In cautarea lufarului

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

feugen
veteran
veteran
Mesaje: 2972
Membru din: 21 Oct 2007, 20:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

In cautarea lufarului

Mesaj de feugen » 13 Sep 2011, 18:14

Ce stiti despre artificialele care prezinta o potentiala atractie pentru lufar?
Eu ma gandeam sa lestez o taparina cu un pilker si sa "vanez 2 iepuri dintr-un foc". Pilker-ul are vreun stil anume de a fi recuperat (viteza, jigijg etc)? O fi mai bun decat pilker-ul o oscilanta argintie grea de 40-50gr?
oscilanta sau pilker-ul necesita struna?
Un amic constantean a pacalit zilele trecute un lufar de 30cm pescuind cu taparina dupa stravride => noroc chior. A prins, pe langa lufarul asta mic si stavrizi, un pui de palamida si un zargan (ultimii 2 habar nu am cum arata).
Am de gand sa fug in Constanta pentru o pescuiala de la mal (merge chefalul in limite acceptabile) si cateva pescuituri din barca (guvide, stavride si ce o mai inota pe acolo, sperand de fapt la un lufar cat de mic :D).
Bucuresti

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 14 Sep 2011, 01:58

Depinde :)

Poate sa intre la orice , insa poti sa ai un blitz in fata si nu prinzi unu !

Am luat lufar la CD de 11 cm , dar si de de 9 cm . Lucrat rapid , un Stradic 4000 . Pattern mai vechi , nu se mai face , cu verde fosfo pe burta catre spate .

X-rap de 11 sau 10 alb , deasemenea !

Insa pe pesti localizati la fix ,vorba vine , pitbulu asta ii in continua miscare si daa nimeresti hectaru unde se misca esti fericit :D expresia "pe aicea sant lufari" acopera cateva hectare bune :lol:

Dupa aia niste jdm , tip Daiwa Saltiga Minnow de 17 cm , sau Daiwa Salt Pro de 15 ,sau mai clasice Super Spook , Skitter Walk , Yo.Zuri Hidri Popper si Hydro Pencil , si mai stiu io ce ganganii !

Scula sigura , subwalkere ! Maria Blues Code type C sau V , si mai nou Slimu asta nou !

Mulineta minim 4000 Shimano rapida , insa ii bun si un 5000 , dealtfel recomandabil , insa in Marea Neagra nu stiu , cel putin nu-s vesti de pesti intrati in kile !

Unu micut luat la un Blues Code transparent , foarte bun de altfel in "culoarea" asta

Imagine

De taiat taie , nu exista peste in apa dulce in tara ca sa poti compara , asta era o baracuda luata la un minnow de 9 cm , pur si simplu sectionata intr-o secunda !


Imagine


Io dau cu FC de 0,62 a leader la din astia si metal in fata , struna de minim 30 cm .

Imagine

Zarganu ... :lol: , nu-i un peste care sa merite poze , insa ii un peste victima , asa ca ii de observat :wink: , la fel si stavridele , unde ai stavrizi aproape sigur ai si lufari , chiar daca nu-i vezi , is acolo in adanc .

Palamida ii asta

Imagine

Are ceva dintisori , insa nu reteaza ca lufaru

Imagine

In amandoua cazurile viteza de recuperare ii importanta , lufaru intra ceva mai bine pe hardbaituri , palamida mai intra si pe jiguri , ala din ultima poza ii un jig de 80 gr sau 100 , nu-mi amintesc .

Lufaru el mai simplu de localizat linga alti pesti , nu sta aiurea , bancuri de chefali , stavrizi sau zargani . Palamida aiurea , plus ca nu intra sa manince prazi asa mari ca lufaru , asta fiind un pitbull , nu are limite , unu de 2 kile ataca laban de kil fara emotii !

Pestii mici , tip aterina is mai pe placu palamidelor ! Is pesti care nu se pot opri , se duc la fund daca se opresc , asa ca daca nu stii pe unde se atin bancurile de aterina o sa fie chestie de noroc , mult noroc !

