regulamentul federatiei romane de spinning

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
mrvily
Moderator
Moderator
Mesaje: 476
Membru din: 30 Dec 2004, 23:03
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mrvily » 05 Dec 2005, 21:02

MihaiV scrie: Iata ca am scris cateva propuneri. Il anunta cineva pe domnul Teleianu ca aici se vorbeste despre acest subiect?
Din surse demne de incredere am aflat ca Domnul Teleianu Va posta regulamentul competitiei de spining pe sait pentru a aduce critici sau amendamente si sugestii bineinteles.
Ca o paranteza sunt de acord cu cele scrise mai sus.
Cu respect,

nucus
veteran
veteran
Mesaje: 1092
Membru din: 03 Noi 2005, 17:49

concursuri

Mesaj de nucus » 05 Dec 2005, 21:56

Mi se pare foarte bun regulamentul de la Sacalaia dar Vivi Teleianu spune ca nu este in litera regulamentelor internationale.Ce ne opreste sa organizam faze locale,judetene si zonale?In felul acesta nu va trebui sa merg la Timisoara sau la Arad decit daca acolo se organizeaza finala.Apoi exista,de ani de zile,finalele:Pastravul de aur si Finala campionatului national de musca organizate de dl.Bogdan Vasilescu,care se desfasoara simultan,prima fiind cu titlul de open.MihaiV ne poate da multe amanunte.Si inca ceva deosebit de important:la Caldarusani,dl.Andrei Pop a spus ca in 2006 firma Energofish se va implica mai mult in concursurile de spinning sponsorizind concursurile open!Ce ne opreste sa organizam simultan fazele locale,judetene si zonale cu concursuri open??In legatura cu dimensiunile minime in concurs:mi se pare corect ca organizatorul sa le stabileasca pentru ca el cunoaste cel mai bine locatia si nu este nimic mai rau decit un concurs in care se prind putini pesti care sa puncteze si foarte multi pesti sub dimensiune.Apoi,conditiile sint egale pentru toti concurentii si pestii se elibereaza.

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 06 Dec 2005, 09:18

georgelucius scrie:Bun.
Si daca la un anume concurs cu 85 de concurenti un pescar ia locul I cate puncte aduna?
Cate locuri I la concursuri cu 15 pescari trebuie sa ia un pescar din Cluj ca sa-l ajunga pe cel de mai sus?
Stiti prea bine la ce ma refer.
Cum ziceam, orice problema are solutie. Pentru a evita situatia unui lac cu potential slab, unde se castiga intr-o oarecare masura prin noroc, nu mai inmultim punctele locului 1 cu numarul de concurenti, ci il inmultim cu numarul de concurenti care au prins peste. Asa ca un concurs cu 96 de concurenti din care 22 prind peste devine la fel de "tare" ca unul cu 25 de concurenti din care 22 prind peste.

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Re: concursuri

Mesaj de MihaiV » 06 Dec 2005, 09:22

nucus scrie:Mi se pare foarte bun regulamentul de la Sacalaia dar Vivi Teleianu spune ca nu este in litera regulamentelor internationale.
Despre care parte din regulament a spus ca nu econforma cu regulamentele internationale?

Pe de alta parte, nu stiu sa existe regulamente internationale. Au fost pana acum, la spinning in Europa, doua concursuri: cel din Italia 2004 si Portugalia 2005. S-au desfasurat dupa regulament propriu concursului, nu dupa regulament general. S-a punctat 1peste=1 punct, pentru ca toti pestii erau aproape identici, populati cu o saptamana inainte.

nucus
veteran
veteran
Mesaje: 1092
Membru din: 03 Noi 2005, 17:49

Re: concursuri

Mesaj de nucus » 06 Dec 2005, 15:16

MihaiV scrie:
nucus scrie:Mi se pare foarte bun regulamentul de la Sacalaia dar Vivi Teleianu spune ca nu este in litera regulamentelor internationale.
Despre care parte din regulament a spus ca nu econforma cu regulamentele internationale?

