Va salut impatimiti ai cleanului si nu numai

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 31 Ian 2011, 08:17

shimano scrie:Ma Zoli,eu nu stiu ce-ai gasit tu la Cozma, ca nici una din cele 10 cumparate de mine n-au mers bine,si nici n-au prins vreun peste....in schimb, carabusul magic... :lol: :lol: :lol: in prohibitie mai ales....aiaiaiai.... :wink:
:lol: mai usor cu afirmatiile :wink: gen "in prohibitie mai ales"... prinzi cu ceea ce incerci mai des... in fine fiecare da cu ce vrea, eu nu primesc comision sa fac reclama la voblerele Clujene... eu pe unde am dat am prins cu ele, cand n-am prins n-am prins nici cu rapala sau salmo... eu folosesc doar anumite modele (culori)si direct de la sursa....

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 31 Ian 2011, 08:45

Ati incercat vreodata sa legati 2-3 voblere "in tren", adica unul dupa altul, separate de sa zicem 10 cm de fir? Ma gandesc ca e o metoda extremna de a trezi din letargie un clean apatic ce sta sub un mal scobit, plin de tufe, la orele din ziua cand nu prea e activitate.
Sau sa puneti inaintea voblerului pe o saltatoare scurta o musca artificiala?
Vad ca tot ziceti de Salmo, Cozma etc. Cum e Rapala Countdown mic la clean? In afara ca e scump (vreo 25-30) si daca il agati te doare inima....

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 31 Ian 2011, 09:10

Voblerul si musca este o combinatie buna la avat si clean si nu neaparat vobler de suprafata, mai ales cand se vede pe unde ataca... pe musca de obicei vin mai mici ocazional poti sa prinzi si doi odata una la musca si una la vobler. Cu mai multe voblere nu stiu cum ar fi ar trebui o solutie sa nu sa incalceasca firele...
Daca te doare inima,.... mai bine ia plastice, jeliboane sunt mult mai ieftine si ajunge si de pastile.... :wink: :oops:

stelica
junior
junior
Mesaje: 47
Membru din: 03 Apr 2008, 22:02
Localitate: Petrosani
Contact:

Mesaj de stelica » 11 Feb 2011, 10:57

eu am voblere de la mai multe firme,am ajuns la concluzia că sunt toate bune dar în locuri si zile diferite :o :o fiecare firmă are personalitatea lui,comparati două voblere cosma şi salmo şi vedeti evolutile :shock: pestele este primul care alege nu noi.Sfatul meu este să ai voblere să poti acoperi o marjă cât mai mare;culoare,evolutie,adâncime :wink: :wink: rezultatele vor veni :lol:

Avatar utilizator
shimano
veteran
veteran
Mesaje: 1314
Membru din: 16 Dec 2009, 14:42
Localitate: Targu-Mures
Contact:

Mesaj de shimano » 11 Feb 2011, 17:44

stelica scrie:...fiecare firmă are personalitatea lui,comparati două voblere cosma şi salmo şi vedeti evolutile...
Chiar poti compara voblerele Cozma cu Salmo? Voi chiar credeti ca 'nea Cozma, cand a prins cleanu' ala record de 4 kile parca (care daca avea 3 max, dar nah..), a folosit un vobler Cozma? Pentru o poza si reclama, oricine poate agatza orice in gura pestelui, chiar si un prezervativ. 8)
Ce rau is....da' ce-mi place :twisted:

stelica
junior
junior
Mesaje: 47
Membru din: 03 Apr 2008, 22:02
Localitate: Petrosani
Contact:

Mesaj de stelica » 11 Feb 2011, 20:14

nu ma intereseaza cu ce prinde nea Cosma :lol: :lol: voblere lui nu merg pe toate apele,cum nu merge nici salmo,rapala,river2sea...toate undeva canva vor prinde :o important este sa fiti pe apa la timpul potrivit :D :D

leowb
veteran
veteran
Mesaje: 1596
Membru din: 11 Dec 2010, 16:57

voblere

Mesaj de leowb » 11 Feb 2011, 20:32

Salut,eu cred ca fiecare vobler are actiunea lui, dar contrar celor spuse de Shimano cozma se incadreaza la voblere car bat destul de bine fata de alte voblere consacrate.Am avut o partida in care restul voblerelor din cutia mea erau de dizain si am destule VOBLERE DE FIRMA.Cozmele la mine au prins,cleni, bibani,stiuci, somni,salai. La pastrav n am dat ,dar cred ca prinde fara greturi.Imi cer scuze de deranj si fir intins

