unde se poate pescui Bass-ul in Romania?

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

filip_pescuitorul
senior
senior
Mesaje: 305
Membru din: 17 Feb 2012, 11:37

Re: unde se poate pescui Bass-ul in Romania?

Mesaj de filip_pescuitorul » 29 Noi 2013, 22:49

Sa vedeti dracia drek cand o ajunge bass-ul in Dunare...cum a ajuns si somnul pitic american! Pai mai bine bass decat nenorocirea de somn pitic, zau asa! :D Pana acum ne au venit regina baltii, somnul pitic si pastravul curcubeu din SUA, desi curcubeul adus la noi a ajuns din Cehia si Austria acum peste 100 de ani. Insa originea e in US. Poate si pastravul fantanel. Deci de ce nu si bass-ul? Dar in lacuri private, nu in fluvii si rauri.

Avatar utilizator
suli
senior
senior
Mesaje: 482
Membru din: 23 Mai 2012, 19:24
Localitate: Gandia si Turda

Re: unde se poate pescui Bass-ul in Romania?

Mesaj de suli » 01 Dec 2013, 13:35

filip_pescuitorul scrie:Sa vedeti dracia drek cand o ajunge bass-ul in Dunare...cum a ajuns si somnul pitic american! Pai mai bine bass decat nenorocirea de somn pitic, zau asa! :D Pana acum ne au venit regina baltii, somnul pitic si pastravul curcubeu din SUA, desi curcubeul adus la noi a ajuns din Cehia si Austria acum peste 100 de ani. Insa originea e in US. Poate si pastravul fantanel. Deci de ce nu si bass-ul? Dar in lacuri private, nu in fluvii si rauri.
De ce nu pe fluvii si riuri???

filip_pescuitorul
senior
senior
Mesaje: 305
Membru din: 17 Feb 2012, 11:37

Re: unde se poate pescui Bass-ul in Romania?

Mesaj de filip_pescuitorul » 12 Dec 2013, 00:16

suli scrie:
filip_pescuitorul scrie:Sa vedeti dracia drek cand o ajunge bass-ul in Dunare...cum a ajuns si somnul pitic american! Pai mai bine bass decat nenorocirea de somn pitic, zau asa! :D Pana acum ne au venit regina baltii, somnul pitic si pastravul curcubeu din SUA, desi curcubeul adus la noi a ajuns din Cehia si Austria acum peste 100 de ani. Insa originea e in US. Poate si pastravul fantanel. Deci de ce nu si bass-ul? Dar in lacuri private, nu in fluvii si rauri.
De ce nu pe fluvii si riuri???
Pai ca sa nu elimine stiuca, salaul si bibanul, poate ca bassul ar deveni specie invadatoare, zic si eu...

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: unde se poate pescui Bass-ul in Romania?

Mesaj de anem » 12 Dec 2013, 10:32

filip_pescuitorul scrie:
suli scrie:
filip_pescuitorul scrie:Sa vedeti dracia drek cand o ajunge bass-ul in Dunare...cum a ajuns si somnul pitic american! Pai mai bine bass decat nenorocirea de somn pitic, zau asa! :D Pana acum ne au venit regina baltii, somnul pitic si pastravul curcubeu din SUA, desi curcubeul adus la noi a ajuns din Cehia si Austria acum peste 100 de ani. Insa originea e in US. Poate si pastravul fantanel. Deci de ce nu si bass-ul? Dar in lacuri private, nu in fluvii si rauri.
De ce nu pe fluvii si riuri???
Pai ca sa nu elimine stiuca, salaul si bibanul, poate ca bassul ar deveni specie invadatoare, zic si eu...
nu sunt expert in asa ceva ... dar parerea mea e ca ar fi facut praf cat se poate de rapid de rapitorii care sunt prin apele noastre. daca inainte aveam o oarecare frica de posibilitatea ca bass-ul sa devina invadator, acum m-am linistit cand am vazut cum sta situatia in realitate. pe aici, se incearca introducerea bass-ului in anumite habitate care au salau, avat, somn sau putina stiuca si nu reuseste sa le faca fata.

si da ... nu reusesc sa inteleg de unde mania asta cu bass-ul :shock: ... este doar un biban ce creste putin mai mare, atata tot.
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: unde se poate pescui Bass-ul in Romania?

