CURATENIE

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Zoran Wiener
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 279
Membru din: 21 Noi 2011, 12:08
Localitate: Rastatt, Germania si Deta, Romania
Contact:

Re: CURATENIE

Mesaj de Zoran Wiener » 06 Noi 2014, 19:25

cristian herban scrie:... dar am vrut sa-mi spun parerea mea despre C&R,in contecstul in care unii insinueaza cum ca "acest C&R, duce la o dezvoltare a populatiei piscicole" ...
Cristian, dar de ce nu ar duce la dezvoltarea populatiei piscicole? Sincer, nu inteleg ce vrei sa spui... sau unde ai citit tu asta?

Eu am pescuit cu Erwin, un prieten f bun de al meu, ani de zile pe un lac cu crapi, unde Nu era voie sa retii pestele nici macar citeva ore in sac ptr o poza buna pe timp de zi. Eh, am pescuit multi ani, am prins si reprins de multe ori aceasi pesti, pe care ii recunosteam si le dadeam chiar si nume la un moment dat. In afara de noi ii mai prindeau si altii. Si, am avut capturi si scurt inainte de a depune, si acelasi peste, sanatos foc, reprins dupa 2-3 saptamani fara icre. Adica, a si depus.
Pescari au venit si de la 400 km distanta, ptr ca se stia ca sunt exemplare capitale, care se pot reprinde.

C&R se face in 2 moduri:
1. obligat, pe incinte private
2. C&R cu respect fata de peste, la libera alegere al pescarului care NU merge la pescuit sa duca peste acasa

In cazul nr 1, cei care NU sunt invatati cu C&R si nu-i intereseaza soarta pestelui, se comporta ciobaneste cu ei, cu indiferenta, si astfel le produc vatamari care duc la moartea pestelui.

Cei care pescuiesc in spirit C&R, adica categoria a 2-a amintita de mine, au grija deja in drill sa nu rupa gura pestelui, sa nu-l forteze exagerat, dar nici sa nu-l plimbe ore in sir in drill, pina sa i se rupa gura, au grija sa nu-l puna pe pamant uscat sau pe pietre, sa nu zbata pe pamant, si sa il repuna cit mai repede in mediul lui! Aici se intampla doar atunci "greseli", cind se pescuieste la salau sau stiuca, si intra din greseala un somn capital. Sau la caras si babusca, si intra un crap capital sau un amur. Dar asta indiferent de ce fel de pescar vorbim, bun, rau, C&R-t sau fomist, pot intra exemplare capitale la echipamente usoare, si sa rupa in drill.

Ceea ce vreau sa spun este ca, daca faci C&R adevarat, cu respect fata de pesti si natura, nu va fi nevoie sa iti repopulezi niciodata apa. Si crede-ma, nu pescarii ce practica C&R de buna voie sunt responsabilii adevarati ptr pestii ce mor prin balti sau lacuri... :bere:
Salut si fir intins,
Zoran Wiener
--------------------------------------
http://www.pescuit-la-somn.com/

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: CURATENIE

Mesaj de Zamfi » 06 Noi 2014, 20:00

@cristian herban

Pe cuvant daca am inteles ce si cum :shock: E drept ca am venit de la pescuit si sunt un pic obosit ,dar totusi :?
Ce nu e clar ? Daca vrei si poti, faci curatenie pe Mures chiar daca nu esti autorul mizeriei! Daca nu vrei sau nu poti ,incerci macar sa nu lasi mizerie in urma ta! Si oricum nu poti obliga pe altii sa faca ce nu faci tu!

Ca vine lumea din afara si prinde pesti ? E legal ? Da! Mai ales ca sunt cetateni romani! :lol: Si eu am prins in tarile in care traiesc ei !Ce naiba! :wallbash:

C&R ? De acord ca pestii se ranesc ,dar pentru asta este o singura solutie:interzicerea pescuitului :headbash:Am mai spus-o eu pe celalalt forum unde suntem membrii cam toti din acest topic. Ca nu faci C&R deloc ,nici o problema atata timp cat esti in lege. Lucrurile de fapt sunt simple ,doar ca uneori ne place sa le complicam. Nici eu nu sunt adeptul C&R cu parul! Daca vreau sa mananc un peste il duc acasa si il mananc ...Legal! Daca un peste consider ca nu va trai ,sau este ,din diverse motive, mutilat o sa-l omor si il fac cadou daca tot l-am omorat si nu-mi trebuie.Legal! In rest ...sper sa nu te superi :elkgrin: Ca daca te superi ,apai chiar stiu cu cine ai votat! :P
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

cristian herban
junior
junior
Mesaje: 93
Membru din: 21 Mai 2014, 12:50

Re: CURATENIE

Mesaj de cristian herban » 06 Noi 2014, 21:00

Bine tovarase, ce-ti venii ,te-a prins febra votului?Mai bine spune-mi daca ai prins peste, ca eu tocmai ce am sosit de la Mures si nu am avut decat un atac nefinalizat (Kopito-Relax) dar am vazut mai multa activitate in apa, fata de zilele trecute.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: CURATENIE

