biban

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

horia flucus
veteran
veteran
Mesaje: 950
Membru din: 26 Apr 2007, 23:35

Re: biban

Mesaj de horia flucus » 29 Oct 2014, 00:53

Salve Vali,

Fac niste poze cu "giugelele" mele si le trimit pe Whatsapp, ca sa-ti faci o idee. De lanseta si mulineta vorbim cand esti decis.

Horia
Ca sa fii fericit pentru un an te insori, pentru inca doi ani divortezi, iar pentru toata viata inveti sa pescuiesti!

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: biban

Mesaj de valeriu28 » 29 Oct 2014, 05:00

Salut Horia & multam,
am primit si pozele ! impresionant, o sa incep sa dotez usor o noua trusa si eu..
momentan voi folosi mulineta pt stiuca, eventual o sa schimb firul de pe ea. ulterior, voi face un set nou, dar acum vreau sa vad cum sta treaba cu rapitorii mai mici.
Lanseta e buba... ulx-ul ala e foarte ok, dar sare de 300 (vesnica problema, bugetul)
vorbim, merci din nou!
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

c.robertandrei
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 29 Oct 2014, 15:39

Re: biban

Mesaj de c.robertandrei » 29 Oct 2014, 16:15

buna.
incerc sa iti dau si eu niste sfaturi.
daca pescuiesti de pe mal ia-ti bat de 2.40
daca pescuiesti din barca ia-ti de 2m

daca pesuiesti la biban e posibil sa iti intre si stiuca si poate alta data mergi si la clean,pastrav...iati un bat nici rigid si nici moale
mulineta sa fie ceva de 1000
firul este foarte important.fluorocarbon daca pescuiesti in zone cu putin peste si sunt sensibili...textil daca sti ca este peste destul.
daca dai de un banc de bibani ala il prinzi si cu textil si cu fluo dar e posibil sa iti intre si stiuca.

iti recomand urmatoarele si te asigur ca o sa poti pescui si de pe mal si din barca si la biban si nu o sa ai prb daca iti intra si stiuca.
o sa te coste putin dar o sa ai pt cel putin 3 ani.

http://www.ffb.ro/ffb.ro/pescuit_la_rap ... ._2gr.-8gr.
http://www.sipcarp.ro/mulineta-ryobi-ecusima-1000.html
http://xxx.ro/fire/multifilamen ... -fluo.html

firul sa fie cel de 6lb

si o sa ai parte de satisfactie in timpul pescuitului cum la acelasi nivel cu scule mult mai scumpe.
daca nu investesti putin nu o sa ai aceeasi satisfactie,nici in drill nici in intepatura,lanseuri etc

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: biban

Mesaj de valeriu28 » 29 Oct 2014, 18:44

Salutare si multumesc!
Degeaba intra stiuca daca n-am struna... cum intra asa si iese..
Am deja un combo pt stiuca, e nemilos, le scoate pe mal fara comentarii. Combo-ul e de la Okuma - Safina noir si safina x
firul, cum am mentionat, pt stiuca folosesc un finezze de la savage gear, fluo de 0.16
stiuca e asigurata ca echipament, de altfel, cu ea am inceput si de ea voi fi indragostit mereu.
Dar pt ca apele sunt din ce in ce mai sarace in peste, si stiuca e unul din rapitorii cei mai vizati alaturi de salau, am decis achizitia unui echipament UL pt biban
nu sunt de acord cu tine in privinta lungimii.
2.40 ma ajuta de pe mal pt stiuca, insa o lanseta versatila UL pt biban, clean si pastrav, la maxim 2m e suficient zic eu.
O voi folosi clar si la pastrav
Mulineta, neaparat de 1000? daca e putin mai mare care e inconvenientul? de obicei la marimile mici, doar tamburul difera putin...ca adancime.
despre fir, ce avem noi pe piata oricum nu e fluorocarbon, ala e prea scump sa se vanda cu 50-60 lei rola.... asa ca o sa prefer nailonu de 0.16 pt inceput, eventual cu un inaintas de fluorocarbon.
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Robert517
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 173
Membru din: 27 Mar 2012, 07:10
Localitate: Tulcea/Bucuresti

Re: biban

Mesaj de Robert517 » 29 Oct 2014, 21:52

valeriu28 scrie: Mulineta, neaparat de 1000? daca e putin mai mare care e inconvenientul?
O mulineta mare e mai grea ..... Simplu !
Si da ! O lanseta de 2 m este suficient de mare si pt. pescuit de pe mal .... la biban si nu numai - lansetele UL peste 2 m parca sunt prea moi pe varf..... ( doar o parere personala ) . Pt. biban am luat recent un TX4 Cormora.... - 1.80m , 1-9g ....(plecasem dupa altceva dar... :D ).e ieftin, fast - e OK (prinde peste :D )

Avatar utilizator
RAFYYY91
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 16 Ian 2008, 12:16
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: biban

Mesaj de RAFYYY91 » 30 Oct 2014, 00:43

Robert517 scrie:O mulineta mare e mai grea ..... Simplu !
noh, acuma depinde mult si daca vorbim de acelasi producator sau nu, de ex ryobi ecusima aia de 1000 cantareste cat o shimano de 3000 :headbash: eu cel putin n-as da cu o mulineta mai grea de 220g la ultralight ca se duce din farmec :)

@valeriu28 daca safina noir e marimea 25, adica cea mai mica, e ok pentru ultralight, okuma oricum fac mulinete ceva mai mici :)

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: biban

Mesaj de valeriu28 » 30 Oct 2014, 07:14

safina mea e marimea 30, dar cand am luat-o am comparat-o cu 25. practic mie mi-a parut identica, si greutate si tot. tamburul e putin mai adanc, dar insesizabil. e identica cu okuma avenger la marime, si aproape la fel cu okuma zeon 1000. e mica, si destul de usoara. dar are totusi cam 230-240 gr.
cormoran tx4 mi-a placut si mie... dar la jumatate de pret e okuma luremania 3-12gr /1.85m
strict pe pret, as merge tot pe okuma...
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

c.robertandrei
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 29 Oct 2014, 15:39

Re: biban

Mesaj de c.robertandrei » 30 Oct 2014, 10:53

vrei o mulineta usoara de 1000 cumpara nexage dar mai pui 100 ron...vrei una 1000 dar lafel de buna ca nexage dar putin mai grea cumperi ryobi ecusima1000.daca mergi la un pescuit la bibi si ai multe intepaturi iar mulineta e buget redus e posibil ca dupa vreo cateva sute de incercari de a intepa sa ti se duca mulineta.ryobi ecusima raport calitate/pret e cea mai buna dupa parerea mea.

inca o chestie,vezi ca in linkul pt mulineta ce l=am pus eu,manerul acela e de la ecusima 4000vi...cel de 1000 e altfel(mai finut)

c.robertandrei
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 29 Oct 2014, 15:39

Re: biban

Mesaj de c.robertandrei » 30 Oct 2014, 10:58

am vrut sa zic shimano exage

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: biban

Mesaj de valeriu28 » 30 Oct 2014, 16:07

c.robertandrei scrie:am vrut sa zic shimano exage
ai vazut safina noir cum arata? ai pus mana pe ea? ai comparat-o cu ryobi? eu am facut-o. si am luat safina noir:) ok, de buget, dar e okuma totusi, si nu a fost nici 50 lei ...blana bugetului
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Scrie răspuns