Mesaj de MuskMd » 12 Dec 2013, 11:47

basul e cool , e de la americani.... sunt curios ce peste poate fi considerat JDM :lol:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: unde se poate pescui Bass-ul in Romania?

Mesaj de anem » 12 Dec 2013, 12:04

MuskMd scrie:basul e cool , e de la americani.... sunt curios ce peste poate fi considerat JDM :lol:
Pai cam asta poate fi singurul motiv pentru ca altfel din punctul meu de vedere oricare (aproape oricare) dintre speciile de rapitori prezenti in apele noastre il devanseaza cu mult … am spus oricare pentru ca singurul care ramane in urma ar fi bibanul, dar nu l-am pescuit pentru a imi face o parere.

Oricand prefer sa pescuiesc un clean pe sub copaci, in marginile bulboanelor, printre crengile de pe malurile lacurilor sau in repezisuri. Si aici ai nevoie de lanseuri exacte mai ales pentru ca nu de putine ori naluca iti este luata in momentul in care pica in apa. In aceeasi categorie intra si pastravul … dar asta l-am pescuit atat de putin incat nu are rost sa vorbesc despre el.

De stiuca nu mai vorbesc, devanseaza fara drept de apel pescuitul la bass. De la tehnicile cu care poti cauta stiuca pana la locurile in care se pescuieste … aceleasi locuri dificile de care pomenesc toti pescarii de bass atunci cand ii intrebi de motivele pentru care prefera sa pescuiasca bass-ul.

Avatul e alt peste in fata caruia bass-ul e copil mic, incepand cu spectacolul pe care il face la suprafata si continuand cu atacul brutal. Aici ca sa nu pomenesc locurile in care se prinde avat, de obicei curent puternic si unde unul mai frumos iti ofera un dril pe care un bass nici in cele mai frumoase vise nu ti-l da.

Salaul idem … nu ai parte de prea mult dril cu el dar tehnicile de pescuit sunt nelimitate. Ca asta e un alt motiv pe care il invoca pescarii de bass … iar de dimensiunile lui nu are rost sa amintesc.

De somn nici nu mai pomenesc pentru ca mi se pare o comparatie fara rost.

Si atunci ce e atat de “cool” sa pescuiesti bass? … ca vine de la americani :lol: … motivele pentru care si la americani e considerat “cool” sunt multiple si nu are rost sa fie dezvoltate pe aici pentru ca se ajunge la o intreaga industrie care a fost creeata pe spatele unui biban gurmand.

Bucurati-va de pestii pe care ii puteti pescui (inca) in apele noastre si aveti grija de ei. Nici un bass nu se compara cu autohtonii nostri. Am incercat sa pescuiesc suficient la bass si pana la urma tot la cei autohtoni am ramas. Nu sunt mai “cool” … sunt mai “misto” :wink:
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
suli
senior
senior
Mesaje: 482
Membru din: 23 Mai 2012, 19:24
Localitate: Gandia si Turda

Re: unde se poate pescui Bass-ul in Romania?

Mesaj de suli » 12 Dec 2013, 20:42

Nu stiu ce sa zic....fiecare cu ce il doare,eu personal prefer bassul inainte la clean,stiuca sau salau...la 1,5kg dupa parerea mea nu este peste de apa dulce sa lupte la fel ca bassul,sarituri in sus,scuturari din cap,atacurile in suprafata,cele mai multe tehnici dupa parerea mea,avat nu am prins si nu pot s-a comparar cu bassul...
Un cred ca e o moda pentru ca vine din SUA.....cred ca si-a castigat adepti prin frumusetea pescuitului.
Merg la stiuca si prind una sau doua iar citeodata nimic,la bass distractia e asigurata cu mai multe capturi pe zi...il gasesti ascuns in ierburi,in suprafata,pe substrat,dupa copaci cazuti in apa,in mal la 20cm etc...iar tehnicile cu gume de toate tipurile si montaje te face s-a indragesti pescuitul acesta....e adevarat ca daca ar ajunge la marime ca si in SUA ar avea si mai multi adepti....ca si incheiere ,cu cit pescuiesti mai mult la bass cu atita te atrage mai mult ...
Un salut la toti si fiecare cu preferintele lui....ah uitasem de biban pe care il consider la fel de agresiv ca si bassul......somnul e alta poveste.

Scrie răspuns