High Speed Video of Ultralight Spin Casting

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
keymaker
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 26 Dec 2005, 13:57
Localitate: GALATI

High Speed Video of Ultralight Spin Casting

Mesaj de keymaker » 07 Apr 2011, 21:13

http://www.youtube.com/watch?v=kpxWurslYxk
ce spuneti..face cineva sau a incercat asa castinguri? stiam numai de aruncarea razanta in care naluca face "broasca" pe apa.cred ca sunt folositoare cand pescuiesti sub coronamentul copacilor.comentariile cu echipamentul in josul paginii
"I love not man the less, but Nature more"....lord George G.Byron

Shoboo
junior
junior
Mesaje: 63
Membru din: 11 Mar 2010, 18:13
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Shoboo » 07 Apr 2011, 21:30

Is lanseuri folositoare pe raurile de munte unde coronamentul copacilor este foarte jos si incomodeaza lanseul. Si eu ma folosesc de ele. Reusesc sa lansez astfel inclusiv stand guguli.
Avantajul foarte mare este ca zgomotul nalucii la impactul cu apa este foarte foarte redus. O lingurita mica nu are nicio sansa sa creeze zgomot.
Dureaza ceva pana reusesti sa inveti sa lansezi ca lumea, dar merita.
"Pescuitul e cel mai frumos sport, pestele e doar bonus."

Sebicu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 161
Membru din: 08 Sep 2008, 19:17

Mesaj de Sebicu » 07 Apr 2011, 21:38

Foarte tare filmul dar cred ca la capatul firului are o greutate care e cam la limita superioara a puterii lansetei...
Viata este grea. Avem noroc ca se termina repede...

Avatar utilizator
keymaker
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 26 Dec 2005, 13:57
Localitate: GALATI

Mesaj de keymaker » 08 Apr 2011, 06:02

are o greutate care e cam la limita superioara a puterii lansetei...
asa am apreciat si eu ,poate mai mare
"I love not man the less, but Nature more"....lord George G.Byron

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Mesaj de anem » 08 Apr 2011, 09:31

pentru a face miscarea aia cu siguranta ai nevoie de o lanseta mai "moale" ... adica ma cam indoiesc ca poti face cu una Fast chestia respectiva ...

dar are vreun sens lansarea asta ... adica in cazul in care nu ai spatiu suficient poti oricand lansa dintr-o parte in jos sau chiar pe sub mana ... aici daca discutam despre raurile montane unde latime raurilor nu pun probleme ... :roll:

cred ca se cam plictisea autorul "inventiei" sau cauta ceva publicitate ... :lol:
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

aditud
senior
senior
Mesaje: 476
Membru din: 16 Aug 2008, 22:30
Localitate: Pittsburgh, Pennsylvania

Mesaj de aditud » 08 Apr 2011, 19:44

De fapt, este un "Low-Speed" video. In rest, lanseta moale si naluca grea...

silent
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 244
Membru din: 17 Noi 2008, 14:41
Localitate: Sibiu

Mesaj de silent » 09 Apr 2011, 15:05

Defapt lanseta custom din blanc de #2, deci super moale.

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Mesaj de Adi G » 09 Apr 2011, 15:29

aditud scrie:De fapt, este un "Low-Speed" video. In rest, lanseta moale si naluca grea...

nope! high-speed video e foarte corect spus. camerele high-speed inregistreaza mult mai multe imagini pe secunda.... asta-i toata jmecheria. :wink: http://en.wikipedia.org/wiki/High-speed_camera

in rest, stil foarte interesant. chiar am o lanseta ultralight mai moale si am sa incerc....

aditud
senior
senior
Mesaje: 476
Membru din: 16 Aug 2008, 22:30
Localitate: Pittsburgh, Pennsylvania

Mesaj de aditud » 11 Apr 2011, 02:05

Adi G scrie:
aditud scrie:De fapt, este un "Low-Speed" video. In rest, lanseta moale si naluca grea...

nope! high-speed video e foarte corect spus. camerele high-speed inregistreaza mult mai multe imagini pe secunda.... asta-i toata jmecheria. :wink: http://en.wikipedia.org/wiki/High-speed_camera

in rest, stil foarte interesant. chiar am o lanseta ultralight mai moale si am sa incerc....
N-am zis nimic despre camera. Numai despre clip in sine, ca este low-speed, si este.

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Mesaj de Adi G » 11 Apr 2011, 17:56

:lol: este un high-speed-video.... crede-ma, si astea se inregistreaza numai cu camere-high-speed.... n-ai vazut diferentza? uita-te la un film inregistrat cu o camera normala in "slow motion" si dupaia mai uita-te o data la filmul postat mai sus, care este tot "slow motion".... :wink: poate intzelegi despre ce-i vorba :wink:
aaaa si mai citeste o data articolu ala din wikipedia.... daca nici atunci nu tzi-ai dat seama, sa fii sanatos, ai dreptate, nu mai zic nimic. :oops:

pacat ca tre sa-tzi dau io lectzii la engleza de depaaaaarte, din good ol' europe... low speed :lol: .... am mai auzit una! no offence! :bere: nu vreau sa ma bag in polemici cu nimeni dar cate-o data nu pot sa ma abtzin :lol: sry.....

Scrie răspuns