Nu face mofturi la struna metalica nici asta , insa rar taie !

Stavrizi la jiguri mici , de 40 gr sau mai mici , taparina nu folosesc ! Am luat si mai imbracati la naluci de 11 cm , insa alea mici de 5 cm , mici si grele , argintii fac legea . Io prind si la roz , insa nu se pune :)

feugen
veteran
veteran
Mesaje: 2972
Membru din: 21 Oct 2007, 20:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de feugen » 14 Sep 2011, 22:22

Draga SF, ce ai postat tu (poze) pentru mine sunt de-a dreptul sf-uri :lol:.
Niste info despre amaratii astia care salasuiesc pe teritoriul Romaniei, ai? :bere:
Bucuresti

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 16 Sep 2011, 02:33

Strict aia nu :)

Acum vreo 7-8 ani am declarat ca pe aici nu-s lufari :wink:

Stii de ce , ca nu prindeam nici io nici altii pe care ii stiam, asa ca cel mai simplu o fost sa zicem ca e aici nu-s !

Tre sa faci un schimb de chip mare rau ca sa prinzi lufari sau palamida in Marea Neagra sau Meditarrana , am pescuit vreo 20 in apa dulce si mi-o luat vreo 2 in apa sarata pana sa ating primu lufar :cry: :oops: :wink:

Pur si simplu nu puteam concepe ca asa se prinde :cry:

Un lufar de 30 cm ataca o naluca de 15 , cel putin o urmareste !

Avatar utilizator
bivanus
junior
junior
Mesaje: 91
Membru din: 21 Aug 2005, 12:57
Localitate: constanta
Contact:

Mesaj de bivanus » 12 Noi 2011, 12:23

feugen , si eu am boala lufarului :lol: am ramas cu ea de acum cativa ani si tot nu am intepat un coltos. boala grea pentru ca m-a lovit in lanseta de era sa raman fara ea in perioada fericita in care mai ajungeam pe la platforme 8) inca imi aduc aminte ce insemna sa parcurgi pana la locul preferat fix 5 metri si sa fii intr-o mana cu lanseta si in cealalta cu cafeaua aburinda :roll:
uite niste poze cu animalute din marea noastra, pestele care il tin in mana este palamida, apare si de-asupra stavrizilor una.
la cat de mica e are forta mare , si trage haotic in volte , daca nu o scoti repede iti face varza taparina.

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Criza a mai mare care acuma ne doare este criza de valoare

Avatar utilizator
bivanus
junior
junior
Mesaje: 91
Membru din: 21 Aug 2005, 12:57
Localitate: constanta
Contact:

Mesaj de bivanus » 12 Noi 2011, 23:23

am cazut in oala cu melancolie si am uitat sa spun de montura :D
cu exceptia guvidului pentru care montura paternoster cu plumb fix sau culisant si doua carlige este sfanta , tot ce am prins eu personal in marea neagra am prins la taparina.
am incercat tot ce am gasit pe la noi : lingurite mai maricele simple si duble ; voblere de tot felul ; combinatii cu pene sau scame; ceva muste :roll:
asta cu mustele a ramas de pomina ca nu stia lumea ce puchineti pun eu in lanseta :lol:
pe forum am primit sfaturi tot de la SF , mi-a povestit de jig lures si am gasit unul fain de 100g cu care era sa omor un pescarus - saracu nici nu a vazut ce l-a lovit ! si-a revenit pana la urma dar s-a mutat la alta sectie :lol:
taparina se poate face cu carlige mai mici sau mai mari , pentru stavrid prefer No. 6 sau No. 8 de la Mustad ca isi fac treaba brici , cate 10 e suficient. pana alba sau sarsea , merg si alte culori cum ar fi pana prumbaca de bibilica dar astea sunt de baza.
pentru lufar , carlige mai mari No. 1/0 si mai putine pe taparina , eu prefer 6 .pana alba sau daca gasesti ceva argintiu,e buna si o biluta verde fosforescenta sau un chistoc verde. cu asa ceva am luat cate o palamida ratacita , lufar insa ... :oops:
DAR, au luat altii mai experimentati/intelepti/norocosi cu carul exact pe acelasi tip de taparina , si pe pilker si pe lingurita home made incarcata cu plumb :? ... iar eu plangeam in sufletelul meu :)
mai rau e ca in ultimii ani 2009 to date nu am prea auzit de lufar mai maricel. a fost un val mic de cenacop prin 2010 si apoi silance.de 2011 nu stiu ce sa zic caci datorita muncii nici nu am pus mana pe undita :wallbash:
Criza a mai mare care acuma ne doare este criza de valoare

