Ce barca sa-mi iau?

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
shimano
veteran
veteran
Mesaje: 1314
Membru din: 16 Dec 2009, 14:42
Localitate: Targu-Mures
Contact:

Re: Ce barca sa-mi iau?

Mesaj de shimano » 06 Sep 2013, 10:29

Referitor la podina, sunt tot felul de pareri pro si contra...care ar fi cea mai buna alegere? Podina gonflabila? (daca da, de ce?), podina din TEGO sau din aluminiu? Mai degraba sa fie un pic mai grea barca dar sa pot sa stau stabil in picioare, decat sa fie mai usoara dar sa fie un chin cand pescuiesc din picioare, parerea mea...

nasolu
veteran
veteran
Mesaje: 1279
Membru din: 25 Mar 2009, 19:54

Re: Ce barca sa-mi iau?

Mesaj de nasolu » 06 Sep 2013, 22:35

Eu am intrat de multe ori singur pe dale cu o Baracuda de 2.7 in carca,apoi urcam dupa motor si inca o cursa dupa bat,ancora si bagaje!La intrarea pe apa,mai treaca mearga,insa la iesire...,de multe ori imi venea sa le las acolo!!Referitor la statul in picioare:fac si balet in ea :headbash: !

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4679
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Ce barca sa-mi iau?

Mesaj de crapmaniacul » 09 Sep 2013, 07:53

nasolu scrie:Eu am intrat de multe ori singur pe dale cu o Baracuda de 2.7 in carca,apoi urcam dupa motor si inca o cursa dupa bat,ancora si bagaje! La intrarea pe apa,mai treaca mearga,insa la iesire ...,de multe ori imi venea sa le las acolo!!Referitor la statul in picioare:fac si balet in ea :headbash: !
Daca sirul era bogat si altoit cu dintosi nu mai era asa o corvoada poate, doar in zilele mai urate poate cand aia micii nu puneau gura ... :lol:

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4679
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Ce barca sa-mi iau?

Mesaj de crapmaniacul » 11 Sep 2013, 18:41

Ca tot veni vorba de podine, aia de aluminiu o fi buna de ceva au ba ? Stiu ca iti confera stabilitate si rezistenta buna in timp, dar e si mai grea ca una de tego tratat contra apei, cred ca e aproape dubla ca si greutate ... Alte avantaje sau dezavantaje mai are o podina de aluminiu ?

Avatar utilizator
Nemernic
veteran
veteran
Mesaje: 3962
Membru din: 25 Mai 2010, 10:15
Localitate: Din balta'n balta

Re: Ce barca sa-mi iau?

Mesaj de Nemernic » 12 Sep 2013, 09:13

Nu crede ca tego e cu mult mai usor :)
Help a man when he is in trouble, and he will remember you when he is in trouble again...

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4679
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Ce barca sa-mi iau?

Mesaj de crapmaniacul » 16 Sep 2013, 13:51

Nemernic scrie:Nu crede ca tego e cu mult mai usor :)
Nu am testat tego, insa pot sa spun ca podina de aluminiu e sfanta, e rezistenta, nu flambeaza (tego ma gandesc ca poate fi putin elastic), e ceea ce trebuie dupa mine.

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4679
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Ce barca sa-mi iau?

Mesaj de crapmaniacul » 16 Sep 2013, 18:59

nasolu scrie:Eu am intrat de multe ori singur pe dale cu o Baracuda de 2.7 in carca,apoi urcam dupa motor si inca o cursa dupa bat,ancora si bagaje!La intrarea pe apa,mai treaca mearga,insa la iesire...,de multe ori imi venea sa le las acolo!!Referitor la statul in picioare:fac si balet in ea :headbash: !
Nasolule, nici nu stii cata dreptate ti-am dat ieri seara ... eram lac de transpiratie tragand buleandra de pe apa, desfacand si impachetand la ea, tragand de motor ca de roata de moara, rezervor, rucsac, ancora etc. La intrare e dimineata si esti odihnit, la plecare e alt film ... Mare dreptate ai avut ... din pacate ... :wallbash:

Avatar utilizator
shimano
veteran
veteran
Mesaje: 1314
Membru din: 16 Dec 2009, 14:42
Localitate: Targu-Mures
Contact:

Re: Ce barca sa-mi iau?

Mesaj de shimano » 18 Sep 2013, 09:40

Dintre Kolibri sau Barracuda, care credeti ca-si merita mai mult banii?

Avatar utilizator
Nemernic
veteran
veteran
Mesaje: 3962
Membru din: 25 Mai 2010, 10:15
Localitate: Din balta'n balta

Re: Ce barca sa-mi iau?

Mesaj de Nemernic » 18 Sep 2013, 09:43

Allroundmarin
Help a man when he is in trouble, and he will remember you when he is in trouble again...

Avatar utilizator
MatrixVR5
veteran
veteran
Mesaje: 741
Membru din: 01 Noi 2004, 16:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ce barca sa-mi iau?

Mesaj de MatrixVR5 » 18 Sep 2013, 10:08

Barca pneumatica AS Samba 265 Allroundmarin !
:respekt:
FISHING IS LIFE.
The rest just details!

Scrie răspuns