Ce ati prins in week-end?

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

andrei-ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 9168
Membru din: 06 Mai 2004, 13:08
Localitate: Rm. Valcea
Contact:

Mesaj de andrei-ovidiu » 20 Feb 2006, 11:50

AM LUAT BIBI ACOLO DAR S-A LUAT STIUCA DE NISTE SIBIENI LA PESTISOR. ANU' TRECUT A LUAT UNU 11 BUCATI. :x

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 20 Feb 2006, 11:58

Tu chiar ai vazut sau ti-a spus un "prieten" ca zvonul asta l-am auzit si eu si nu prea imi vine a crede.Nu am gasit pe nimeni sa zica ca a vazut cu ochii lui?!La cat e de mica balta unde doamne iarta-ma incapeau 11 stiuci?

andrei-ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 9168
Membru din: 06 Mai 2004, 13:08
Localitate: Rm. Valcea
Contact:

Mesaj de andrei-ovidiu » 20 Feb 2006, 14:49

Aduta tata nu am vazut dar spun prea multi ca sa fie doar un zvon si stiu pe 2 prieteni care chiar au vazut. bine, stii ca in pescuit de la o vorba aruncata la mishto se ajunge la monstrii ai baltilor :D , dar ti-am spus cica s-ar fi luat! acuma D-zeu cu Mila! :D :!:

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 20 Feb 2006, 15:12

ok.am inteles :D .cred ca duminica asta de vine fac si eu prima iesire,probabil ca pe Olt si o sa-ti spun ce mare branza am facut.Oricum tinand seama ca sunt incepator la spining am circumstante atenuante :P .

Avatar utilizator
crisp
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 254
Membru din: 10 Dec 2004, 15:34
Localitate: Bucuresti

Mesaj de crisp » 21 Feb 2006, 13:08

Gerula scrie:
Paul scrie: Caras, Nera? :)
:lol: :lol: :lol:

Nu mai :lol:. Hai ca nu va mai fierb, sunt luati pe Arges, mai sus de o fosta balastiera. E ceva distanta de Buc, dar barem e drumul bun :wink:.
KM 49?

Avatar utilizator
vanatoruldepesti
veteran
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 24 Sep 2004, 18:30

Mesaj de vanatoruldepesti » 21 Feb 2006, 16:06

Ove, balta aia de care vorbesti tu are biban, dar
"stiuca" este doar o poveste, crede-ma! Liviu Anghel lucreaza in halta CFR din fata baltii si mi-a povestit ceva foarte interesant... :wink: Am pus si eu "botu" la vrajeala cu stiucile de la Cornet si am avut vreo 20 de partide efectiv ucise, doar cautand stiuca acolo. Am luat cativa bibanei si atat. Iti mai spun un secret: in acea apa exista o alga albastra din cauza careia pestele are un gust foarte amar si daca nu stai bine cu stomacul te muti in baie! Apropos, duminica prindea Cristi Blaga si cu Sandu Fucs caras :mrgreen: la vierme. Intreaba-l pe Pilula.

andrei-ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 9168
Membru din: 06 Mai 2004, 13:08
Localitate: Rm. Valcea
Contact:

Mesaj de andrei-ovidiu » 21 Feb 2006, 18:36

Vanatorule? ne stim cumva? Da-mi un PM!

raduliviu70
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 26
Membru din: 24 Feb 2005, 18:53
Contact:

Mesaj de raduliviu70 » 22 Feb 2006, 20:58

Salutare.
Cele doua balti de care se vorbeste si toata zona in aval de barajul de la Cornetu si pana la cel de la Lotru, inclusiv balta de la Proieni ,tin cumatra stiuca.Cei care pescuiesc in zona cu voblere, blinchere sau oscilante au avut ocazia unor atacuri soldate cu ruperea firelor-dumneaiei fusese-.
Duminica,la copca,in zona Caineni s-a prins stiuca cei care cunosc zona vor stii unde.
Oricum, odata cu falimentul celor de la Fagaras,Victoria,Codlea,Oltul a devenit o apa cu un nivel de polure care a condus la imultirea si diversificarea speciilor de peste pe care le tine. A, sa nu uit ,si inundatiile din ultimi ani au condus la aparitia unor specii noi de peste ca: salau,somn,stiuca,platica,care au venit din zone in care fenomenul braconajului are un nivel foarte scazut respectiv Brasov,Sibiu.
Nu ne ramane decat speranta unei primaveri linistite, nu ca anul trecut,si cel putin eu cred ca pescuitul pe Olt,de la Raul Vadului la Calimanesti,va fii o adevarata aventura si ma refer aici la capturarea unor pesti cu adevarat spectaculosi.

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 23 Feb 2006, 00:27

Hmmm.Din pacate lucrurile nu stau asa cum zici tu raduliviu.Zona Lotru,Proieni,Calimanesti,Cornet imi este destul de cunoscuta si am batut-o suficient incat sa pot spune ca stiuca este ca si inexistenta(ce mi-as dorii sa fie si la noi).La fel cum l-am intrebat si pe ovidiu,ai vazut cu ochii tai stiuca si somn in zona?! ca de basme sunt satul.Intradevar salau,scobar,avat am prins in zonele respective,dar stiuca,somn,platica nu si nici nu am vazut la nimeni.
In anul 2004 am prins salau si scobar la greu in zona de varsare a lotrului,dar 2005 cel putin pt mine a fost un an catastrofal cu toate ca am batut aceleasi locuri si nici la ceilalti confrati nu am vazut un rezultat notabil ceea ce ma face sa devin sceptic pt sezonul urmator mai ales daca nu se face nimic in privinta braconajului(stiti si voi voarte bine ca se baga plase la greu si culmea asta cam de cand incepuse sa apara salaul si scobarul?!).Scobarul nici nu i-am vazut culoarea anul trecut?!
Sa dea dumnezeu sa ai dreptate si sa avem cu totii un an bun de pescuit fara apele involburate de anul trecut.

P.S. Daca e frumos duminica ma duc pe proieni sa caut stiuca :lol:

dannytm
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 23 Feb 2006, 16:31

Mesaj de dannytm » 24 Feb 2006, 00:41

Buna.Duminica pe Timis zona Albina,timp superb din pacate Timisul ca o cafea cu lapte bine amestecata.M-am voblerit vreo ora,dar nici o reactie din partea vreunui peste.Prieteni mei dadeau dupa obleti.Le-am urmat exemplu si dupa o zi de pescuit rezultatul a fost 3 obleti si un scobar cit degetul. Apropo de Timis ,miercuri dupa amiaza in zona Cebza ,mai avea putin si iesea din albie. FIR INTINS.

Scrie răspuns