AVAT-Primavara

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4679
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: AVAT-Primavara

Mesaj de crapmaniacul » 27 Feb 2014, 08:19

As vrea sa-ti detaliez succint primele experiente cu avatul de vara trecuta ca sa tragi unele concluzii. Eram pe Dunare pregatit cu cateva voblere recunoscute ptr simpatia avatului fata de ele (Crystal Vibe, Thrill si altele), o gramade de rotative si cateva cicade. Am gasit niste locuri bune unde apa facea turbioane mari si vedeam si auzeam atacuri furibunde de avat iar cativa localnici mai ciuguleau mai des sau mai rar dar aveau activitate. M-am bagat langa ei si dai si dai, aveam textil subtire, mulineta cu raport de recuperare 6.0 , o gramada de giugele si mai trageam cu ochiul si la vecinii mei care ciuguleau mai des. Dupa vreo 40-45 de minute timp in care schimbasem toate nenorocirile din trusa pe care le aveam si rezultatele erau tot zero barat, dar vecinii mei tot mai ciuguleau cat de cat, imi zice un baiat care ma vede ca faceam scurta la mana : mestere, nu mai incerca cu altceva ca nu merge nimic si imi arata o cicada spunandu-mi ca numai la asa ceva mergea acolo. In cutia plina de dracii aveam o singura cicada din felul ala si evident ca am bagat-o pe treaba. Nu e poveste, dar dupa primele 2 sau 3 lanseuri am simtit cum ceva imi ia lanseta din mana pentru cca 2 sau max 3 secunde dar nu s-a intepat bine si am vazut ca imi indoise si un crac de la ancora, insa socul ala m-a trezit din amortire ca sa zic asa. Dupa alte 2-3 lanseuri am reusit sa iau unul mic, la 700 gr si atunci mi-am dat seama ca e ff importanta naluca si modul de prezentare dar conteaza mult si locul unde te pozitionezi si dai dupa el. Erau doua movile de bolovani sub apa si Dunarea facea turbioane mari cand le ocolea si vecinii mei dadeau numai in fata acestor movile la 3-4 m de unde ciuguleau, dadeau in acelasi loc aproximtiv. Eu nu mai aveam loc sa ma bag acolo si dadeam cumva lateral fata de ei, insa am constatat ca locul acolo nu era preferat de catre avati. Am mai avut ulterior partide de avat in acelasi loc in conditii in care eram singur in zona si uneori am prins mai bine, alteori sarea de-l gaseau dracii dar nu punea gura pe nimic incat am realizat ca e un peste ciufutizat rau de tot, unul din cei mai dificili pesti de prins pe care-i cunosc. E nenorocit rau de tot pestele asta, trebuie sa ai cateva partide bune ca sa incepi sa-i prinzi obiceiurile si naravurile, dar apoi il mai pacalesti, dar tot nu usor, insa incepi sa faci ce trebuie, unde trebuie, cu ce trebuie.

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: AVAT-Primavara

Mesaj de old_radu » 27 Feb 2014, 09:34

crapmaniacul scrie:As vrea sa-ti detaliez succint primele experiente cu avatul de vara trecuta ...
...vara nu-i ca ...primavara :lol:

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4679
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: AVAT-Primavara

Mesaj de crapmaniacul » 27 Feb 2014, 10:32

old_radu scrie:
crapmaniacul scrie:As vrea sa-ti detaliez succint primele experiente cu avatul de vara trecuta ...
...vara nu-i ca ...primavara :lol:
Ai dreptate, asa este. Oricum avatu e ciufut tot timpul , un peste ciudat si greu de inselat ...

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: AVAT-Primavara

Mesaj de old_radu » 27 Feb 2014, 21:15

crapmaniacul scrie:...

Ai dreptate, asa este. Oricum avatu e ciufut tot timpul , un peste ciudat si greu de inselat ...
....ciudat este , dar NU chiar greu de inselat.... :P

robertZ
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 11 Oct 2013, 22:21

Re: AVAT-Primavara

Mesaj de robertZ » 27 Feb 2014, 21:35

crapmaniacul scrie:As vrea sa-ti detaliez succint primele experiente cu avatul de vara trecuta ...

Ca o mica complectare la tot ce au zis antevorbitori mei ti-as sugera sa nu te increzi deosebit de mult in locurile "de anul trecut" si asta pentru ca este un peste oportunist care se ocupa toata ziua cu gasirea locului cel mai bun pentru panda si cu vanatul. Daca peste sezonul rece au trecut cele doua viituri (primavara-toamna) si au modificat putin albia raului , s-a modificat adancimea apei si implicit curentul - va trebui s-o iei de la capat si sa le cauti locul inde iti vor fura naluca. Referitor la naluci dupa cum spunea si Anem - trusa trebuie sa fie de la vasta catre foarte vasta si asta pentru ca sunt zile in care rupe orice i-ai da insa in zilele in care iti face in ciuda ai toate sansele sa iti atace numai a 30-40`a naluca din trusa.

