Recomandare voblere de clean

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
dori
senior
senior
Mesaje: 333
Membru din: 18 Dec 2009, 00:00
Localitate: Tg-Jiu
Contact:

Re: Recomandare voblere de clean

Mesaj de dori » 24 Aug 2014, 15:22

stefan78 scrie: STIE CINEVA CARE AR FI PROBLEMA?
Salut!
O primă problemă ar reprezenta-o culoarea. De regulă, pe ape limpezi, se pretează culorile naturale (spre ex., de la Salmo, dace, trout, perch etc.), însă, dacă pescuieşti în locuri cu apă adâncă, structură şi umbră, poţi ,,băga" şi un HP, YD sau GT, de la Salmo.

O altă problemă o constituie, pe lângă limpezime (când zic limpezime mă refer la claritate ce-ţi permite să vezi mai mult de jumătate de metru în apă) hrana de sezon. Spre exemplu, am încercat la diverse culori, diverse evoluţii, în diverse zile dar, din pricina unei ape foarte limpezi şi puţine locuri cu apă adâncă nu am reuşit să am nici un atac finalizat. În schimb, într-un acces de ... am încercat la broscuţă. Atac finalizat şi peşte pe mal. De regulă, peştii - clenii urmăresc, pe apă limpede, voblerul şi atacă pe stopaj însă, stopajul, trebuie să fie foarte fin şi echipamentul să-ţi permită atât să simţi evoluţia voblerului cât şi o recuperare cât mai lentă şi cât mai naturală. Prin excepţie, clenii foarte activi vor ataca şi în cazul recuperărilor rapide sau liniare, constante şi destul de rapide.

Dacă sunt ape limpezi, locuri adânci foarte puţine şi foarte mici ca întindere, dacă-ţi permite poziţia încearcă ceva sinking, de 3.5 cm, care să evolueze la cea mai mică recuperare sau pe cădere. Pe tema asta scrisese un articol Vijelie. Salmo-ul ar merge cât de cât, nu este nici el extraodinar, dar.. ar mai fi varianta producătorilor autohtoni. Spre exemplu, dacă pe un râu cu o lăţime de 7-8 m, o adâncime medie de jumătate de metru şi, în colţ, pe malul opus se află o toaie (groapă) adâncă cu structură (flancată de crengi sau cu bolovani în apă sau în faţa ei se află un buştean sau ...) ai putea lansa cu un hornet sink şi să încerci ceva a la muscă - să încerci să provoci cleanul să înghită prin recuperări de 1-2 mulinări, ţacuri scurte sau stopaje scurte, dar asta e mai greu. În exemplul dat, ideal ar fi să te afli chiar pe acel mal cu groapa şi să-l joci - voblerul, urmărind o evoluţie liniară pe lungime, dar în zig zag pe adâncime.

De asemenea, atenţie la apropriatul de apă, evită culorile deschise, în special roşul. Culorile naturale te ajută, dacă te afli pe un mal umbrit, de asemenea eşti cât de cât ferit de atenţia peştilor, dar nu întotdeauna. Cunosc locuri în care peştii - clenii - la aproprierea mea s-au îndepărtat uşor de mal, dar au continuat să muscărească pe curent, exemplarele mari fie lăsându-se fie la fundul apei, fie plasându-se neobservate. Problema în acel loc a fost alta- ţânţarii.

Evită lanseurile dese cu voblere mari (=>3.5cm), pe ape limpezi, în acelaşi loc - dacă nu eşti stăpân pe lansare şi nu doreşti să-ţi perfecţionezi lanseul.

Evită lanseurile de pe maluri înalte, abrupte (să mulinezi de la o înălţime mai mare de 1 m) din cel puţin 2 motive: 1. recuperarea voblerului va suferi;2. din respect pentru peşte.

Ar mai fi de adăugat, dar... nici eu nu le ştiu pe toate. Am scris o serie din observaţiile mele. Vara asta, recordul a fost un clean de 22 cm, la un YD de 3.5 cm, pe o apă cristal. Am câteva posibile soluţii, dar.. cred că.. o să trec pe Fly.