Avatar utilizator
omgraptor
junior
junior
Mesaje: 36
Membru din: 22 Ian 2010, 14:29
Localitate: Sighisoara
Contact:

Mesaj de omgraptor » 12 Feb 2011, 14:09

Si eu sunt incepator in spinning dar parerea mea este ca nu se compara salmo cu cozma. Dar cum spunea cineva pe aici, prinzi cu ce dai mai des, cu voblerele in care ai incredere. Eu am folosit foarte putin cozma si mult mai des salmo, deci am prins mai mult cu Salmo. Ce nu mi-a placut la cozma si nu mi-a insprat incredere este finisajul "din topor" pe care il au voblerele, barbeta nici macar nu e simetrica cum sa evolueze voblerul corespunzator? La Salmo nu ai problema asta, il legi si dai.
Am prins si cu Cozma, dar cand sa agatat ancora din spate de fir si facea voblerul ca o elice prin apa de ziceai ca sperie toti pesti din locul respectiv.
Cu stirke pro am prins cei mai multi, culoare argintiu 2.5 cm, dar in general doar clenuti de 10-15 cm.
Hornetul mi se pare foarte bun.
Nu trebuie sa lasam deoparte rotativele care dealtfel dau rezultate foarte bune. Am folosit Mepps Aglia copper,silver nr 0 si 1 cu rezultate f f bune.
Anul asta o sa incerc si ceva voblere mai maricele in cautarea unor exemplare mai rasarite.

Avatar utilizator
shimano
veteran
veteran
Mesaje: 1314
Membru din: 16 Dec 2009, 14:42
Localitate: Targu-Mures
Contact:

Re: voblere

Mesaj de shimano » 12 Feb 2011, 18:06

leowb scrie:Salut,eu cred ca fiecare vobler are actiunea lui, dar contrar celor spuse de Shimano cozma se incadreaza la voblere car bat destul de bine fata de alte voblere consacrate.Am avut o partida in care restul voblerelor din cutia mea erau de dizain si am destule VOBLERE DE FIRMA.Cozmele la mine au prins,cleni, bibani,stiuci, somni,salai. La pastrav n am dat ,dar cred ca prinde fara greturi.Imi cer scuze de deranj si fir intins
De unde si pana unde bataia aia foarte buna la Cozma? In viata mea n-am avut voblere mai dezechilibrate si mai urate ca alea, plus ca ruginesc un-doi, iar in curent sa nu mai zic de frumos danseaza :lol: Voblerele Cozma sunt o gluma, nu-s voblere, dar ma bucur cand unii se jura pe ele si dau exclusiv cu ele, astfel concurenta e mai mica, iar eu ma pot axa pe naluci cu adevarat bune :wink: . Anul trecut am prins o pe xxx o LICHIDARE STOC VOBLERE COZMA!!!!, si tare m-am bucurat...mi-am luat vreo 15 bucati dintr-un sut (la vreo 7-8 lei bucata), si fuga pe apa cu ele...apoi, dupa ore si zile pierdute degaba, testand si comparand cu Hornet, Tiny si modele de la Strike Pro, am devenit trist,caci am priceput de ce si xxx a decis sa scape de ele...am vrut sa le-arunc, dar le-a luat un prieten, care, la randul lui, a inceput sa injure intr-un timp foarte scurt, si le-a aruncat el. Si sa nu credeti ca n-am stat sa reglam barbete si ochete la ele...dar pur si simplu alea-s glume, frumos spus. Cel putin pentru mine si colegii mei. Dar va recomand la toti, cu o inima calda, renuntati la Salmo, Rapala, Yo-zuri, StrikePro sau alte modele, si dati numai cu Cozma, cade prins tot veti prinde, pana la urma. :wink:

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 12 Feb 2011, 20:19

nu pot sa spun nici de bine nici de rau voblerele cozma actuale. Am avut (si mai am) un vobler cozma argintiu de aprox 2.5cm. L-am primit bonus de la un mag de pescuit cu 4-5 ani in urma si a stat cam nefolosit prin trusa pana acu doi ani.
Fiind pe un lac in care bassu face legea mi-au cazut ochii si pe el :wink: De atunci l-am folosit cam la fiecare partida pe lacul respectiv si am ajuns la o concluzie: e eficient mai ales daca bassul e mofturos si nu prea intra la altceva. Asta nu inseamna ca voblerele cozma is cele mai bune. Pe rauri sau locuri unde risc sa-l pierd nu l-am incercat.
Si acum on topic, clean am prins bine si cu rotative de la berti, iar pe apa tulbure in special la plastice.

Scrie răspuns