Pe de alta parte, nu stiu sa existe regulamente internationale. Au fost pana acum, la spinning in Europa, doua concursuri: cel din Italia 2004 si Portugalia 2005. S-au desfasurat dupa regulament propriu concursului, nu dupa regulament general. S-a punctat 1peste=1 punct, pentru ca toti pestii erau aproape identici, populati cu o saptamana inainte.
Care regulamente internationale?

nucus
veteran
veteran
Mesaje: 1092
Membru din: 03 Noi 2005, 17:49

Re: concursuri

Mesaj de nucus » 06 Dec 2005, 15:29

Nu vreau sa fac nici o polemica!Cu nimeni!Punctajul cu 1peste un punct nu-l inteleg!Asa a fost in Italia.Totusi sa continuam discutia despre regulament!ar mai fi de discutat un regulament general nu de concurs,in care sa fie legiferat si calendarul competitional,nr de concursuri, modul de punctare pt a accede in finala.Legea permite,in alta ordine de idei,sa se pescuiasca cu doua undite sau in cazul nostru cu o undita tinuta in mana si avand doua carlige.Intrebare:in concurs de spinning se poate pescui cu doua momeli artificiale,dintre care un twister si un streamer sau doua twistere?.Parerea mea este ca da,dar nu prea imi place.

peo
junior
junior
Mesaje: 62
Membru din: 04 Dec 2004, 18:48
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de peo » 06 Dec 2005, 22:19

in urma discutiei telefonice cu domnul Teleianu , domnia sa a promis ca ne va posta pe site regulamentul de anul acesta. daca va publica actualul regulament acesta va fi baza discutiei noastre. Eu sper ca pana maine dupa amiaza sa fie postat regulamentul , pentru ca grupul de la Cluj la intalnirea de maine seara sa poata face o analizala rece si sa poata face propuneri concrete de imbunatatire a actualului regulament. Avand in vedere ca este CAMPIONAT NATIONAL si nu un balci oarecare, daca nu aducem idei concrete si simple, care sa nu lase suspiciuni se pretinde ca odata stabilit regulamentul cu toate criteriile lui, cu programul competitionar cel care va participa la acest program al CAMPIONATULUI NATIONAL va puncta si cel care va "vizita" campionatul va sta si nu va avea posibilitatea ca din 2-3 concursuri sa devina campion , sau sa faca parte din echipa romaniei de spinning.
Nu vreau sa fiu acuzat ca nu am respect fata de cei cu posibilitati materiale reduse , dar acei care sunt intradevar competitori vor gasi un sponsor care sa-i asigure participarea la campionat.
Intregul regulament este obligator sa fie UNIC pentru toate lacurile indiferent de cantitatea de peste existent , iar bonificatia sa fie identica tuturor celor care intra in competitie si intra efectiv pe lac.
Sper ca maine seara dupa sedinta grupului Cluj sapot posta multe idei simple dar concrete care sa adune un numar cat mai multi de adepti si sa reusim finalizarea propunerilor.

Avatar utilizator
sebi/7
veteran
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 26 Oct 2005, 19:58
Localitate: Bacau

Mesaj de sebi/7 » 07 Dec 2005, 14:05

Propunerile lui MihaiV mi se par super.numai de-ar fi luate in considerare pe bune de cine trebuie,ca de promisiuni suntem satui :( Oricum cred ca ar trebui facut ceva ca un sondaj sau o intilnire intre cei care se pricep la spinning si stiu ce vor pentru a exista si alte propuneri pertinente,sa fie eventual votate locurile care participa la concurs,etc.Parerea mea :!:

Avatar utilizator
ovidiu14
veteran
veteran
Mesaje: 1414
Membru din: 07 Oct 2004, 13:40
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de ovidiu14 » 07 Dec 2005, 19:49

unde e Caragiale sa va vada ?
"e frumoasa e sublima dar lipseste cu desavarsire" onorabililor.....
federatia nici nu s-a nascut iar regulamentul unei federatii este una pe cand un campionat national cu totul si cu totul altceva :D
Clubul Sportiv al Pescarilor de Rapitori
Imagine

Daca accepti orice , asteapta-te la orice ! 14

Avatar utilizator
vanatoruldepesti
veteran
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 24 Sep 2004, 18:30

Mesaj de vanatoruldepesti » 08 Dec 2005, 16:46

Cand va fi postat regulamentul, clar si explicit? :roll:

Scrie răspuns