avat

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
BamseBST
veteran
veteran
Mesaje: 806
Membru din: 02 Dec 2005, 21:10
Localitate: Brasov

Mesaj de BamseBST » 07 Ian 2006, 11:54

depinde acuma..daca nimeresti o zii in care sunt fomisti..potzi sa dai si cu brichete cu triling k tot iei vreo 2 bucati :lol: da` sunt zile in care ublii cate 20 de km dupa un tembel... :shock:

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 07 Ian 2006, 12:34

Michael scrie:avatul este cel mai imprevizibil dintre rapitori...necesita,pe langa tehnica/dotare,mai mult noroc decat la ceilalti rapitori.In special "lupii singuratici" care patruleaza,cei mici care se harjonesc in grup sunt mai usor de luat.
Vorba lui Adelin,trebuie bine studiat traseul pe care patruleaza,citit la suprafata apei (siajul lasat),locurile de atac si nimerit momentul optim in care naluca trece prin fata lui extrem de atractiv.Greu de nimerit acel moment... :roll:
...totul e sa nu te grabesti, e cam ca la femei, alegi momentul perfect, punctezi si...eliberezi! :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 07 Ian 2006, 12:58

faza e ca de multe ori rapeste atat de aproape de tine si astepti momentul in care loveste in naluca,la cea mai mica agatatura incep sa-ti tremure gladiolele de emotie,mai ales daca atacul e la vedere.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
Andrei
veteran
veteran
Mesaje: 1077
Membru din: 02 Mai 2004, 18:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Mesaj de Andrei » 07 Ian 2006, 14:15

saua ataca atat de violent incat it plezneste firul. Asta cand mai ai 1-2metri de fir de la vf la vobler. Am patit-o. Sau sa-ti dea chiar in mal, de nush de unde a aparut si sa te enervezi ca nu s-a agatzat. Daca mai patesti si de 4-5 ori in cateva ore treaba asta te mai si enervezi........

noname
veteran
veteran
Mesaje: 1116
Membru din: 03 Iun 2005, 19:41
Localitate: student UMFIasi
Contact:

ff

Mesaj de noname » 07 Ian 2006, 17:35

Mie mi s-a intamplat vara asta... dadeam intr-o dolie pe Siret dupa clean, si am vazut sarituri puternice langa un copac picat in apa... pun o rotative Gold Star mare 4-5 si ma apropii usor de locul cu pricina (apa se limpezise binisor dar prin crengile alea nu se intelegea ce se intampla plus ca incepuse a se insera...) cum ziceam ma apropii si nu mai sare (eu la avat mai nu bat airurea astept sa-l localizez si pe urma imi imaginez posibila traiectorie a acestuia dupa care arunc in zona lui de actiune avand succes de multe ori) si imi zic ca l-am speriat, stau vreo 5 min si nimc , arunc aprox 18 m in avat si recuperez incet asteptand sa-mi sara la deal... chiar asa s-a si intamplat a sarit langa creanga, dupa ce-am terminat recuperarea arunc exact langa copac si recuperez in cea mai mre viteza pe la suprafata (din amonte in aval) nimic pana la 1,5-2 m de mal (lanseul a fost de 6 m) iar cand se apropia rotativa eu ma uitam la ea .. si ma miram de ce n-a luat-o cand vad v'ul negru fulgerand in ea, la cat de repede recuperam si la cat de atent eram n-am avut niciun timp de reactie... am ramas cu buza umflata ... era mare in ur de 2-3 kile din ce-am vazut eu acolo... o doua zi a venit Siretu mare si mi-a luat copacul de acol o
:(

watermoccasin
veteran
veteran
Mesaje: 748
Membru din: 08 Ian 2006, 10:34
Localitate: teamillex.fr

Mesaj de watermoccasin » 08 Ian 2006, 14:48

Salutare !!!! a prins cineva avat cu voblere mari, in special COZMA de 9 cm. si paternuri cromatice total aiurea pt. stilul coloristic oarecum clasic (argintiu, flancuri albe, sau aurii.. etc). Intreb deoarece pe Mures am avut surprize destul de placute in unele locuri unde avatul batea ca nebunul de sareau morunasi de cel putin jumate de kil afara din apa, iar un amic de-al meu a lansat cam la 2 metri de locul bataii, cu un vobler Cozma de 9 cm, tipul D2, si a insfacat un avat respectabil de 6 kg.Sa fie doar o chestiune de hranire frenetica sau pur si simplu intimplare?

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de razvan m. » 08 Ian 2006, 15:14

Am vazut si eu o data un avat care urmarea un clean de vreo 200 gr (aprox 20 cm). Cleanul a sarit de cateva ori afara din apa pentru a-si salva pielea. Nu sunt sigur ca a reusit.
Deci nu ezitati sa bagati si voblere mai mari. Eu am prins frecvent avati cu Rapala Original Floating 9 cm.
La peste mare, naluca mare :)
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Avatar utilizator
gabor
senior
senior
Mesaje: 311
Membru din: 03 Mai 2004, 08:49

Mesaj de gabor » 08 Ian 2006, 15:51

am prins cu rapala original de 11. ai mei n-au fost asa mari. in jur de 50 cm. + unul mic. am mai prins cu rapala shallow shad rap de 9 (mersi wavedancer).
culorile sunt argintii. in afara de auriu si biban n-am vazut ca as fi luat. am pe lista in schimb un silver fluorescent chartreuse (bine ar fi daca ar fi mai generosi importatorii).

Avatar utilizator
Dreamer
Moderator
Moderator
Mesaje: 742
Membru din: 20 Mai 2005, 14:13
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dreamer » 08 Ian 2006, 16:23

Avat la naluca mare...hmmm Am prins avat(el) de vreo 10-12 cm la vobler cozma de 4 cm(naluca destul de mare in comparatie cu..lungimea lui :wink: ). Am dat si cu voblere mai mari(de 7-8 cm) dar nu am prins nici un avat cu ele, desi am vazut de multe ori avatii la 2-3 kg atacand carduri de scobari si morunasi de 15-20 cm..
https://flyfishingoutlet.ro/ - Magazin online de pescuit la musca
http://www.dreamfish.ro/ - Solutii complete pentru piscicultura

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 08 Ian 2006, 17:39

Cand pescuiam pe Sulina la avat, nu reuseam sa fac nicicum selectie, iar exemplarele pana in 600-800 gr. erau la fiecare lansare. Langa mine un tip simpatic din Buc., lua la rotativa Aglia nr. 5 bucata dupa bucata, la aceeasi dimensiune... in acel moment am zis: daca la vibratiile rotativei de 5, amplificate de crentul Dunarii, se arunca mucosii de juma de kil, de ce nu s-ar arunca la un vobler gigant?! Zis si facut, am trecut pe Magnum de 13 floating....concluzia a fost ca a scazut fregventa atacurilor, in favoarea dimensiunii. Am inceput sa iau avati de 1,5 kile si am avut un rateu langa mal de 8-9 dupa ochiometru.... :cry:

Scrie răspuns