Mesaj de Zamfi » 06 Noi 2014, 21:21

Un avat frumos la guma.Muresul are o culoare ciudata... Clar ca e de la vot! :headbash:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

cristian herban
junior
junior
Mesaje: 93
Membru din: 21 Mai 2014, 12:50

Re: CURATENIE

Mesaj de cristian herban » 06 Noi 2014, 21:52

Zoran Wiener scrie:
cristian herban scrie:... dar am vrut sa-mi spun parerea mea despre C&R,in contecstul in care unii insinueaza cum ca "acest C&R, duce la o dezvoltare a populatiei piscicole" ...
Cristian, dar de ce nu ar duce la dezvoltarea populatiei piscicole? Sincer, nu inteleg ce vrei sa spui... sau unde ai citit tu asta?

Eu am pescuit cu Erwin, un prieten f bun de al meu, ani de zile pe un lac cu crapi, unde Nu era voie sa retii pestele nici macar citeva ore in sac ptr o poza buna pe timp de zi. Eh, am pescuit multi ani, am prins si reprins de multe ori aceasi pesti, pe care ii recunosteam si le dadeam chiar si nume la un moment dat. In afara de noi ii mai prindeau si altii. Si, am avut capturi si scurt inainte de a depune, si acelasi peste, sanatos foc, reprins dupa 2-3 saptamani fara icre. Adica, a si depus.
Pescari au venit si de la 400 km distanta, ptr ca se stia ca sunt exemplare capitale, care se pot reprinde.

C&R se face in 2 moduri:
1. obligat, pe incinte private
2. C&R cu respect fata de peste, la libera alegere al pescarului care NU merge la pescuit sa duca peste acasa

In cazul nr 1, cei care NU sunt invatati cu C&R si nu-i intereseaza soarta pestelui, se comporta ciobaneste cu ei, cu indiferenta, si astfel le produc vatamari care duc la moartea pestelui.

Cei care pescuiesc in spirit C&R, adica categoria a 2-a amintita de mine, au grija deja in drill sa nu rupa gura pestelui, sa nu-l forteze exagerat, dar nici sa nu-l plimbe ore in sir in drill, pina sa i se rupa gura, au grija sa nu-l puna pe pamant uscat sau pe pietre, sa nu zbata pe pamant, si sa il repuna cit mai repede in mediul lui! Aici se intampla doar atunci "greseli", cind se pescuieste la salau sau stiuca, si intra din greseala un somn capital. Sau la caras si babusca, si intra un crap capital sau un amur. Dar asta indiferent de ce fel de pescar vorbim, bun, rau, C&R-t sau fomist, pot intra exemplare capitale la echipamente usoare, si sa rupa in drill.

Ceea ce vreau sa spun este ca, daca faci C&R adevarat, cu respect fata de pesti si natura, nu va fi nevoie sa iti repopulezi niciodata apa. Si crede-ma, nu pescarii ce practica C&R de buna voie sunt responsabilii adevarati ptr pestii ce mor prin balti sau lacuri... :bere:
Atata timp cat voblerul are ancore acel vobler nu produce rani,ca si exemplu i-ti spun ca eu personal pescuind cu oscilanta pe care era o ancora de 2/0 ,mi-a atacat un clenut de 200 gr. si nu am avut cum sa-i scot ancora fara sa-l ranesc,chiar mi-a fost mila si am incetat din acea zi sa mai dau cu ancora asa mare, asa vreau sa te fac sa intelegi ca nu este vorba despre par ,ranga sau altceva.Un alt exemplu mi-a fost povestit de un prieten care s-a dus la pescuit la o balta din jurul Bucurestiului si unde a prins crapi, fiecare crap avea infipte in gura 3-5 ace,probabil rupturi in timpul drilulurilor anterioare,ASA PROBABIL sa intamplat si pe DUNARE , pe langa plase,curent,poluare,mai sunt si acele ancore de voblere care intra adanc si sfasie. Si atunci ce-i asa rau daca am zis ca din punctul meu de vedere este necesara o populare? Sa nu-mi spuneti mie de bani de permise, deoarece STIU CA IN CELE MAI MULTE CAZURI DIN ACEI BANI NU SE FAC POPULARi si ajung in buzunarele lor(asa fac curatenie dansii) iar daca fiecare zice( eu nu fac, lasa fa dumneata) in viitor ve-ti veni pe Dunare DOAR LA PICNIC.Va doresc fire intinse :respekt:

cristian herban
junior
junior
Mesaje: 93
Membru din: 21 Mai 2014, 12:50

Re: CURATENIE

Mesaj de cristian herban » 06 Noi 2014, 22:01

Zamfi scrie:Un avat frumos la guma.Muresul are o culoare ciudata... Clar ca e de la vot! :headbash:
astept ca de maine sa inceapa sa rapeasca puternic, dar vreau sa ajung si la niste ballti poate dau de vreo stiuca mai rasarita.Fire intinse! :respekt:

Avatar utilizator
XquiZZiT
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 226
Membru din: 15 Mai 2007, 19:40
Localitate: Rusko
Contact:

Re: CURATENIE

Mesaj de XquiZZiT » 06 Noi 2014, 22:54

Eu am pus ventuze in loc de triple pe toate nalucile.
Decat sa-ti fie rau, mai bine sa-ti fie bine!!!

