Pescuitul Salaului -noaptea

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14613
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Mesaj de sorinB » 07 Mar 2011, 21:23

danstiucaru scrie:am mai auzit si eu crapi la naluci precum vobler sau twister dar miam adus aminte de un tip care a prins intro dimineata ,4 carasi la kil cu pescuti danad dupa bibani
Dane, acum vreo 8 ani am prins si eu la pestisor viu ( tiganus) intr-o zi 4 carasi dar mici, la vreo 300 gr/buc :)
Dadeam dupa salau la Sacel, pe lacul 3. :wink:
Ce vremuri...

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Mesaj de rine » 07 Mar 2011, 21:29

aha ,aha , baieti !pan' la urma deschidem topic cu "pasnicii" ? :lol:

mircea pancu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 24
Membru din: 10 Oct 2010, 13:21
Localitate: deva

Mesaj de mircea pancu » 07 Mar 2011, 23:42

TopGear scrie:mircea pancu. Depinde de vobler. Adica de barbeta si de bilele care le are sau nu. Un Husky Jerk de exemplu, care este suspending, este destul de agresiv, fata de alte voblere. Ai vazut vreodata cu Tail Dancer in actiune ? Cei de la Rapala spun ca este vobler special conceput pt. salau. Teoria e una. Practica e alta: nu am luat nici un salau cu Tail Dancer. In schimb la alte crank-uri si inclusiv la no-name-uri am luat salai frumosi.
Da, intradevar Husky-ul este un suspending dar nu neaparat agresiv, cum am scris mai sus, depinde cum il joci-am prins cativa zeci de salai pe el pe diferite ape( mures, lacul cincis, plus pe un canal plin de vegetatie)
Tail dancer? si pe el am luat cateva bucati (sa zic in jur de 8-10) insa doar in anumite perioade ale anului si pe anumite locuri la care se preteaza acest vobler, si am prins cu el in momente in care nici un alt model de vobler-cu care as fi facut 'treaba' de obicei-nu a dat randament.
Ce pot spune cu certitudine(din proprie experienta) este faptul ca husky jerk este o 'arma mortala' in pescuitul salaului mai ales pe timp de noapte.

mircea pancu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 24
Membru din: 10 Oct 2010, 13:21
Localitate: deva

Mesaj de mircea pancu » 08 Mar 2011, 00:05

TopGear scrie:Ei, vezi ? Tocmai ceea ce explicam mai sus. Exista zeci de necunoscute in ecuatia [Pescar-lanseta-fir-naluca-apa-conditii meteo] = captura.
Chair nu am mai auzit de crapi prinsi la oblete. Stiu ca la o anumita varsta crapul devine si carnivor, dar pe alte balti/lacuri nu am mai auzit sa se f prins. Oricum, Dunarea in sine este o exceptie mare de tot, daca o comparam cu alte ape curgatoare din Romania.
Crapul prin definitie este un peste omnivor. Il poti prinde atat cu momeli vegetale(porumb, mamaliga, boilies-uri pe baza de birdfood) cat si cu momeli animale sau momeli ce contin componente de origine animala(rame, viermusi, coropisnite, larve de chironomide, melci de apa, scoica, pestisor, pelete din faina de peste, boilies-uri pe baza de faina de peste, de carne, etc).De aceea este o specie atat de prolifica si se adapteaza aproape in orice mediu acvatic care sa-i ofere necesarul de nutritie. Aici vorbesc in cunostinta de cauza pentru ca practic de vreo 10 ani si pescuitul crapului si de 3 ani si in regim competitional. Niciodata nu am prins la naluci artificiale crap(este adevarat totusi ca nici n-am incercat asa ceva-http://www.youtube.com/watch?v=JhdU80gI-wA-), singurul peste pasnic care l-am prins cu momeala artificiala a fost mreana, si asta destul de frecvent la twister, dand dupa salau, la sfarsit de toamna si inceput de iarna pe raul Mures, mai ales seara, noaptea si dimineata la prima ora.

Scrie răspuns