bass american

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
mihaif99
senior
senior
Mesaje: 321
Membru din: 20 Sep 2006, 21:02

Mesaj de mihaif99 » 13 Dec 2010, 21:38

aditud scrie:I-am pescuit frecvent in Wisconsin, din mai (cand incepe sezonul) si pana in noiembrie. Pe caldura (odata ce apa trece de 23C) nimic nu bate spinnerbait. Recomand Booyah de la 1/4 pana la 1/2 oz. Altele bune sunt Strike King de 1/2oz cu inca un carlig culisant pe cel principal. De fapt, eu mi le-am modificat pe toate asa (la sfatul unui user de aici, de pe site). Merg bine si prin vegetatie, se scot usor din agataturi si isi continua evolutia etc. Cu fir textil aveam rateuri frecvente. Asa ca am sfarsit in a folosi numai nylon sau fluoro, chiar daca a trebuit sa trec la diametre mai mici pentru a mari lanseurile. Slabesti frana si e OK. Se bat bine, dar nu exceptional...
Pe la inceputul sezonului, pe cand apa atingea vreo 19C, mergeau de minune si rotativele Mepps Aglia de 4 sau 5. Daca nu vrei sa-ti rupi bratul cu evolutia astora, poti lucra si cu nr. 3 pe un bat mai fin.
La vobler ii luam mai bine seara mai pe racoare si cand treceau in bancuri pe langa mal. La plastice moi nu prea am luat.
Spinnerbait produce si surprize placute: mai o stiuca, mai o muskie, ba un white bass etc.
Pe apele cunoscute, la smallmouth, am cam renuntat la spinnerbaits, poppere si voblere in favoarea plasticelor de la Berkley (powerbait sau gulp mari) conform faunei cu care se hraneste bass-ul (racusori, broscute etc, de obicei montura Carolina sau Texas weedless, cu carlige mari 3.0, 4.0, folosesc textil cu struna floro de 10 lbs si nu prea am rateuri...
Un sfat bun e un sfat bun, chiar daca e neplacut.

danipa
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 20
Membru din: 12 Dec 2010, 18:41
Localitate: cypru

Mesaj de danipa » 13 Dec 2010, 21:41

struna floro despre ce eeste vorba ? nu am auzit nu am folosit

Dan Alexe
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 295
Membru din: 05 Iul 2007, 02:17
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Dan Alexe » 13 Dec 2010, 22:11

Fluorocarbon :wink:

danipa
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 20
Membru din: 12 Dec 2010, 18:41
Localitate: cypru

Mesaj de danipa » 13 Dec 2010, 22:13

aaaa scuze da asa e. si functiioneaza? ce grosime textilul,ce grosime fluorocarbonul si ce lungime?

Avatar utilizator
mihaif99
senior
senior
Mesaje: 321
Membru din: 20 Sep 2006, 21:02

Mesaj de mihaif99 » 13 Dec 2010, 22:28

danipa scrie:struna floro despre ce eeste vorba ? nu am auzit nu am folosit
Fluorcarbon, e un monofilament ff rezistent la abraziune si indice de refractie egal cu apa, deci invizibil sub apa. Dar e un pic cam rigid. Am gasit totusi ca Berkley Trilene fluoro de 8 lb sau 10 lb destul de flexibil pentru struna...
Fluorcarbonul nu imi place ca mainline asa, ca folosesc Power Pro.

Lumea mai folosete si Fluoro de 30 lb ca struna de stiuca, dar eu nu am avut noroc. Mi-au cam taiat-o.
Un sfat bun e un sfat bun, chiar daca e neplacut.

danipa
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 20
Membru din: 12 Dec 2010, 18:41
Localitate: cypru

Mesaj de danipa » 13 Dec 2010, 22:31

pai si cu tine acuma cine te-a pus sa prinzi stiuca mare...daca prindeai si tu stiuca mai mica mai ziceam

Avatar utilizator
mihaif99
senior
senior
Mesaje: 321
Membru din: 20 Sep 2006, 21:02

Mesaj de mihaif99 » 13 Dec 2010, 22:42

danipa scrie:pai si cu tine acuma cine te-a pus sa prinzi stiuca mare...daca prindeai si tu stiuca mai mica mai ziceam
N-am vazut-o da' vreau sa cred ca era mica si cu dinti ascutiti ;-)
Un sfat bun e un sfat bun, chiar daca e neplacut.

danipa
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 20
Membru din: 12 Dec 2010, 18:41
Localitate: cypru

Mesaj de danipa » 13 Dec 2010, 22:43

cat de lunga folosesti struna?

Avatar utilizator
mihaif99
senior
senior
Mesaje: 321
Membru din: 20 Sep 2006, 21:02

Mesaj de mihaif99 » 13 Dec 2010, 22:55

danipa scrie:aaaa scuze da asa e. si functiioneaza? ce grosime textilul,ce grosime fluorocarbonul si ce lungime?
Mainline Textil Power Pro 12 lb, fluoro Berkley Trilene Pro de 10 lb, cam 60-70 cm Carolina rigged.
De lene, pe linia principala am o carabina mica si monturile le fac de acasa si doar le schimb.

Undita cam 6.5 ft actiune fast, si putere medie, ideea e sa simt fiecare pietricica. Am gasit ca o lanseta mai lunga, merge dar pierde din sensibilitate si poti sa ratezi momentul critic...

Cum e montura aia cu pestisor?
Un sfat bun e un sfat bun, chiar daca e neplacut.

danipa
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 20
Membru din: 12 Dec 2010, 18:41
Localitate: cypru

Mesaj de danipa » 13 Dec 2010, 22:57

nu stiu nu o folosesc

Scrie răspuns