AVAT-Primavara

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
catalin66
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 31 Mar 2008, 17:03
Localitate: Galati

Re: AVAT-Primavara

Mesaj de catalin66 » 25 Feb 2014, 20:13

George1985 scrie:La avat chiar nu e necesar textilul :wink:
Nici inaintasul

Asa e , poti sa dai si cu mono , parerile sunt impartite , eu dau numai cu textil , asa m-am obisnuit , am dat la inceput si cu mono dar parca nu faceam lanseuri asa lungi si nici nu am gasit un mono bun si subtire dar in acelasi timp sa aiba si rezistenta cat un textil , plus ca daca imi vine cheful sa bag si jig , nu mai schimb alt tambur , etc...

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: AVAT-Primavara

Mesaj de old_radu » 25 Feb 2014, 20:59

@ Calin Calin

...nu ti-ai ales cel mai potrivit moment pentru a prinde avat
...inca apa e rece , avatul e mai mofturos ca si vara cand atacurile sunt frenetice si il poti localiza foarte usor.
...in perioada asta l-as cauta intre ape , recuperari mai lente si cu stopari fregvente , poate cu gume sau voblere ce coboara mai mult , dar fara sa aiva o evolutie foarte pronuntata.
...textilul este ok si nu ai nevoie de nici un leader
...practic nici nu prea ai nevoie sa intepi , avatul atacand de regula foarte ferm si pana sa simti ca ai atac , el este intepat (autointepat) demult
...ideea cu sfaturile primite "live" de la un pescar care pescuieste avat de ceva vreme este cel mai bun lucru , iar in rest , cat mai multa practica si rabdare ...vor veni si rezultatele.

Fir intins ! :wink:

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Re: AVAT-Primavara

Mesaj de SVF » 25 Feb 2014, 21:48

[quote="old_radu
...textilul este ok si nu ai nevoie de nici un leader
...practic nici nu prea ai nevoie sa intepi , avatul atacand de regula foarte ferm si pana sa simti ca ai atac , el este intepat (autointepat) demult
...Fir intins ! :wink:[/quote]

In sfarsit cineva care stie f.bine ce si cum. ;)

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: AVAT-Primavara

Mesaj de George1985 » 25 Feb 2014, 22:15

Avatul are multe rateuri cand ataca,daca ai un bat foarte rapid si textil ai sanse mai multe de rateu.
Cu mono lanseurile scad in lungime? Probabil ca nu ai avut firul potrivit. :)
Am avut momente cand aveam 2 atacuri pe aruncatura si nu se "autointepa". Iar nalucile erau cicade sau woblere ( cate 2 ancore!).
Totul e relativ la avat.
Eu prefer sa stau 2 minute si sa schimb tamburul daca fac pescuit de avat, nu pt. 4-5 lansari.
Textilul e bun cand ai "dulai" mari si ataca in scurt, ai mai putine sanse sa rupa,cu tamburul reglat bine.
Mono e mai suplu, un fir bun face toti banii exclusiv pt. avat.
Astept si eu unul, Team Daiwa TD de 0.26mm.
Am folosit Trabucco T-Force (pike) care este rezistent,dar nu e foarte bun.
Rapture Zander Cristal in schimb este excelent.
Vreau un fir mai vizibil, de asta incerc daiwa.

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: AVAT-Primavara

Mesaj de old_radu » 25 Feb 2014, 22:48

SVF scrie:...
In sfarsit cineva care stie f.bine ce si cum. ;)
Ilie , pe tine nu te intrec , recunosc.... :respekt:
George1985 scrie:...
Totul e relativ la avat. ...
George , aici ai dreptate 100 % :D

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Re: AVAT-Primavara

Mesaj de SVF » 25 Feb 2014, 23:58

old_radu scrie:
SVF scrie:...
In sfarsit cineva care stie f.bine ce si cum. ;)
Ilie , pe tine nu te intrec , recunosc.... :respekt:
George1985 scrie:...
Totul e relativ la avat. ...
George , aici ai dreptate 100 % :D
Cand stai mai mult timp pe apa Radule, imposibil sa nu devii si norocos.Cam asta a fost reteta la mine.Asta a fost diferenta intre mine si poate altii care nu au avut atata timp ca mine sa stea pe apa.Niciodata nu cred ca voi putea spune ca stiu sa pescuiesc la avat sau ca inteleg pestele asta.De cele mai multe ori a fost mai istet ca mine :)Dar cum ziceam,atunci cand stai mai mult in preajma lui,te mai lasa uneori sa-i vezi si secretele.Fir intins Radule si respecte.

Calin Calin
junior
junior
Mesaje: 39
Membru din: 13 Aug 2013, 15:56

Re: AVAT-Primavara

Mesaj de Calin Calin » 26 Feb 2014, 00:03

@old_radu. O sa iau aminte la sfaturi.

Realizez si eu ca este cam devreme ...cred ca din cauza entuziasmului confund o iarna ''calduroasa '' cu inceputul de primavara.

P.S.Totusi eu am comandat firul fluo ..acuma o sa-l folosesc.

