Stiuca=lingura sau vobler???????

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
oby 1
veteran
veteran
Mesaje: 1356
Membru din: 13 Dec 2005, 17:55
Localitate: iasi

Mesaj de oby 1 » 01 Aug 2007, 18:24

de ce sa pierzi atita timp(si sa bei atit de putin)cind poti sa dai la japca de la inceput :twisted:

Avatar utilizator
adrignat
veteran
veteran
Mesaje: 806
Membru din: 25 Iul 2007, 17:41
Localitate: sighisoara/brasov

Mesaj de adrignat » 01 Aug 2007, 21:50

da' la japca recuperata in dinti de fierastrau,sau jerk-uita? :twisted:

Avatar utilizator
georgel_spin
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 194
Membru din: 13 Iul 2007, 23:19
Localitate: CLUJ-NAPOCA
Contact:

Mesaj de georgel_spin » 03 Aug 2007, 23:30

incearca si un vibrax,eu am avut rezultate bune la ele si daka nu,dai cu un Deadfish de la dorado,incepand cu 5 cm.Is mortale si le recomand,au miscare de oscilanta si chiar chiar beton!

Avatar utilizator
georgel_spin
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 194
Membru din: 13 Iul 2007, 23:19
Localitate: CLUJ-NAPOCA
Contact:

Mesaj de georgel_spin » 03 Aug 2007, 23:32

si asa de curiozitate,mai Irod,unde mergi matale sa dai la stiuca pe la cj ca mie mi se pare ca-s cam absente dar asta e doar o parere.
numa bine si fire intinse!!!

Avatar utilizator
adrignat
veteran
veteran
Mesaje: 806
Membru din: 25 Iul 2007, 17:41
Localitate: sighisoara/brasov

Mesaj de adrignat » 06 Aug 2007, 17:31

daca tot am ajuns la modele si dimensiuni de naluci,a mai folosit cineva in ultimul timp oscilante tip "heintz"?eu am avut o surpriza foarte placuta la folosirea lor pe o balta adanca de pana la 3,5m unde stiucile vanau pe mijlocul baltii aproape de fund ascunse in vegetatia cazuta.am folosit o oscilanta DAM heintz de 21g!pe o parte nichel si pe cealalta aurie.din cate am vazut acum balzer produce acest model.si am avut rezultate foarte bune in situatii in care dollinger-ul,flamingo,delta,piscotul nu au obtinut nici un atac!e advarat ca rezultatele astea le-am avut pe balti inguste si adanci,coturi taiate din rau.

Avatar utilizator
hades
veteran
veteran
Mesaje: 555
Membru din: 03 Mar 2007, 17:57

Mesaj de hades » 08 Aug 2007, 11:55

la slidere a incercat cineva??/

cum merge???
Daca ai vointa poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, il lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Avatar utilizator
shootgun
veteran
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 10 Feb 2005, 17:42
Localitate: City of London
Contact:

Mesaj de shootgun » 07 Sep 2007, 15:07

Am luat o singura data la Salmo Slider Real Shiner varianta floating...necesita o tehnica mai speciala... Ca si linguri, preferatele mele sunt linx si dolli de Berti iar ca voblere count-down, shallow shad rap si twichi'n rap de la Rapala

Avatar utilizator
pupu
veteran
veteran
Mesaje: 608
Membru din: 19 Iun 2004, 09:08

Lingura sau ...

Mesaj de pupu » 07 Sep 2007, 20:54

Pe lacurile din jurul Bucurestiului dau mai mult cu voblere si in special cu fisherman series rad shad de la Cabela's sau a doua serie nature 3d de la DAM , in delta folosesc majoritar lingura si atunci cand merge dau numai cu paleasca .

Numai bine...

Avatar utilizator
Busta
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 204
Membru din: 17 Aug 2007, 19:36
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de Busta » 08 Sep 2007, 04:18

am luat cel mai bine stiuca pe rau la shad alb cu spate negru jucate zig-zag dar numa "creioane" in max 1kg, pe balti folosesc piscot efzet,meps aglia long 2-3 si vobler de 4lei din piata ( tot spate negru cu corp alb) cu bune rezultate
acuma depinde de fiecare pescar ce are in "arsenal" uni au prins si la streamere sau montura cu peste mort s.a.m.d. nui o regula in prinsul cu naluci a stiucii dupa opinia mea

Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

Mesaj de MARIUS POPA » 10 Sep 2007, 12:36

imi rezer5v si eu dreptul sa adaog citeva cuvinte laa cest topic!am luat la rotativa dam effzet( am scris bine?)nr 3 si 2, paleta rosie reflectorizanta si intradevar , nu depinde , de multe ori, de ceea ce ai in dotare, ci si de activitatea lor!la rotative maps aglia, nu ma steptam insa , nu sti niciodata( acuma stiu)!presiunea atmosferica deasemenea e un factor important, perioada, locul unde pescuiesti.
ce am observat la atacul stiuci dupa ceo intepi faptul ca ezita citeva momente apoi incepe sa te remorcheze, ai grija la luminarile pe care le executa, in rest mult noroc!
fir intins! 8) 8) 8)

Scrie răspuns