Fir întins!
Dori
Prin natura omul este posesiv, dar prin incultura ce devine, egoist ?

stefan78
junior
junior
Mesaje: 52
Membru din: 15 Noi 2013, 12:31

Re: Recomandare voblere de clean

Mesaj de stefan78 » 02 Sep 2014, 09:15

Multumesc mult tuturor pentru atentia acordata.
Am fosti ieri 01.09.2014 la pescuit la clean pe raul ialomita intre orele 18:30 - 20-30.ca si rezultat un clean la 28 cm
prins la hornet H2S HGS.

adrian77
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: 15 Oct 2014, 14:37

Re: Recomandare voblere de clean

Mesaj de adrian77 » 16 Oct 2014, 20:56

as avea si eu o intrebare , pe unde stau cleni de obicei , stiu despre obstacole si crengi si altele dar stau si langa mal (1-2 m) sau ataca si inspre mijlocul raului ( mures) ? cum mis putea da seama de prezenta lor in zona daca nu ataca la suprafata diferite gaze ? multumes tuturor :wink:

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2821
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare voblere de clean

Mesaj de tito » 16 Oct 2014, 21:54

Recomand voblerul de la Cozma, modelul de 3,5 sau 4 cm, culoarea AAA (parca),adica cel alb cu putin rosu/roz sub barbeta. E voblerul cu ajutorul caruia am avut cele mai mari satisfactii si am avut si voblere "de fitze", mult mai scumpe,inclusiv tot felul de "ganganii". Problema voblerelor de la Cozma e ca multe nu sunt echilibrate, lucru care se rezolva foarte usor cu ajutorul unui mic patent. Si inca o problema ar fi aceea ca nu stau prea bine in curent. Avantajul e pretul si satisfactiile pe care le ai, pescuind cu ele. Din pacate nu am mai pescuit demult la vobler si nu stiu ce modele mai exista.

adrian77
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: 15 Oct 2014, 14:37

Re: Recomandare voblere de clean

Mesaj de adrian77 » 17 Oct 2014, 16:37

ms dar oare acm toamna cleanul mai este activ pana in ce luna ar mai merge la pescuit la clean ?
:mrgreen:

Avatar utilizator
RAFYYY91
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 16 Ian 2008, 12:16
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Recomandare voblere de clean

Mesaj de RAFYYY91 » 18 Oct 2014, 07:33

@adrian77 nu stiu cum este pe mures dar pe unde merg eu se poate intampla sa ii prinzi si mai pe mijlocul raului, de ex daca sunt obstacole care sa incetineasca curgerea apei sau zone mai largi unde curentul este mai domol, in general te orientezi dupa curent, pe unde e curent mai puternic si apa mai libera sunt sanse mai mici sa dai de clean :wink: cel putin pe Neajlov cam asa e :)

adrian77
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: 15 Oct 2014, 14:37

Re: Recomandare voblere de clean

Mesaj de adrian77 » 18 Oct 2014, 08:52

ok ms am sa tin cont de acest aspect
:D

adrian77
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: 15 Oct 2014, 14:37

Re: Recomandare voblere de clean

Mesaj de adrian77 » 18 Oct 2014, 21:52

RAFYYY91 scrie:@adrian77 nu stiu cum este pe mures dar pe unde merg eu se poate intampla sa ii prinzi si mai pe mijlocul raului, de ex daca sunt obstacole care sa incetineasca curgerea apei sau zone mai largi unde curentul este mai domol, in general te orientezi dupa curent, pe unde e curent mai puternic si apa mai libera sunt sanse mai mici sa dai de clean :wink: cel putin pe Neajlov cam asa e :)

adrian77
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: 15 Oct 2014, 14:37

Re: Recomandare voblere de clean

Mesaj de adrian77 » 20 Oct 2014, 19:00

ce parere aveti despre voblerele balzer trout attack de 3cm 2 g ar fi bune pt cleab si pt clean mic ????

Scrie răspuns