Fir intins :)

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Re: AVAT-Primavara

Mesaj de SVF » 26 Feb 2014, 02:31

Caline,ani la rand am pescuit doar cu textil fara nimic altceva pe capat.Uneori puneam si struna pentru ca eram in zone unde era si stiuca iar nalucile folosite erau tentante pentru ambele specii.Erau zilele alea in care nu stiai cine te paleste :)) Si da,au fost momente si locuri unde foloseam inaintas fluoro.Ce vreau sa zic e ca locul in care alegi sa pescuiesti va trebui sa inveti sa-l citesti bine ca sa stii cum trebuie abordat.Catalin zicea foarte bine chestia aia cu apa si locurile.Eu as complecta si as mai zice ca o naluca nu e neaparat nevoie sa o recuperezi continuu,las-o uneori sa fie dusa singura de curent.Chiar si thrill-ul face minuni uneori tarat pe substrat si apoi recuperat doo trei ture de manivela.In perioadaasta gumele cred ca sunt cele mai indicate,desi eu unul daca tot sunt pe apa m-as baga si la alte chestii.Uneori sa iesi un pic din tipar poate fi lozul castigator.Doar regula de baza e ca nu prea sunt reguli,nu? :lol:

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: AVAT-Primavara

Mesaj de anem » 26 Feb 2014, 12:17

Ca sa ma bag si eu in seama pe aici. Caline, nu ti-ai ales momentul potrivit pentru a cauta avatul … si asta nu pentru ca nu ar manca ci pentru simplul motiv ca sunt greu de gasit iar in momentul in care reusesti sa dai de ei s-ar putea sa fi nevoit sa incerci multe naluci pana o vei gasi pe cea care e pe placul lor. Daca intr-un fel sau altul vei reusi sa dai de ei, dupa capturarea si pozatul lor elibereaza-i pentru ca sunt momentele alea in care incep sa se pregateasca pentru depunere … asta in ideea ca vei mai vrea si pe viitor sa prinzi avat.

E mult mai simplu sa dai de ei atunci cand afara se incalzeste cat de cat si atacurile lor sunt cat se poate de vizibile … vorba aia, in momentele alea toti dau la avat :lol:

Ideea de baza, asa cum au mai spus-o si altii inainte mea, este de a cunoaste apa. Degeaba iti spun eu cum prind avati, Ilie, Catalin, Radu sau alti utilizatori pentru ca “reteta” respectiva poate va functiona sau nu si pe apele pe care pescuiesti tu. Studiaza bine curentii, adancimile, locurile in care se strang pestii prada si in functie de toate astea dar si de perioada anului in care pescuiesti vei gasi niste oarecare raspunsuri pe unde ai putea de de ei. Spun “oarecare” raspunsuri pentru ca nu putine vor fi datile in care ii vei gasi in locuri complet atipice si sub nici o forma nu te-ai astepta sa dai de ei pe acolo.

De altfel, doua voblere si 3 table de regula nu ajung pentru pescuitul avatului. Adica vei fi prea limitat in prezentari si as putea spune ca achizitionarea unor voblere ceva mai variate ar fi o idee buna. Doar cu Vibrajig-ul ala sau cu Berkley-ul de care spuneai nu vei reusi probabil sa gasesti combinatia corecta. Daca ar fi dupa mine as spune ca un 15 voblere ar cam fi destule pentru a acoperi conditiile in care pescuiesc eu … la tine nu stiu si esti singurul care decide chestia asta. Nici nu prea poti avea mari asteptari sa gasesti pe forumuri nalucile minune pentru ca fiecare loc are specificul lui si dupa multe zile petrecute pe apa iti vei da seama de ceea ce ar fi nevoie. Degeaba ti se spune de Salmo Thrill (cel mai la indemana exemplu) pentru ca doar aruncatul lui in apa nu garanteaza captura … sunt o gramada de utilizatori aici pe forum care nu pot suporta naluca respectiva in timp ce pentru altii este fara dar si poate numarul 1 la avat.

Concluzia la tot ceea ce am scris mai sus, si la tot ceea ce ti-au spus altii este simpla … stai cat mai mult pe apa si concentreaza-te pe o anumita specie de peste pentru a avea ocazia sa iti faci cat mai multe poze cu specia respectiva (sper ca nu in chiuveta).
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Calin Calin
junior
junior
Mesaje: 39
Membru din: 13 Aug 2013, 15:56

Re: AVAT-Primavara

Mesaj de Calin Calin » 26 Feb 2014, 19:57

Am fost astazi si am pescuit exact langa un baraj .Timisul a crescut putin si era multa activitate in zona. Nu are cum sa-mi spuna nimeni ca acolo nu era avat,sareau grupuri de pestisori in aer din toate partile de parca erau curentati.

Am dat cu urmatoarele momeli artificiale pe langa cele doua enumerate mai sus recuperate lent, rapid, pe suprafata, intre ape,fara succes.

Alte naluci.Mepps lusox 3
Rotativa mepps nr 4
Cicada 16 gr
Salmo thrill

Cu precizarea ca thrill-ul azi l-am cumparat si la ultima aruncatura dus a fost.
Aia a fost cireasa de pe tort a partidei de azi.

Nu-i problema incercam si maine (azi nu am avut toata trusa cu mine)

Scrie răspuns