PS - ca o parere personala si nu ca o ofensa Mepps Lusox nu este destinata avatului (poate ma insel eu sau poate exceptiile confirma anumite reguli) :respekt:

Albuletu Alexandru
veteran
veteran
Mesaje: 756
Membru din: 09 Iul 2009, 19:38
Localitate: sibiu

Re: AVAT-Primavara

Mesaj de Albuletu Alexandru » 28 Feb 2014, 10:47

mepps lusox este o naluca de exceptie dar pentru stiuca!
nici rotativa nr 4 nu prea este de avat, mai degraba nr. 2 sau 3 si in anumite momente nr.1 (cat este de mica) poate face diferenta in pescuitul avatilor mari!
exact cum au spus si antevorbitorii mei: diverse ape diverse naluci si as mai adauga diverse perioade diverse naluci.
iar cand spun periaode ma refer atat la anotimpuri, cat si la diversi ani.
spre exemplu au fost ani cand am prins avat la greu pe guma si dintr-o data anul urmator, pe aceeasi apa si in aceleasi conditii am prins pe orice altceva, mai putin pe twister.
a fost o vreme cand sub baraje cine dadea cu livebait-ul de la yo-zuri lua avat partida de partida, dupa un an - doi s-a luat din ce in ce mai rar spre deloc.
de asta trebuie sa ai multe naluci, dar si mai important este sa nu te incadrezi in tipare. tot timpil trebuie sa fi inventiv si deschis sa incerci lucruri noi.
Nihil Sine Deo

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: AVAT-Primavara

Mesaj de George1985 » 28 Feb 2014, 11:23

Am iesit acum cateva zile dupa rapitor...ce-o fi nu conteaza, numai sa atace.
Cand surpriza, pe o anumita zona domnii avati aruncau apa pe mal, la nici 5 metri se repezeau dulaii.
Trec la atac, schimb naluci, pozitie, stil de mulinat, adancime de pescuit, nimic...
La 2-3 zile aceeasi zona, aceeasi poveste, dar acum eram 2 insi(mai multe sanse)... nici nu ne-au bagat in seama.
In schimb a luat cineva unul la buldo cu muste(taparina).
Avatul nefiind grupat pare mai greu de pacalit.
Mai insistam :)

shogunu65
veteran
veteran
Mesaje: 591
Membru din: 04 Dec 2013, 12:18

Re: AVAT-Primavara

Mesaj de shogunu65 » 31 Mar 2014, 09:09

intors din delta, chilia veche, pot sa va spun ca in 3 zile am dat numai dupa avat, altceva nu prea punea gura. Desi am 2 salmo thrill 7 cm in trusa, de vreo 2 ani, pana acum la Oltenita si Giurgiu nu am luat nimic la ele.
Dar zilele trecute, pe bratul Cernovca, vis a vis de politia de frontiera, s-a schimbat radical situatia. Am prins in 2 persoane cat nu am prins toata viata :)))

norocul maxim a fost ca am avut ambele voblere la mine, altfel colegul s ar fi plictisit. Am retinut vreo 12 kg eu, din vreo 9 pesti. Eliberati au fost multi. Unul dintre voblere are o ancora rupta partial.

Dupa zilele astea pot spune ca o sa mi cumpar cat de curand inca 2 thrill de 9 cm :)))

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: AVAT-Primavara

Mesaj de old_radu » 31 Mar 2014, 10:54

...avatii din zona aia au auzit doar acuma de Thrill
:lol:

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: AVAT-Primavara

Mesaj de anem » 31 Mar 2014, 11:56

Nu stiu cum e pe la voi, dar pentru mine cea mai mare problema in gasitul avatului e tocmai perioada asta, adica inceputul primaveri cand afara incepe sa fie mai cald si apele urca si ele cu cateva grade. Vara, toamna, iarna sau primavara dupa prima jumatate, localizarea lor nu reprezinta o problema dar primele 2-3 saptamani ale primaveri mi se par niste pesti imposibili. Indiferent de locurile in care ii caut nu dau decat de aia micuti si rareori mai iese cate unul ce sare de 1,5kg.

Explicatia cred ca e destul de simpla, tocmai au terminat de depus si ceva ma face sa cred ca sunt imprastiati prin toate partile. Majoritatea avatilor prinsi in perioada asta (reproducatorii) sunt cu solzii vraiste si in comparatie cu alti pesti, cred ca astia nu sunt atat de disperati sa se hraneasca imediat dupa depunere (avatii se hranesc si in perioada in care depun). Altceva momentan nu imi trece prin minte.
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Scrie răspuns