My Videos , My Photos

Avatar utilizator
informer
senior
senior
Mesaje: 325
Membru din: 02 Oct 2005, 22:07
Localitate: Timisoara

Re: CURATENIE

Mesaj de informer » 06 Noi 2014, 23:01

XquiZZiT scrie:Eu am pus ventuze in loc de triple pe toate nalucile.
Parerea mea-i ca ventuzele nu-s naturale si pot cauza infectii letale... incearca sa folosesti lipitori.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

grizzly
veteran
veteran
Mesaje: 540
Membru din: 14 Feb 2005, 13:22
Localitate: Constanta

Re: CURATENIE

Mesaj de grizzly » 07 Noi 2014, 00:18

1. @ cristian herban: fotbalul schilodeste o multime de oameni, pe perioade mai mari de timp decat pestii pe care ii prinzi si ii eliberezi. sa interzicem?
2. @ cristian herban: am prins in aceeasi zi, la o diferenta de mai putin de 2 ore, o stiuca eliberata initial. gura lor nu are terminatiile nervoase ale oamenilor. bineinteles, asta nu e un pretext sa nu ne purtam cat mai grijulii.
3. @ Zoran Wiener: chestia cu evreii e cu dus si venit. recomand sa citesti scrisoarea lui Antonescu catre Wilhelm Filderman. nu justifica, dar da o explicatie. nu doresc polemici, e doar o incitare la corecta informare.

ca in toate chestiile cu sustinatori si detractori, adevarul e undeva la mijloc. oamenii care pescuiesc de placere si nu foame sunt intr-adevar animale care ranesc alte animale doar din placere? faptul ca le ingrijesc, dupa trauma, cat pot de bine, ii scoate pe oameni din categoria amintita?
daca vrem curatenie si protectia mediului trebuie doar sa ne purtam toti asa cum trebuie. chiar daca esti singurul care isi strange resturile in punga de plastic, asta nu inseamna ca o faci degeaba. e o poluare mai putin, plus ca, crezi sau nu, o sa se ia si altii dupa tine. ideile bune se propaga. dar nu impuse. va doresc fire intinse.

Avatar utilizator
Zoran Wiener
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 279
Membru din: 21 Noi 2011, 12:08
Localitate: Rastatt, Germania si Deta, Romania
Contact:

Re: CURATENIE

Mesaj de Zoran Wiener » 07 Noi 2014, 05:49

grizzly scrie:...
3. @ Zoran Wiener: chestia cu evreii e cu dus si venit. recomand sa citesti scrisoarea lui Antonescu catre Wilhelm Filderman. nu justifica, dar da o explicatie. nu doresc polemici, e doar o incitare la corecta informare.
...
grizzly, si chestia cu Hitler ce a scriso cristian herban cu ce e? sa fie clara, io nu am treaba nici cu unu', nici cu altu', si nici cu ala-laltu'. Mi s-a parut deplasata aducerea lui Hitler in subiectul de curatenie, doar ptr a scoate in evidenta... ce? Ca altii is aia cu "paduchi"? Sau sa nu uit ca locuiesc in tara care a conduso cindva Hitler? Bine-nteles ca, dupa parerea mea si altora de pe aici, cam tot ce a scris cristian herban e destul de deplasat de la subiect, chiar si subiectul in sine, si putin deplasat chiar si de la o gandire rationala. In plus mai scrie si neadevaruri, incearca sa faca actiunile altora de rahat, actiuni care au fost pe placul a zeci de pescari, doar ptr ca el considera ca noi, cei care venim in concediu, nu pastram curatenia pe apele din Romania!!! hallo? si il mai trage si pe Anem de sireturi, care intradevar chiar ca nu face absolut nici o paguba, nici in apa, si nici pe mal, si mai si insinueaza ca ... el ar trebui sa participe la populat apele, ape cu care Anem nu are nici o legatura, ape de care complet alti pescari isi bat joc. Dupa care, cu un tupeu mai rar intalnit, doar la anumite persoane mai gasesti asa ceva, mai si pune iconita cu :respekt: ocolind toate intrebarile la care ar trebui sa raspunda cu alte tampenii. :wallbash:
Salut si fir intins,
Zoran Wiener
--------------------------------------
http://www.pescuit-la-somn.com/

Scrie răspuns