si ok la salau, senzitiv, este Sert Ambra, 2.1m, nu e foarte solid dar e destul de confortabil. Spinblade de 2.4m e decent. Premier ML de 2.1m este la anunturi si le bate pe amandoua si pretul e corect.

Vezi la anunturi ca apar tot felul de oferte, de multe ori raport pret calitate mai bun decat la magazin.

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2820
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Un pic de ajutor din partea celor cu experienta

Mesaj de tito » 01 Noi 2014, 11:11

Daca incercati sa faceti din exceptii o regula eu va spun ca nu-i asa si pot da multe exemple in celalalt sens. Sunt oameni si oameni, unii schimba si cate 2-3 bete pe sezon pentru ca ii gasesc cate un cusur fiecaruia,altii pescuiesc o viata cu un bat ieftin si nu simt nevoia de altceva. Unii ies la pescuit doar pentru a se relaxa, altii vor sa prinda si peste. Eu am ales calea de mijloc, un echipament decent pe care sa ma pot baza. Am avut experiente nefaste cu lansete ieftine...ziua de pescuit s-a incheiat dupa cateva lansari.

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Un pic de ajutor din partea celor cu experienta

Mesaj de zvic » 01 Noi 2014, 20:46

Tito, eu as putea sa-ti dau ca exemplu contrariul, si anume am renuntat la echipamente de calitate ca sa dau cu de astea mai ieftinache. Am avut un Legend Elite Medium de 7', l-am dat si acuma dau cu o strutzocamila facuta dintr-un spinblade de 3m si 10-30gr. Scurtata din cotor la 2.2m, actiune moderat-rapida dar rigid si gros in carne. Am schimbat si inelele cu american tackle sic luate de pe forum, acum are 130grame si desi e cam grea pe varf e pe mana mea. Ai putea zice ca e o gioarsa si ... asa si este, dar asa cum e, m-am obisnuit si simt foarte bine cu ea si sunt multumit. O prefer fata de daiwa powermesh asta cu HVF (care e de vanzare) si St Croix Premier (care a devenit rezerva) pe locatiile pe care dau si asta pentru ca lanseaza grozav, manerul e potrivit, varful e tare, actiunea e placuta in drill si ma pot infige tare in ea. Sa nu intelegi ca e mai buna ca legendul ... nici pe departe.

Nu-ti trebe super scule, unul din amicii cu care ies des la pescuit dadea cu o catana ML, apoi a luat de la mine un maver stralis spigot si apoi tot de la mine a luat un avid. Desi am avut scule mai bune, mereu a prins mai mult ca mine, cu aceleasi naluci, pe aceleasi locatii. De ce? Pentru ca stie ce sa faca acolo. Singura diferenta majora este ca nu tot schimba sculele ca ciorapii cum fac eu, ramane consecvent si stie cum sa-si foloseasca sculele, cunoaste semnalele pe care i le da lanseta ...

La salau eu zic ca cel mai important este firul, cat mai subtire poti in functie de locatia ta. Eu pe apa de 5-7m fara agataturi folosesc 0.6 sau 0.8PE, e senzitiv pe orice joarda care are actiunea potrivita si sta bine in mana.

Firul subtire, combinat cu o mulineta decenta care pentru mine e gama bazata pe exceler de la daiwa, e suficient. La daiwa ai aceeasi mulineta la marimile 1500/2000, corpul e aceeasi dimensiune ca la 2500/3000, difera lungimea pinionului, rotorul si tamburul, sistemul de oscilatie (la cat ocupa roata conducatoare din corp, ma indoiesc ca ar putea fi mare diferenta, ba chiar la unele am gasit acelasi reper la roata conducatoare la marimile 1500/2000 respectiv 2500/3000).
Diferenta la dimensiunea tamburului e valoarea franei, dar daca dai cu fir subtire nu folosesti toata frana aia si nici tambur mare, degeaba iei mulineta mai mare, doar pui greutate in plus degeaba. Exceptie fac mulinetele marimi atipice cum e 2506 de la daiwa, dedicata pescuitului de finete, dar si astea sunt mai grele decat marimea 2000.

Eu cu daiwa 2000 am prins salau, avat, somn si stiuca de dimensiuni pana in 5kg fara probleme, fire textile in general PE si power pro pana in 10lb. Probabil faceau fata si la mai mult dar nu a fost cazul. Am dat exemple de la daiwa pentru ca asta am, sunt convins ca si la shimano sunt optiuni bune.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Un pic de ajutor din partea celor cu experienta

Mesaj de Zamfi » 01 Noi 2014, 22:18

Ca sa nu o mai lungesc si sa incerc sa fiu ...concret :lol:

Lanseta:cu un TR4 de 2,40 o sa prinzi si stiuca si salau ! Un bat bine lucrat pentru un bat modest ca si pret si de fabrica. L-am avut si tot timpul am fost incantat de conicitatea lui ,de rezerva de putere si de cum era echilibrat!Am prins cu el la gume,voblere,oscilante. La 165 g parca , se simtea mai usor! Acest bat il poti gasi ,cred, second undeva la 250 lei . Merita cei 250 lei! Nou e pe la 350 lei...

Mulineta: la 250-300 lei o sa gasesti pe forum un Zauber de 2000 sau Legalis 2000- 2500,sau Exceler 2500. Noi! Merge si o Ecusima cca doi ani.

Firul textil,nou , te va costa undeva intre 65-100 lei . Aici nu prea o poti da la intors :lol:

Concluzie: cu 500-600 lei poti avea un combo cu care vei face fata cam la orice stiuca si salau care (mai) exista prin Ro :mrgreen:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Scrie răspuns