avat

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
fishi
veteran
veteran
Mesaje: 1805
Membru din: 31 Aug 2005, 11:12
Localitate: brasov

Mesaj de fishi » 22 Mai 2006, 09:53

La avat vin cand se termina stiucile.Nu prea ma incanta avatul,poate pe balta.Daca am promis o sa vin cu voi ....dupa deschidere poate facem un Arpas.

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 22 Mai 2006, 10:27

fishi scrie: Am fost prietene si am prins si peste .O sa-l pun pe galeria personala .Si am fost chiar in zonele,, fierbinti''.Vreau sa spun ca era lume la fel ca intr-o zi normala de DUMINICA.
Inseamna ca sti cate ceva de Olt ...merge un Avrig- pe miercuri? ...pe unde ai miscat...Ucea ..Vistea...Beclean...Halmeag?

Avatar utilizator
BamseBST
veteran
veteran
Mesaje: 806
Membru din: 02 Dec 2005, 21:10
Localitate: Brasov

Mesaj de BamseBST » 22 Mai 2006, 10:35

Mazi..

Ieri la Halmeag era oltu varza... :shock: alaltaieri cand a fost Jon , cica era bunicel ..sa se fi tulburat oare de la rapaiala aia???
daca zici ca vine canicula de azi , inseamna ca se repara problema in cateva zile.. :!:

vladcs
junior
junior
Mesaje: 48
Membru din: 11 Apr 2006, 14:48
Localitate: Brasov

Mesaj de vladcs » 12 Iun 2006, 14:07

Am fost sambata pe balti la beclean. Sarea avatul si lua curba la picioarele mele. Am stat de pe la 14- 19. Am prins 2 ploi. Dar nici un avat :).

Rotative (mepps 0,1,2), oscilante(gipo), grub alb(virgula), vobler (salmo minow, cozma, haznozi, baracuda).

Recuperari de toate felurile, liniare, cu opriri, in viteza, lenta.

De-avem si securea la mini :twisted:
vlad

empthy_cluster
veteran
veteran
Mesaje: 530
Membru din: 08 Apr 2006, 01:37
Localitate: arad

Mesaj de empthy_cluster » 12 Iun 2006, 19:36

vladcs scrie:Am fost sambata pe balti la beclean. Sarea avatul si lua curba la picioarele mele. Am stat de pe la 14- 19. Am prins 2 ploi. Dar nici un avat :).

Rotative (mepps 0,1,2), oscilante(gipo), grub alb(virgula), vobler (salmo minow, cozma, haznozi, baracuda).

Recuperari de toate felurile, liniare, cu opriri, in viteza, lenta.

De-avem si securea la mini :twisted:
frate io cand patesc asa pun un streamer si sansele sa-l iau sporesc aproapre de 99%, dar exista si situatii cand nu pune deloc botu :wink:
be smart be silent be deadly.....

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 12 Iun 2006, 22:04

empthy_cluster scrie: frate io cand patesc asa pun un streamer si sansele sa-l iau sporesc aproapre de 99%, dar exista si situatii cand nu pune deloc botu :wink:
as vrea si eu sa vad cam ce streamere folosesti,poti pune ceva poze la album?lungime,gramaj,etc...
tnx
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 13 Iun 2006, 08:10

[quote="empthy_cluster

frate io cand patesc asa pun un streamer si sansele sa-l iau sporesc aproapre de 99%, dar exista si situatii cand nu pune deloc botu :wink:[/quote]

streamer,streamer si iar streamer,da cum il faci,cum il pui,cum dai cu el?
nu de alta,dar am tot cautat pe siteuri si forumuri insa nu m-am edificat asupra lor.
daca poti pune ceva poze,ar fi super.

Teodor
veteran
veteran
Mesaje: 746
Membru din: 09 Dec 2004, 12:38
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de Teodor » 13 Iun 2006, 08:45

@adi
Un streamer fara pretentii: un cirlig cu tija lunga cu ochet, ata rosie, 2 pene albe ceva mai lungi decit cirligul si late cit deschiderea de la cirlig, 2 pene de alta culoare mai inchisa (negru, gri, maro, sau ce gasesti) mai inguste decit cele albe.
Pui penele albe pe lateralele cirligului si matisezi cu ata, pui apoi penele inchise la culoare astfle incit sa acopere cele albe spre tija cirligului (ca si cum ar fi spatele unei ... ce vrei tu) si continui matisarea. La urma faci noduri si fixezi ata cu adeziv.
Legi streamerul cu o bucata scurta de mono (15 - 25 cm).
Pe linia principala cam la 30 - 60 cm de naluca principala faci nodul de mai jos de care atasezi streamerul.
Imagine

Poti folosi o gramada de materiale pt streamere. Totul depinde de ce ai pe linga tine si de imaginatia ta.
(E uni peskrici pe aici pe forum care pe o anumita balta au tuns urechile la un ciine si au facut stremere. Nu spui cine...)
"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare

empthy_cluster
veteran
veteran
Mesaje: 530
Membru din: 08 Apr 2006, 01:37
Localitate: arad

Mesaj de empthy_cluster » 14 Iun 2006, 07:31

Michael scrie:
empthy_cluster scrie: frate io cand patesc asa pun un streamer si sansele sa-l iau sporesc aproapre de 99%, dar exista si situatii cand nu pune deloc botu :wink:
as vrea si eu sa vad cam ce streamere folosesti,poti pune ceva poze la album?lungime,gramaj,etc...
tnx
ok numai sa le pozez si te anut eu :D

salut
be smart be silent be deadly.....

empthy_cluster
veteran
veteran
Mesaje: 530
Membru din: 08 Apr 2006, 01:37
Localitate: arad

Mesaj de empthy_cluster » 14 Iun 2006, 07:39

adiwolf scrie:[quote="empthy_cluster

frate io cand patesc asa pun un streamer si sansele sa-l iau sporesc aproapre de 99%, dar exista si situatii cand nu pune deloc botu :wink:
streamer,streamer si iar streamer,da cum il faci,cum il pui,cum dai cu el?
nu de alta,dar am tot cautat pe siteuri si forumuri insa nu m-am edificat asupra lor.
daca poti pune ceva poze,ar fi super.[/quote]

salut

la noi in arad am intaltinit in piatul de pesti set de streamere la 35 ron si sunt cam 20-25 buc, toate culorile si marimile, cred ca la modul de fabricatie al stremerelor ar trebui sa vorbesti cu @bibanus ca el mi le fabrica si personal sunt foarte multumit de ele. Ce folosesc eu sunt destul de mari de 6-7 cm voi pune poze curand....... :D si tot de pe acest form am invatat cum sa dau cu streamere, de ex: vobler,lingura sau poper jos si la 30-50 cm sus pe fir streamer. :wink:

salut si fir intins
be smart be silent be deadly.....

Scrie răspuns