bass american

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

Mesaj de todi » 19 Dec 2010, 14:05

Daca e vorba de Kouris, da'l dracu de bass, e plin de salau barajul ala. Momentan saptamana asta si urmatoarea nu prea pot, dar dupa revelion poate facem o plimbare pe'acolo. De curiozitate :D

danipa
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 20
Membru din: 12 Dec 2010, 18:41
Localitate: cypru

Mesaj de danipa » 19 Dec 2010, 15:34

ai mp verifica.

Avatar utilizator
mihaif99
senior
senior
Mesaje: 321
Membru din: 20 Sep 2006, 21:02

Mesaj de mihaif99 » 20 Dec 2010, 23:35

aditud scrie: Inca o chestie: daca folosesti InvizX 6lb ca linie principala, arunci Power Pro la gunoi. Am scos si crap de 20lb agatat de coada cu spinnerbait-ul. E un fir indestructibil si se lanseaza ca un mono de calitate decenta. Ca sa nu mai vorbim ca e practic invizibil si-n apa limpede. Se comporta perfect si-n apa aproape de 0 grade, fiind fluorocarbon nu devine tare si casant. La inceput (primele doua, trei iesiri la pescuit) trebuie sa ai grija de el sa nu sara de pe mulineta. Dar apoi "oboseste" si nu mai ai probleme. Eu am pe o Regal XiA de 2000 linia principala de InvizX 6lb de mai mult de un an de zile. Am pescuit-o chiar si sambata trecuta la steelhead (pretentios, trebuie fir subtire si greu de vazut) fara emotii.
Io de unde sa ghicesc ce peste vrea Danipa? O fi cu gura mica? O fi cu gura mare :?:
Asta cu Seguar-ul mi-o zici apropos de smallmouth, ca daca vrei sa scoti "lunker-ul" din ragalii cu 6 lb, mult succes ;-)
Un sfat bun e un sfat bun, chiar daca e neplacut.

aditud
senior
senior
Mesaje: 476
Membru din: 16 Aug 2008, 22:30
Localitate: Pittsburgh, Pennsylvania

Mesaj de aditud » 21 Dec 2010, 04:14

mihaif99 scrie:
aditud scrie: Inca o chestie: daca folosesti InvizX 6lb ca linie principala, arunci Power Pro la gunoi. Am scos si crap de 20lb agatat de coada cu spinnerbait-ul. E un fir indestructibil si se lanseaza ca un mono de calitate decenta. Ca sa nu mai vorbim ca e practic invizibil si-n apa limpede. Se comporta perfect si-n apa aproape de 0 grade, fiind fluorocarbon nu devine tare si casant. La inceput (primele doua, trei iesiri la pescuit) trebuie sa ai grija de el sa nu sara de pe mulineta. Dar apoi "oboseste" si nu mai ai probleme. Eu am pe o Regal XiA de 2000 linia principala de InvizX 6lb de mai mult de un an de zile. Am pescuit-o chiar si sambata trecuta la steelhead (pretentios, trebuie fir subtire si greu de vazut) fara emotii.
Io de unde sa ghicesc ce peste vrea Danipa? O fi cu gura mica? O fi cu gura mare :?:
Asta cu Seguar-ul mi-o zici apropos de smallmouth, ca daca vrei sa scoti "lunker-ul" din ragalii cu 6 lb, mult succes ;-)
Uite aici:

http://www.rapitori.ro/forum/album_page ... c_id=11180

A intrat in mai multe agatzaturi, a fost frecat si de piatra in drilul ala de peste 40 min. Si se vede in poza prin ce-a trecut firul ala. Mi-a luat toti cei approx. 75m de invizx, dupa care s-au scurs si vreo 40m de backing (o chinezarie ieftina de 8lb). Noroc ca invizx are destul stretch la atata lungime ca sa nu simta backing-ul presiunea. Si noroc ca legasem un blood knot perfect intre cele doua fire...

Dupa ce am curatat firul, am taiat si aruncat numai cativa metri din el (pe primii cativa metri am simtit cateva abraziuni minore). De atunci l-am tot pescuit, inclusiv acum o saptamana, in conditii climaterice total diferite:

http://www.rapitori.ro/forum/album_page ... c_id=12868

Am si de 10lb test, dar imi scurteaza mult lanseul daca nu dau cu naluci grele. Ala de 6lb are 0.20mm, cel de 10lb are 0.26mm. Singurul avantaj al aluia de 10lb ar fi ca poti strange frana mai tare si scoti pestele "tarash", fara emotzii. L-am folosit la largemouth si muskie cu un bat Exceler de 7', Medium si mulineta Exceler 3000. Am obosit tot incercand sa lansez cat de cat decent. Acum as folosi echipamentul asta numai cu gume pe jigguri grele, eventual din barca si pescuite aproape vertical. Unde e nevoie de lanseuri lungi si naluci fine, am de ales intre fire din astea bune de 6lb (care sa aiba diametrul nu mai mare de 0.20mm), ori un multifilament cu leader fluoro. Si cum mie nu-mi plac textilele...asta e, imi asum riscul. Si daca tot risc, prefer sa minimizez riscul, adica sa folosesc invizx :wink:

Avatar utilizator
mihaif99
senior
senior
Mesaje: 321
Membru din: 20 Sep 2006, 21:02

Mesaj de mihaif99 » 21 Dec 2010, 16:54

Interesant. Chiar voiam sa incerc Seguar. Voi pune invizX de 6 lb pe un pflueger Arbor. Dar la largemouth tot cu Daiwa Samurai de 20 lb... Problema nu e dril-ul, ci faptul ca daca nu ii scoti imediat se incolacesc in snopuri de vegeratie. Nu cred ca am sanse cu 6 lb.
Ai incercat vreodata fluoro ca struna de stiuca? Am un seaguar de 30 lb si am dubii, sa il folosesc sau nu.
Un sfat bun e un sfat bun, chiar daca e neplacut.

Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14612
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Mesaj de sorinB » 21 Dec 2010, 16:59

mihaif99 scrie: Am un seaguar de 30 lb si am dubii, sa il folosesc sau nu.
Ce bun ar fi ala ca inaintas la salau in zonele cu multi bolovani... :wink:
Cred ca o sa imi iau si eu... daca nu il vinde mihai... :)

Avatar utilizator
vampir
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 239
Membru din: 30 Aug 2007, 21:47
Localitate: Craiova

Mesaj de vampir » 22 Dec 2010, 06:40

nea todi salut .e mai tare barajul de acolo decat marica noastra?de era sa nu mai plec de acolo cu masina noaptea din cauza voastra.esti si tu plecat??si eu sunt departe iar aici am apa numai de baut.as pescui si reginutza la pluta.sa aveti sarbatori fericite toti.si fire intinse in continuare.

Avatar utilizator
vampir
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 239
Membru din: 30 Aug 2007, 21:47
Localitate: Craiova

Mesaj de vampir » 22 Dec 2010, 06:49

I LOVE GHERCESTI???aoleu frate cad jos .e ultima dragoste??si cand te gandesti ca deja e sezon si pe mine ma bate mosh craciun pe aici.da la anu cumpar eu balta.:)) daca nu imi ajung banii macar cumpar o chitanta de o zi.sa scoti tu greieri pana atunci.

Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

Mesaj de todi » 23 Dec 2010, 19:41

Mda.

Ultimul sa stinga lumina.

Multa sanatate, daca nu erau chinezii de'acolo muream de foame anul trecut.

Cheers

Scrie răspuns