care-i mai bun ???

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

Re: care-i mai bun ???

Mesaj de todi » 09 Ian 2006, 10:50

[quote="p5ih0"]fratilor, yo pescuiesc la spining de vreo 2 ani, da inca nu am avut curaj sa incerc sa dau cu fir textil. mi-am pus tot felu de intrebari de genu: oare textilu asta nu se putrezeste, oare e adevarat mitu cu infasuratu firului p tabmbur daca nu stii "nodu textil" , oare cum se face nodu ala... si tot asa. de cand pescuiesc zic eu ca am prin destul de mult dar mi-aar face un mare avantaj firu textil pt ca e mult mai subtire si deci arunci mai mult... factor f important pt locurile in care pescuiesc eu. Prin urmare va rog sa imi spuneti si mie cum sta treaba cu firu textil , ca in vara sa va mai delectez si cu alte poze de avati :D

merci mult ...[/quote

din cate am vazut eu, pozele sunt facute la ionesti.. sau ma insel :wink: . ia'ti cel mai subtire fireline care'l gasesti in magazin si fii atent sa nu lasi naluca pe pila.

Avatar utilizator
Teoo
senior
senior
Mesaje: 449
Membru din: 09 Apr 2005, 12:04
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Re: care-i mai bun ???

Mesaj de Teoo » 09 Ian 2006, 12:07

p5ih0 scrie:fratilor, yo pescuiesc la spining de vreo 2 ani, da inca nu am avut curaj sa incerc sa dau cu fir textil. mi-am pus tot felu de intrebari de genu: oare textilu asta nu se putrezeste, oare e adevarat mitu cu infasuratu firului p tabmbur daca nu stii "nodu textil" , oare cum se face nodu ala... si tot asa. de cand pescuiesc zic eu ca am prin destul de mult dar mi-aar face un mare avantaj firu textil pt ca e mult mai subtire si deci arunci mai mult... factor f important pt locurile in care pescuiesc eu. Prin urmare va rog sa imi spuneti si mie cum sta treaba cu firu textil , ca in vara sa va mai delectez si cu alte poze de avati :D

merci mult ...
Eu folosesc de 1 an Berkley Fireline de 0.17 mm( 10.2 kg) si nu am avut nici o problema pana acum.Nu l-am intors deloc.

Avatar utilizator
dr.pike
Moderator
Moderator
Mesaje: 707
Membru din: 25 Aug 2005, 19:04
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Mesaj de dr.pike » 09 Ian 2006, 12:39

Si eu prefer Fireline 4lbs pentru clean, biban si pastrav, iar in Delta folosesc Spidewire.

Avatar utilizator
Andrei
veteran
veteran
Mesaje: 1077
Membru din: 02 Mai 2004, 18:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Mesaj de Andrei » 09 Ian 2006, 13:36

spiderwire de cat?

Avatar utilizator
dr.pike
Moderator
Moderator
Mesaje: 707
Membru din: 25 Aug 2005, 19:04
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Mesaj de dr.pike » 09 Ian 2006, 13:40

Spiderwire Fusion de 15. S-a comportat foarte bine si la capturi mai "sanatoase"

Avatar utilizator
vanatoruldepesti
veteran
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 24 Sep 2004, 18:30

Mesaj de vanatoruldepesti » 09 Ian 2006, 14:43

Ptr. to'ashu' Marean: SPIDER fusion este de 0.15 si ceva, asa cum spune si doctoru' stiuca! te-a lasat si memoria de cand nu ai mai gasit asa ceva :) . Spiderul este foarte bun.

Avatar utilizator
Andrei
veteran
veteran
Mesaje: 1077
Membru din: 02 Mai 2004, 18:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Mesaj de Andrei » 09 Ian 2006, 14:53

@Dr Pike
tu zici de ala de 0,15 ce se gaseste si la noi, ala fluo pe care mai scrie si mitchell?

Avatar utilizator
dr.pike
Moderator
Moderator
Mesaje: 707
Membru din: 25 Aug 2005, 19:04
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Mesaj de dr.pike » 09 Ian 2006, 14:56

Andrei scrie:@Dr Pike
tu zici de ala de 0,15 ce se gaseste si la noi, ala fluo pe care mai scrie si mitchell?
Nu stiu daca se gaseste la noi. Mie mi l-a trimis anul trecut fratele meu care este in USA. Dar din cate imi amintesc nu scria Mitchell pe el. A venit pe o rola de 274m, dar l-am impartit cu prietenii si nu mai am rola sa ma uit ce scrie pe ea. Nu stiu la ce te referi cand spui "fluo" (firele fluocarbon sau culoare "fluo" ?:) ). Firul este textil , asa zis "teflonat" si avea o culoare aproape neagra la inceput. Acum este gri spre alb:)

watermoccasin
veteran
veteran
Mesaje: 748
Membru din: 08 Ian 2006, 10:34
Localitate: teamillex.fr

Mesaj de watermoccasin » 09 Ian 2006, 17:05

Salut Vectrex! Eu bat Muresul aproape zilnic cind am timp si reusesc sa scap de la serviciu mai repede, pescuiesc 99% la avat pe la "inele "la Cristesti, la Sorgear (nu stiu daca am scris bine.. stii tu unde..la fabrica de kkat), la Iernut la Oarba, la Ludus .. etc, si umblu de obicei cu Nelu Oroianu daca il cunosti.. Eu cred ca ne-am fi intilit pe la pescuit, sau la magazinele de pescuit.., dar ..., oricum da un semn si ne intilnim sa povestim. Nr. meu de tel 0744378179

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 09 Ian 2006, 17:10

DOCTORU scrie:(unde..la fabrica de kkat),

:shock: :shock: .....sigur ai fost la pescuit? :D
sau ai dat de vreo cucoana kukuru mare :D
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Scrie răspuns