biban

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

biban

Mesaj de valeriu28 » 27 Oct 2014, 19:14

salutare,

dati-mi va rog cateva sfaturi, cum se pescuieste bibanul?
ce momeli sunt necesare?
banuiesc ca va trebui un batz ultralight, am gasit ceva ieftinutz, voi folosi mulineta pe care am luat-o pt stiuca, okuma safina noir,
firul Finezze de la savage gear de 0.16 / 10kg cred ca e prea mult, pot incerca un monofilament de 0.18 ? e precaut bibanul sau pot sa dau si cu textilul ala?
ca momeli, voi ce folositi? am o rotativa nr 2, mai am un strike pro baby, ma gandesc sa mai iau una alta si pt biban...
sfaturi binevenite. multe multumiri
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Avatar utilizator
Maniacs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 245
Membru din: 25 Mar 2014, 13:29
Localitate: Bucuresti

Re: biban

Mesaj de Maniacs » 27 Oct 2014, 22:07

salut,

eu folosesc la bibaneala un bat Okuma Ergosense 2.10m/0-6g ... uzual dau cu rotative mepps de 2-3 si twistere mici (relax kopyto) ... n-am avut probeleme nici cand am agatat avat sau stiuca, personal imi place cum se misca batul ...

cel mai bine "pica" la gume ...

bafta,
Vremurile frumoase au trecut ...

Gardos
senior
senior
Mesaje: 409
Membru din: 16 Oct 2014, 22:42
Localitate: bucuresti

Re: biban

Mesaj de Gardos » 28 Oct 2014, 06:45

iti raspund si eu, mai degraba prin prisma raunspunsurilor pe care le-am primit de la diversi oameni cu rabdare.
firul cu care dau e un textil sunline 0,8, desi mi se spusese mai degraba 0,6. acum incarc o mulineta cu 0,13 pentru plecat in Delta si mi se pare urias fata de 0,8....
bat: luremania 1,85 cm, 3-12 grame, mulineta okuma trio 20(se echilibreaza ok, oarecum surprinzator)
pe dambovita si Lacul morii am prins doar la jig imbracat in twister unitail, lestat 2grame, gume de 1,5-2 inch powerbait. Am dat-maiputin- si cu shaduri/gruburi/worms...dar dupa ce am prins primul biban, doar am alternat culorile twisterului (chartreuse e castigator, alb sidefat pe doi)
am dat si cu rotative si voblere, vreo suta de lanseuri doar, nici macar un atac...sau a fost si n-am simtit, hahahaha...
acuma,nah, ca sa stiii cata baza pui pe ce vine de la mine, iti zic ca am pus mana pe o lanseta prima oara in viata mea acum 3 saptamani si cel mai mare biban prins a avut vreo 100 de grame :)
zi merci ca-ti zic de la cine vine sfatul :) mai am un hobby din asta mai de nisa si sunt socat de ce sfaturi primesc incepatorii de la alti incepatori, care insa par de-a dreptul experti pe forum. fir intins!

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: biban

Mesaj de valeriu28 » 28 Oct 2014, 08:25

Merci pt raspuns.
Foarte corecta remarca "incepator"
La fel, in replica mea pe care ai primit-o aseara, nu sunt cine stie ce detalii, dar te ajuta sa faci diferenta.
Si ai incredere ca sunt testate tot de un incepator, cu mare succes!

pt biban pot folosi si monofilament? sau doar textil? sau e prea pretentios bibanul la textil de 0.16? sa nu mai schimb acum firul de pe mulineta?

as mai putea inventa o chestie: pastrez textilul de 0.16, si adaug un inaintas de monofilament de max 0.20, si lungime de 1m-1.5m... ar fi o idee?
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Robert517
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 173
Membru din: 27 Mar 2012, 07:10
Localitate: Tulcea/Bucuresti

Re: biban

Mesaj de Robert517 » 28 Oct 2014, 08:54

valeriu28 scrie: pt biban pot folosi si monofilament? sau doar textil? sau e prea pretentios bibanul la textil de 0.16? sa nu mai schimb acum firul de pe mulineta?

as mai putea inventa o chestie: pastrez textilul de 0.16, si adaug un inaintas de monofilament de max 0.20, si lungime de 1m-1.5m... ar fi o idee?
Mai simplu - foloseste si al doi-lea tambur al mulinetei..... :idea: ,mai bine schimbi tamburul decat sa tot legi inaintas......
Daca bibanii sunt multi si mari - poti folosi orice fir.... , daca sunt putini ,mici si mofturosi (mai degraba pt. ca presupun ca pescuiesti in Romania :D )-mai bine fir subtire /transparent.....,naluci mici.....

