Cum sa prind avatul ?

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 03 Aug 2006, 10:59

sprosalmorapala scrie:sa traiti 8) domn profesor.. :lol: :lol: cum a fost salau???
Drillul superb, a facut mai urat ca avatul de 3.5(atat avea apropos) :wink: ...cand mai iesi la miscare? ? ? merge masinutza???tre so vizitez si io :P

noname
veteran
veteran
Mesaje: 1116
Membru din: 03 Iun 2005, 19:41
Localitate: student UMFIasi
Contact:

Mesaj de noname » 03 Aug 2006, 11:27

te pomenesti ca te-a si muscat.... nu ca nu as scrie off-uri da parca astea cu masinutile si salautii merg daca nu pe pm macar pe Yahoo mess :wink: era vorba de avati aici

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 03 Aug 2006, 12:01

gippa scrie::D :wink:

e plin de avati paicea, mai mai sati intre in ochi
P.S. creca se pot trimete si emoticons pe mess

noname
veteran
veteran
Mesaje: 1116
Membru din: 03 Iun 2005, 19:41
Localitate: student UMFIasi
Contact:

Mesaj de noname » 03 Aug 2006, 16:11

eram de acord cu ceva la subiect uneori si un d-asta :x e un raspuns. sa revenim la avati k?

Avatar utilizator
Dreamer
Moderator
Moderator
Mesaje: 742
Membru din: 20 Mai 2005, 14:13
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dreamer » 03 Aug 2006, 16:42

gippa scrie:sa revenim la avati k?
Ca bine zici! :lol:

Sare avatul in draci pe prut..am vazut ca ataca voblerele cu vibratie marunta..recuperate in curent. La silicoane nu am incercat..dar la insistentele unora am sa testez si asa ceva..
https://flyfishingoutlet.ro/ - Magazin online de pescuit la musca
http://www.dreamfish.ro/ - Solutii complete pentru piscicultura

noname
veteran
veteran
Mesaje: 1116
Membru din: 03 Iun 2005, 19:41
Localitate: student UMFIasi
Contact:

Mesaj de noname » 03 Aug 2006, 17:57

eu am venit de pe Siret saptamana asta unde am vazut avati gigantici. am luat 2 dar nu mari 1,80-2 kilograme. Mergeam zilnic prin padure si ajungeam pe o zona greu accesibila si nebatuta de pescari. Avatii erau putini care aveau teritorii strict delimitate. Veneau pana in mal ( nu faceau spartura classica ci mai mult parca impingeau prada in joaca "erau si foarte grei" ) nu atacau oblete pentru ca nu era atacau cleni 100-200 gr. am incercat pana si cu oscilante cu voblere mari mici ... eu zic ca era de vina temperatura ridicata .... n-am stiut pe ce sa dau vina am incercat cu de toate. de aceea poate avatul ramane cel mai ciudat peste -pentru ca are momente cand iti sare la picioare si de multe ori il vezi ca chiar ataca in ceva si nu iti da in naluci ...[/list]

Avatar utilizator
Dreamer
Moderator
Moderator
Mesaje: 742
Membru din: 20 Mai 2005, 14:13
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dreamer » 03 Aug 2006, 20:53

Am observat si eu asta pe Siret, sunt foarte pretentiosi avatii..foarte speriosi. Pescuiec de cativa ani pe Siret..si nu am reusit sa prind avat mare; de foarte multe ori vedeam avatii urmarind naluca dar se opreau la cativa cm de ea.
Pe Prut e altfel..am intepat un avat serios..la doar a treia lansare dupa ce l-am vazut sarind. Nu cred ca e o simpla intamplare, se prinde frecvent avat mare pe Prut, altfel se arunca dupa naluci..
https://flyfishingoutlet.ro/ - Magazin online de pescuit la musca
http://www.dreamfish.ro/ - Solutii complete pentru piscicultura

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 03 Aug 2006, 20:55

gippa scrie:eram de acord cu ceva la subiect uneori si un d-asta :x e un raspuns. sa revenim la avati k?
Am inteles Sa traiti
Pe Olt saptamana asta nicio miscare cate unu pe ici pe colo, au intrat in pamant parca, sa vedem in weekend

noname
veteran
veteran
Mesaje: 1116
Membru din: 03 Iun 2005, 19:41
Localitate: student UMFIasi
Contact:

Mesaj de noname » 03 Aug 2006, 23:46

nu intodeauna se comporta asa pe SIret dar sunt putini diferiti si mai speriosi de Dunare si Delta sau alte rauri mai mici. Oricum frumoasa culoare are Siretul zilele acestea de avat si nu numai. De luat am luat marisori dar putini la cat am batut. In acel articol spunea ceva important cu intuirea momentului cand va ataca ei pe Siret exact asta iti trebuie sa intuesti cand ataca si din ce-am observat ataca aproape milimetric in acelasi loc existand o periodicitate in intervale aproape agale de timp daca acesta nu se sperie si nu-si schimba locul. Cei foarte mari nu se clintesc de acolo pur si simplu "simt" cand a trecut primejdia si iar ies la vanatoare" Totusi am vazut cu cateva fractiuni de secunda inainte de atac un fel de dezorganizare si si agitatie in prada avatului numai ca daca lansezi atunci de multe ori o sa renunte la atac devenind precaut sau nu stiu ce D-zeu are. Raman la parerea ca cel mai usor de prins pe Siret este atunci cand "bate" departe, bagat in apa pana la brau ai ceva sanse sa ii pacalesti dar cand face balaceala pe maluri este mult mai precaut iar daca n-ai nici boscheti sau structuri in care sa te camuflezi nici nu-ti mai iese din prag dupa albitura.

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 04 Aug 2006, 09:27

@gippa, parerea ta e foarte buna, am luat din apa pana la brau si cand iam zarit atacand mai pe la mal, mam ascuns dupa o tufa si iam pacalit si paia, de mentionat ca atacau des in perioada aceea si cand am ajuns eram singur, dar au mai venit 2 pretini si sau potolit in 10 minute...pe caldurile astea se hraneste f bine in perioada 4.50(cand e intuneric inca) - 6.00 si seara intre 19 - 21...eventual daca e mai rece si in timpul zilei

Scrie răspuns