feugen
veteran
veteran
Mesaje: 2972
Membru din: 21 Oct 2007, 20:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de feugen » 13 Noi 2011, 09:29

Multumesc pentru sfaturi. In 2011 am apucat sa pescuiesc doar la guvide si hanus din barca in dreptul cap Aurora (m-am distrat copios). Iesirea din toamna am ratat-o, motiv pentru care nu-mi ramane decat sa sper pentru anul viitor. M-am dotat cu taparine si cu naluci specifice lufarului. Poate anul asta lufarul a intrat in greva cand a vazut ca nu am venit la intalnirea cu el... :lol: Sa vadem ce si cum va fi in 2012. :bere:
Bucuresti

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 13 Noi 2011, 14:28

Ca idee , palamida (bonito) accepta temperaturi mai joase decat lufaru .

Lufaru are optimu de hranire pe la 17-21 grade , 18-19 ideal . De la 14 grade in jos tre sa-i pui sub bot si nici drillu nu mai ii la fel , nu mai ai lumanari si scade mult in intensitate .
Am prins si la 12 si chiar 11 grade (ma refer la temp apei evident ) insa pesti localizati exact si recuperari mai lente .

Palamida in schimb merge bine si mananca chiar si la 8 grade , ii un peste cu sange cald , la fel ca toti din familia tonului , adica are temperatura corporala peste cea a mediului in care se misca . Optim 11-15 grade , insa ii un peste care mananca si la 30 , accepta diferente mai mari intre maxim si minim de temperatura in care se misca , de aceea nu o sa prea vezi lufari la tropice , insa palamide da .Nu ca in zonele temperate , insa exista .
Deci prefera temperaturi mai scazute .

Banuiesc ca iarna pleaca din Marea Neagra , si in anu in care nu intra bine nu dai de ei .
Tre sa se dea niste conditii la intrare , altfel nu-mi imaginez .


Ca idee , amandoi , atat lufaru at si palamida raspund foarte bine la momit .
Daca ai posibilitatea sa duci vreo 20 de kile de maruntis , sa-l zdrobesti si sa-l arunci in apa intr-o zona unde stii ca s-a prins in anii trecuti , si nu apar in una sau doua incercari poate ii mai bine sa renunti anu ala :wink:

Cum am mai spus , pot fi acolo si cu toata agresivitatea lor cu tot , nu intra pe naluci , in shimb nada ii scoate !
Cel putin stii ca-s acolo , asa poti insista pana and apa ii prea rece !

Fishbones
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 14
Membru din: 05 Mai 2008, 15:16
Localitate: constanta

Re: In cautarea lufarului

Mesaj de Fishbones » 28 Sep 2012, 16:12

Ieri am prins cativa lufarasi (cenacopi) la taparina, pe digul de sud - Agigea.
Pentru cei interesati, n-ar fi rau sa dati o fuga, cel mai bine ar fi cu barca. In zona Eforie - Tuzla se ia satisfacator din barca.

Fishbones
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 14
Membru din: 05 Mai 2008, 15:16
Localitate: constanta

Re: In cautarea lufarului

Mesaj de Fishbones » 28 Sep 2012, 16:14

Imagine

Scrie răspuns