Intrebare la clean!

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
ovi_vl
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 238
Membru din: 04 Iun 2010, 23:39
Localitate: Rm.Valcea/Bucuresti

Re: Intrebare la clean!

Mesaj de ovi_vl » 31 Iul 2012, 16:10

am si eu o problema de asta la clean si imi cer scuze ca ma bag pe topicul omului...dar am pescuit recent in rm valcea "la deversor" sau "la cuburi" la barajul de langa strand ...si pot sa jur ca am vazut clean mare si mult acolo care era total dezinteresati de nalucile mele..rar mai urmareau rotativa pana n mal dar cu o "lene" pe ei cum nu am mai vazut...oare de ce sunt asa apatici stimabilii cleni? oare este posibil sa depuna icre in perioada asta?...am vazut ca se adunau mai multe exemplare in ochiurile mici de apa formate de acele cuburi...si cum te apropii se sperie . nu mi dau seama ce au dar m au facut sa ma dau :wallbash:

Avatar utilizator
spinning_clean
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: 27 Iul 2012, 15:49
Localitate: Savinesti, Neamt

Re: Intrebare la clean!

Mesaj de spinning_clean » 31 Iul 2012, 16:23

ovi_vl scrie:am si eu o problema de asta la clean si imi cer scuze ca ma bag pe topicul omului...
stai calm > :mrgreen: ..



totusi nu cred ca mai e posibil sa depuna icre in perioada asta .. ..si mie mi se intampla des sa-mi urmareasca naluca cu "o lene mare" pana la mal fara sa guste.
mai incearca ...
Limit your catch , don't catch your limit !

grizzly
veteran
veteran
Mesaje: 540
Membru din: 14 Feb 2005, 13:22
Localitate: Constanta

Re: Intrebare la clean!

Mesaj de grizzly » 31 Iul 2012, 18:27

cred ca e pur si simplu prea cald.

Avatar utilizator
Dornea Ionut
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 09 Iul 2006, 20:40
Localitate: Ploiesti / Prahova
Contact:

Re: Intrebare la clean!

Mesaj de Dornea Ionut » 01 Aug 2012, 07:52

Te-au vazut!
Messenger: dorneai
Mail: dorneai@yahoo.com

In rest, va... fir intins si peste-n punga...
Ca sa iti dai seama cat de prost esti, trebuie sa gandesti totusi putin ;)

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Intrebare la clean!

Mesaj de MuskMd » 01 Aug 2012, 08:01

Dornea Ionut scrie:Te-au vazut!
:wink:

cleanul e curva mare pe apa moale :D .

Merita incercat cu muste ( :D :D ) sau eventual cu boblere mici , sa le pleznesti in apropierea lor de apa. Chestia asta mai declanseaza cateodata reflex de atac...doar ca trebuie sa fii atent sa intepi instant cand ti-a dat pe pleznitura.....
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
Dornea Ionut
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 09 Iul 2006, 20:40
Localitate: Ploiesti / Prahova
Contact:

Re: Intrebare la clean!

Mesaj de Dornea Ionut » 01 Aug 2012, 08:13

Da! Am patit si eu pe ape foarte lipezi si foarte scazute... dimineata, la prima ora! Stiam ca sunt acolo in apa, probabil ei ma vedeau! I-am dat si spinn si fly... In cele din urma cu chiu cu vai au dat in "bobler" dar ziceai ca trege carasul la stationar! Nu tu atac sa il simti, nu tu lupta pe recuperate... puturos... exagerat de puturos... Simteam un "tac" la inceput ca si cum ar da vobler-ul de o piatra dupa care parca nu mai era in ancore... Am fost tentat de multe ori sa slabesc pe recuperare si asa am si scapat cativa...

Caldura mare, ape limpezi si scazute... te mai si vad... Combinatii letale! Trebuie sa fii ultra fin!
Messenger: dorneai
Mail: dorneai@yahoo.com

In rest, va... fir intins si peste-n punga...
Ca sa iti dai seama cat de prost esti, trebuie sa gandesti totusi putin ;)

Avatar utilizator
dori
senior
senior
Mesaje: 333
Membru din: 18 Dec 2009, 00:00
Localitate: Tg-Jiu
Contact:

Re: Intrebare la clean!

Mesaj de dori » 04 Aug 2012, 16:22

Salut!

Am patit si eu la fel ca Dornea Ionut. Eu dadeam la spinning, un vecin dadea la naturale, intr-un loc cu prundis, apa cristal etc. etc. Din cate mi-a spus unul dintre clenii mai marisori avea lapti (asta se intampla in cursul saptamanii acesteia), iar atunci cand dadeam la oblete (in urma cu 1-2 saptamani) am prins cativa cu icre.

In cazul in care cleanul nu inghite.. incercati marimi mai mici, Hornet-urile de 3.5 cm la mine sunt pt. exemplare mai "imbracate", asta pe anumite rauri, ca' pe altele nici nu le ataca. Mi se pare ca, Salmo-ul, are si de 2.5 cm, Hornet-uri.
Mai incearca si Salmo Tiny, alternand culorile (cand naturale, cand vii- gen Fire Tiger etc.), insinstand mai mult pe langa malurile opuse, sub crengi, praguri etc. (asta depinde insa de rau), mi s-a intamplat ca, in urma cu 1 saptamana, sa prind la un Tiny doi sau trei clenuti de vreo 4-5 cm, agatati regulamentar, o fi fost de vina apa tulbure...


Spor si numai bine!
FIr intins!
Prin natura omul este posesiv, dar prin incultura ce devine, egoist ?

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Re: Intrebare la clean!

Mesaj de adiwolf » 05 Aug 2012, 06:44

ovi_vl scrie:am si eu o problema de asta la clean si imi cer scuze ca ma bag pe topicul omului...dar am pescuit recent in rm valcea "la deversor" sau "la cuburi" la barajul de langa strand ...si pot sa jur ca am vazut clean mare si mult acolo care era total dezinteresati de nalucile mele..rar mai urmareau rotativa pana n mal dar cu o "lene" pe ei cum nu am mai vazut...oare de ce sunt asa apatici stimabilii cleni? oare este posibil sa depuna icre in perioada asta?...am vazut ca se adunau mai multe exemplare in ochiurile mici de apa formate de acele cuburi...si cum te apropii se sperie . nu mi dau seama ce au dar m au facut sa ma dau :wallbash:
cand o sa prinzi clean acolo sa o notezi in calendar (vorbesc de mai mult de unu-doi)
MuskMd scrie:cleanul e curva mare pe apa moale :D
poate asta iti spune ceva
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

Scrie răspuns