Intrebare la clean!

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
moneytehnik
veteran
veteran
Mesaje: 644
Membru din: 04 Noi 2009, 21:03
Localitate: Dunărea

Re: Intrebare la clean!

Mesaj de moneytehnik » 28 Iul 2012, 22:16

Atunci ramane doar faptul ca pestele n-are apetit, vine din lateral si doar miroase prada, este indecis, loveste prada din lateral si astfel se agata ”ca un bou”.
...sau incearca sa nu intepi imediat ce simti atacul, mai lasa-l o secunda...
O zi în care nu rîzi, e o zi pierduta. (Charlie Chaplin)

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Re: Intrebare la clean!

Mesaj de adiwolf » 28 Iul 2012, 23:07

in primul rand despre ce cleni vorbim?
cat de mari sun pestii? in cm te rog nu kg.
apoi, ce echipament folosesti?
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

Avatar utilizator
spinning_clean
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: 27 Iul 2012, 15:49
Localitate: Savinesti, Neamt

Re: Intrebare la clean!

Mesaj de spinning_clean » 29 Iul 2012, 00:09

30-40 cm , uneori si mai mici .. nu sunt mari !
pescuiesc cu un bat cu o actiune mica 0-10g(http://www.totalfishing.ro/lanseta-ener ... -5711.html) . si o mulineta shimano din clasa 1000 .
Limit your catch , don't catch your limit !

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Re: Intrebare la clean!

Mesaj de adiwolf » 29 Iul 2012, 21:50

spinning_clean scrie:30-40 cm , uneori si mai mici .. nu sunt mari !
exact asta trebuie sa retii, faptul ca acei cleni pe care ii pescuiesti tu nu sunt mari deloc
cleanul ataca mai mereu din lateral si la marimea lor corelat cu marimea voblerului vei avea mereu astfel de "intamplari"
la rotativa nu aveai problema asta fiindca nu aveai aceeasi marime de naluca si nici doua ancore pe ea
schimba marimea voblerului, foloseste ceva de 2.5cm maxim cu evolutie de suprafata si vezi ce se intampla
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

Avatar utilizator
spinning_clean
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: 27 Iul 2012, 15:49
Localitate: Savinesti, Neamt

Re: Intrebare la clean!

Mesaj de spinning_clean » 29 Iul 2012, 22:29

adiwolf scrie:
spinning_clean scrie:30-40 cm , uneori si mai mici .. nu sunt mari !
exact asta trebuie sa retii, faptul ca acei cleni pe care ii pescuiesti tu nu sunt mari deloc
cleanul ataca mai mereu din lateral si la marimea lor corelat cu marimea voblerului vei avea mereu astfel de "intamplari"
la rotativa nu aveai problema asta fiindca nu aveai aceeasi marime de naluca si nici doua ancore pe ea
schimba marimea voblerului, foloseste ceva de 2.5cm maxim cu evolutie de suprafata si vezi ce se intampla

da. ma gandeam si eu la aspectu' asta . oricum zilele astea am incercat si cu 2 culori de la salmo tiny .. se pare ca evolutia asta mai la suprafata nu-l atrage . o sa incerc si cu ceva mic care imita o insecta ceva. .... am observat cam tot timpu' se hraneste "muscarind".
Limit your catch , don't catch your limit !

ANDREI RIGA
veteran
veteran
Mesaje: 1651
Membru din: 05 Oct 2006, 11:40
Contact:

Re: Intrebare la clean!

Mesaj de ANDREI RIGA » 30 Iul 2012, 07:51

adiwolf scrie:
spinning_clean scrie:30-40 cm , uneori si mai mici .. nu sunt mari !
exact asta trebuie sa retii, faptul ca acei cleni pe care ii pescuiesti tu nu sunt mari deloc
Ce naiba mai Adi, 30-40 cm nu sunt mari ? Pai daca as avea eu o partide cu 4-5 cleni de 30-40 cm pe zi, as fii mega incantat !

:D :D :D

Avatar utilizator
spinning_clean
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: 27 Iul 2012, 15:49
Localitate: Savinesti, Neamt

Re: Intrebare la clean!

Mesaj de spinning_clean » 30 Iul 2012, 10:19

ANDREI RIGA scrie:
adiwolf scrie:
spinning_clean scrie:30-40 cm , uneori si mai mici .. nu sunt mari !
exact asta trebuie sa retii, faptul ca acei cleni pe care ii pescuiesti tu nu sunt mari deloc
Ce naiba mai Adi, 30-40 cm nu sunt mari ? Pai daca as avea eu o partide cu 4-5 cleni de 30-40 cm pe zi, as fii mega incantat !

:D :D :D

sigur sunt si mai mari . dar eu spun doar ce am prins eu .
Limit your catch , don't catch your limit !

eu
senior
senior
Mesaje: 357
Membru din: 14 Dec 2004, 13:04
Localitate: Cluj

Re: Intrebare la clean!

Mesaj de eu » 30 Iul 2012, 10:37

Probabil ii si lipsa apetitului si dimensiunea voblerelor si lipsa pauzelor in recuperare.
De exemplu, am avut surpriza neplacuta, ca la voblere strike pro baby, cu pauze mari in recuperare sau efectiv lasat sa curga pe firul apei, sa ma trezesc cu cleni si cat palma cu intreg voblerul in gat.

:respekt:
Multa lume, putini oameni...

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Re: Intrebare la clean!

Mesaj de adiwolf » 30 Iul 2012, 18:43

ANDREI RIGA scrie:
adiwolf scrie:
spinning_clean scrie:30-40 cm , uneori si mai mici .. nu sunt mari !
exact asta trebuie sa retii, faptul ca acei cleni pe care ii pescuiesti tu nu sunt mari deloc
Ce naiba mai Adi, 30-40 cm nu sunt mari ? Pai daca as avea eu o partide cu 4-5 cleni de 30-40 cm pe zi, as fii mega incantat !

:D :D :D
andrei,
30cm masurat cu coada cu tot (cum masoara toata lumea :twisted: ) inseamna defapt un peste de 22-25cm maxim, ceea ce inseamna o palma, deci................nu este prea mare :D
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

Avatar utilizator
Dornea Ionut
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 09 Iul 2006, 20:40
Localitate: Ploiesti / Prahova
Contact:

Re: Intrebare la clean!

Mesaj de Dornea Ionut » 31 Iul 2012, 08:00

Ai atacuri atunci cand ii prinzi asa, de ai tu impresia ca ii agati accidental? Eu ma gandesc ca in proportie de 99,9% raspunsul tau ar trebui sa fie "da". Dupa cum spunea si cineva mai sus... cleanul ataca din toate pozitiile si nu neaparat ca sa se hraneasca ci pentru a isi apara teritoriul. In aces caz doar ataca... si uite asa se explica faptul ca se poate agata chiar si de spate... Cum vede "concurenta" da ca nebunul in ea din fata, din spate, de sus, de jos, din lateral... si inevitabil din socul produs in urma contactului cu voblerul se agata in ancore.
Messenger: dorneai
Mail: dorneai@yahoo.com

In rest, va... fir intins si peste-n punga...
Ca sa iti dai seama cat de prost esti, trebuie sa gandesti totusi putin ;)

Scrie răspuns