lanseta clean

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
paul_pike
senior
senior
Mesaje: 354
Membru din: 13 Iul 2008, 11:03

Re: lanseta clean

Mesaj de paul_pike » 16 Feb 2013, 19:44

ULK scrie:Paul...lanseta de clean 1 pcs. ? Care e avantajul? Dece? Inafara de gustul personal, pe care nu il discut...nu cred ca poti avea motiv intemeiat sa folosesti asaceva la clean.

pai e vorba de gustul personal in mare parte plus ca am auzit ca e mai senzitiva mai finuta...zic io mai ideala pentru un peste de talie mica ca si cleanul...ma gandesc ca si in drill e amplificata senzatia...sau carei parerea ta?

Avatar utilizator
paul_pike
senior
senior
Mesaje: 354
Membru din: 13 Iul 2008, 11:03

Re: lanseta clean

Mesaj de paul_pike » 16 Feb 2013, 19:44

Radu G H scrie:Salut Paul, Am pescuit la clean cu o grămadă de lansete, fie ele de fabrică, fie custom şi pot să spun că până acum nu am găsit un blanc sau o lanseta potrivită 100 % pt toate locurile şi condiţiile de pescuit. Asta este şi motivul pt care mi-am făcut mai multe lansete pt pescuit la clean pe care le schimb în funcţie de locurile în care pescuiesc. Am rămas foarte surprins când mi-a picat în mâna un bat Okuma de 90 de lei ,momentan nu mai ştiu cum se numeşte modelul, era albastru şi avea o mandrina Fuji IPS. Dacă nu aş fi un snob cu mulţi pitici pe creier în ceea ce priveşte echipamentul pt pescuit la clean, asta ar fi lanseta mea preferata.


salut,zici cumva de okuma lurimania?

Avatar utilizator
ULK
veteran
veteran
Mesaje: 4163
Membru din: 26 Sep 2009, 23:41
Localitate: Cluj Napoca

Re: lanseta clean

Mesaj de ULK » 17 Feb 2013, 12:41

Parerea mea , este ca nu iti ofera nici un avantaj cand vine vorba de clean, al carui pescuit se face majoritar cu voblere mici sau medii. Nu am simtit diferenta cat de mica intre 1pc. si 2pcs. nici macar la jiguri. Daca lanseta este una din matrial ok si construit ok..ma bazez oricand si pe una din doua bucati.
Nu am nimic cu cele dintr-o bucata..le folosesc...dar nu exclusiv. Nici macar la baitcasting nu dau doar cu 1pc.

La lansete UL care sunt mai receptive :) la accidente nu vad nici un motiv sa fie dintr-o bucata. Dar asa cum zici..daca e placerea ta..just do it.
http://ulkustom.wblog.ro/
UlKustom Rods
Live,breathe,build,f.i.s.h.

Avatar utilizator
paul_pike
senior
senior
Mesaje: 354
Membru din: 13 Iul 2008, 11:03

Re: lanseta clean

Mesaj de paul_pike » 17 Feb 2013, 13:14

ULK scrie:Parerea mea , este ca nu iti ofera nici un avantaj cand vine vorba de clean, al carui pescuit se face majoritar cu voblere mici sau medii. Nu am simtit diferenta cat de mica intre 1pc. si 2pcs. nici macar la jiguri. Daca lanseta este una din matrial ok si construit ok..ma bazez oricand si pe una din doua bucati.
Nu am nimic cu cele dintr-o bucata..le folosesc...dar nu exclusiv. Nici macar la baitcasting nu dau doar cu 1pc.

La lansete UL care sunt mai receptive :) la accidente nu vad nici un motiv sa fie dintr-o bucata. Dar asa cum zici..daca e placerea ta..just do it.
acuma no...fiecare cu parerile si placerile lui...nu exista o chestiune standard sa fie scris asa si asa astai cel mai bun in cazul asta, mersi oricum de parere.

Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

Re: lanseta clean

Mesaj de MARIUS POPA » 21 Feb 2013, 21:18

Transportul si depozitarea nu sunt o problema?!
Ma bate si pe mine gandul, dar nu am "infrastructura" necesara , adica:transport, depozitare...!
Imagine
Mai intai ii faci hoti, si apoi ii pedepsesti ca fura!....V.Hugo
Daca vrei sa stii cine este un om, da-i o functie de conducere. (Robert Brasillach)
Fii pescar nu talhar.

Avatar utilizator
paul_pike
senior
senior
Mesaje: 354
Membru din: 13 Iul 2008, 11:03

Re: lanseta clean

Mesaj de paul_pike » 21 Feb 2013, 23:22

MARIUS POPA scrie:Transportul si depozitarea nu sunt o problema?!
Ma bate si pe mine gandul, dar nu am "infrastructura" necesara , adica:transport, depozitare...!

pai nici eu,mai ales ca merg des cu bicicleta...dar vreau sa vad pe pielea mea cum sta treaba cu astea dintr-o bucata,avand in vedere ca asta care il am a fost rupt! :wallbash:

AlexMD
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 23 Feb 2013, 10:37
Localitate: Chisinau, Moldova
Contact:

Re: lanseta clean

Mesaj de AlexMD » 23 Feb 2013, 10:43

Nu stiu daca se gasesc in Romania. As recomanda ceva din gama Major Craft Nextino, categoria Stream
http://www.majorcraft.co.jp/catalogue/b ... er/nextino

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: lanseta clean

Mesaj de vali stratonov » 23 Feb 2013, 11:44

AlexMD scrie:Nu stiu daca se gasesc in Romania. As recomanda ceva din gama Major Craft Nextino, categoria Stream
http://www.majorcraft.co.jp/catalogue/b ... er/nextino
Eu asi opta pt. asta:
NTA-662UL 6’6” 1-4 2-4 REGULAR
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

AlexMD
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 23 Feb 2013, 10:37
Localitate: Chisinau, Moldova
Contact:

Re: lanseta clean

Mesaj de AlexMD » 23 Feb 2013, 13:14

vali stratonov scrie:
AlexMD scrie:Nu stiu daca se gasesc in Romania. As recomanda ceva din gama Major Craft Nextino, categoria Stream
http://www.majorcraft.co.jp/catalogue/b ... er/nextino
Eu asi opta pt. asta:
NTA-662UL 6’6” 1-4 2-4 REGULAR
modelul asta e mai mult pentru lacuri (area) si e foarte fin. se foloseste mai mult pentru pastrav in bazine artificiale
eu as opta pentru acesta NTS-722L 2-10 3-8 pina in 10 grame. permite sa lucrezi cu voblere mai mari, linguri, arunca departe, si sigur, tine foarte bine pestele

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: lanseta clean

Mesaj de vali stratonov » 23 Feb 2013, 13:37

eu as opta pentru acesta NTS-722L 2-10 3-8 pina in 10 grame. permite sa lucrezi cu voblere mai mari, linguri, arunca departe, si sigur, tine foarte bine pestele
Parca era vorba de pestele....clean :roll: :wink:
Ma rog e obtiunea fiecaruia ce doreste sa cumpere....dar e bine sa stie inti ce vrea de la lanseta aia. :wink:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Scrie răspuns