Salmo thrill 5 a incercat careva?

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Awesome (Dani)
junior
junior
Mesaje: 36
Membru din: 12 Sep 2013, 19:47
Localitate: Sibiu

Re: Salmo thrill 5 a incercat careva?

Mesaj de Awesome (Dani) » 13 Dec 2013, 00:01

Astazi am intrat si eu in posesia unui thrill de 5. Am asteptari mari din partea lui :D

Belenyessy S
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 125
Membru din: 08 Mar 2010, 13:33
Localitate: Tg-Mures

Re: Salmo thrill 5 a incercat careva?

Mesaj de Belenyessy S » 13 Dec 2013, 12:11

Eu nu ma bucur prea tare de aparitia acestui model la noi. O sa se prinda foarte multi avati mici si foarte mici cu el si majoritatea pescarilor o sa retina tot. Avatii mari o sa inghita naluca si mor chiar daca sunt eliberati. Nu prea vad rostul acestei naluci, poate vara cand si rapitorii mari se hranesc cu puiet.
Nici Thrillul de 7 nu selecta avatii - am prins destui de 20-25 cm - atunci ce sa vorbim de cel de 5.

Avatar utilizator
catalin66
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 31 Mar 2008, 17:03
Localitate: Galati

Re: Salmo thrill 5 a incercat careva?

Mesaj de catalin66 » 13 Dec 2013, 14:04

Avati mici am prins si cu cel de 9 , nici eu nu am inteles de ce l-au scos pe cel de 5 , dar poate stiu polonezii ceva ca sunt pescari buni de avat , adevarat exista prin iunie-iulie o perioada cand se pare ca se hranesc intensiv cu puiet mic si cu un thrill de 5 cred ca te poti distra in locul bun , dar in mana unor traistari ..... eu personal asteptam unul de 12 sau pe cel de 9 sa-l faca cumva sa evolueze mai pe fund , poate barbeta putin modificata , ce imi place e ca au scos vreo doua culori foarte faine .

Avatar utilizator
citizenics
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 287
Membru din: 21 Noi 2012, 20:33
Localitate: tara lu' peste

Re: Salmo thrill 5 a incercat careva?

Mesaj de citizenics » 13 Dec 2013, 14:32

E bun pt. cei care pescuiesc cu echipamente usoare la clean si vad ca incepe sa sara avatul... :mrgreen:

Avatar utilizator
matei_gabriel
junior
junior
Mesaje: 32
Membru din: 03 Aug 2013, 00:00

Re: Salmo thrill 5 a incercat careva?

Mesaj de matei_gabriel » 02 Ian 2014, 21:46

merge si cel de 5...la fel ca cel de 7... doar ca mai scad si dimensiunile pestilor :D

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: Salmo thrill 5 a incercat careva?

Mesaj de old_radu » 02 Ian 2014, 22:16

...in cazul de fata nu cred ca se aplica regula : "naluca mica , captura mica" :mrgreen:

Avatar utilizator
matei_gabriel
junior
junior
Mesaje: 32
Membru din: 03 Aug 2013, 00:00

Re: Salmo thrill 5 a incercat careva?

Mesaj de matei_gabriel » 03 Ian 2014, 00:55

si la thril de 7 am luat avat mai mic.... ce am vrut sa spun e ca la cel de 5 se inmultesc capturile mai mici :D
dar se prinde si avat mare la cel de 5 :)

mihai294
junior
junior
Mesaje: 60
Membru din: 24 Noi 2013, 22:02

Re: Salmo thrill 5 a incercat careva?

Mesaj de mihai294 » 04 Ian 2014, 20:59

teoretic ar trebuie sa intre si clean la dimensiunea asta deci :lol1: sper sa-l pot folosi 2in1(oricum si restul echipamentului am incercat sa-l combin pt amandoua specile)ca sa nu umblu cu doua bete la mine ca nu stii niciodata ce musca :)
am luat clean si la cel de 7.....intamplator cei drept

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Salmo thrill 5 a incercat careva?

Mesaj de George1985 » 05 Ian 2014, 11:27

Unde se gasesc pt cumparat?

bogdan_br
junior
junior
Mesaje: 98
Membru din: 06 Oct 2008, 15:41
Localitate: Braila

Re: Salmo thrill 5 a incercat careva?

Mesaj de bogdan_br » 05 Ian 2014, 14:55

Belenyessy S scrie:Eu nu ma bucur prea tare de aparitia acestui model la noi. O sa se prinda foarte multi avati mici si foarte mici cu el si majoritatea pescarilor o sa retina tot. Avatii mari o sa inghita naluca si mor chiar daca sunt eliberati. Nu prea vad rostul acestei naluci, poate vara cand si rapitorii mari se hranesc cu puiet.
Nici Thrillul de 7 nu selecta avatii - am prins destui de 20-25 cm - atunci ce sa vorbim de cel de 5.
Ai dreptate, dar pe de alta parte pot sa-ti spun cu siguranta, ca ''tandemul'' obleti + avati va supravietui inca mult timp in apele noastre. Obletii (hrana de baza a avatului) pesti nepretentiosi dealtfel, vor supravietui prin numar, iar unde vor fi ei, vor fi si avatii....iar avatii vor supravietui pentru ca nu prezinta interes economic (pentru braconieri), sau gastronomic (pentru traistari). Se stie ca avatul este fad si plin de oase, in pietele de peste din Tulcea, de exemplu, nu am vazut niciodata avat, iar in pietele din Braila, apare foarte rar, amestecat cu platica sau babusca, la preturi intre 3 si 5 lei kg, si nici asa nu se vinde. Pe de alta parte, vorbind strict din punct de vedere al pescuitului sportiv, este unul din rapitorii greu de prins si destul de imprevizibil, dupa cum stiti , rareori poate fi prins in acelasi loc si cu acceasi naluca, mai multe zile la rand. In zona Brailei nu prea am vazut traistari sa se ''chinuie'' cu avatul. Majoritatea prefera sa dea la fix, cu pestisor viu, pe fundul apei, intrucat au sanse mai mari de a prinde salau, somotei sau stiuca.
Si off-topic, tuturor confratilor de pe acest forum, multa sanatate, un 2014 cu fire intinse si LA MULTI ANI !

Scrie răspuns