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: biban

Mesaj de valeriu28 » 28 Oct 2014, 09:48

da, pescuiesc in Ro... ce se mai poate pescui... in afara de crengi, resturi si gunoaie... de prin ape.
Din pacate, mulineta nu are tambur de rezerva, asa ca voi folosi un inaintas de monofilament...pentru inceput. doar o perioada, ocazional, voi incerca si la biban. daca ma prinde, iau tot echipamentul :) (lanseta + mulineta + fir + naluci etc)

scurta intrebare: betzele mele sunt toate pt naluci mai mari, 10-36 / 15-40 samd....
DAR
fiind o chestie de inceput, nu vreau sa dau prea mult pe un batz... cel putin nu acum.
in mod clar am nevoie de ceva ultra light.... si ma gandesc ca intre 1.80 si 2.10 m-ar avantaja, pt o lansare mai lunga si o stabilitate mai buna, un bat mai lung... 2.10 zic. deci, zic bine sau imi fac treaba si cu 1.80 cu diferente nesemnificative?
ce parere aveti de:
Lanseta Okuma New Safina Spin 1.80m, 2-10g, 2buc / fibra de sticla / maner pluta - pret - 50 LEI !!!!
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Avatar utilizator
RAFYYY91
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 16 Ian 2008, 12:16
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: biban

Mesaj de RAFYYY91 » 28 Oct 2014, 13:25

pentru biban clar nu e buna, e de fibra de sticla si e mult prea moale ca sa dai cu jiguri, o sa te chinui cu ea... mai bine mai pui 40 de lei si iei okuma luremania cum zicea colegu de mai sus, o sa te descurci binisor cu ea, pentru fir vezi daca gasesti pe undeva pe stoc stroft gtm de 0.16, e un fir bun, si mai ia niste jiguri mici de pana in 3-4g si niste gruburi si shaduri mici culori chartreuse cu glitter si pearl si cam asta e tot ce-ti trebuie :wink:

http://www.totalfishing.ro/jig-bertilur ... -8704.html
http://www.totalfishing.ro/jig-bertilur ... -8705.html
http://www.totalfishing.ro/shad-relax-k ... 18380.html
http://www.totalfishing.ro/grub-relax-t ... 20431.html
http://www.totalfishing.ro/grub-relax-t ... 20438.html
http://www.totalfishing.ro/grub-slider- ... p-477.html

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: biban

Mesaj de valeriu28 » 28 Oct 2014, 16:37

Merci RAFFY,
dar, pt ca sunt la capitolul buget... ok, imi iau luremania. de ce dimensiune? pescuiesc mai mult de pe mal.
pot sa o folosesc si la pastrav si clean?
stiu ca sunt unele momeli, personal am in trusa asa ceva, de 2-3 grame.
un strike pro baby are 2 grame. lure mania arunca de la 3 la 12 grame... o fi buna pt lansarea unui strike pro de 2 grame?
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: biban

Mesaj de valeriu28 » 28 Oct 2014, 16:42

fir, am gasit in decathlon un fir...
O sa am in vedere stroft gtm.. pentru viitor
acum am luat o rola de la Caperlan
250m x 0.16mm x 1.8kg - 7.90 lei... sper sa fie bun pt incurcat si rupt la inceput
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Avatar utilizator
RAFYYY91
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 16 Ian 2008, 12:16
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: biban

Mesaj de RAFYYY91 » 29 Oct 2014, 00:24

cu fir de 0.16 ar trebui sa arunce ok si cu baby pro-ul de 2g, stai linistit, si cea de 1.80m e suficienta, eu folosesc tot o lanseta de 1.80m si la biban si la clean si mi se pare mai versatila, merge ok la biban dar e si destul de usor de transportat prin padure cand cauti cleanul si e multa boschetareala :)

Scrie răspuns