La biban

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
TopGear
senior
senior
Mesaje: 431
Membru din: 10 Apr 2008, 22:50
Localitate: Timis

Mesaj de TopGear » 09 Mar 2011, 20:48

Exista si pe la noi in Romania. Doar ca in proportie de 1 la 1.000.000.
Se prind extrem de rar. Si daca se prind, TREBUIE ELIBERATI. Asta e marea problema existentiala a bibanilor capitali din Romania. Sunt bagati rapid in plasa de Kaufland si apoi in portbagajul masinii.

fanelul
veteran
veteran
Mesaje: 674
Membru din: 20 Aug 2009, 00:49

Mesaj de fanelul » 09 Mar 2011, 20:55

Eu am Real in cartier, oare de asta nu m-am intalnit cu de-astia?
Am vazut o emisiune pe un lac din Canada unde se puteau opri numai pestii mii :shock:
Nu ar fi buna, macar in teorie, chestia asta?
RX6 & Daiwa SS owner!

grizzly
veteran
veteran
Mesaje: 540
Membru din: 14 Feb 2005, 13:22
Localitate: Constanta

Mesaj de grizzly » 10 Mar 2011, 11:13

discutia cu eliberatul e chiar controversata. canadienii tai prefera intr-adevar eliberarea exemplarelor capitale si retinerea celor mai mici. rationamentul este ca un peste mare este deja reproducator, depune mai mult decat unul mic si este mult mai putin vulnerabil la pradatori. din contra, pestii mici ori nu sunt inca reproducatori, ori depun prea putin si sunt foarte vulnerabili la pradatori.
din teoria lor ar rezulta faptul ca exista mult mai multe sanse la puiet mult din partea unui exemplar capital decat din partea unuia mic. ceea ce nu e chiar lipsit de sens. mai ales daca pui la socoteala faptul ca exemplare mici sunt mult mai multe decat mari, deci paguba ar fi mai redusa.
in orice caz, ca sa fii sigur de rezultat ii poti elibera pe toti ;)

drazvan
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 160
Membru din: 03 Noi 2010, 09:21

sal

Mesaj de drazvan » 10 Mar 2011, 11:33

nimeni nu o sa elibere in romania pestii ca in afara, eu am fost in delta anul trecut cu inca 4 prieteni, si am dat drumu la 3 marlite dupa ce in primul sfert al zilei nu se prinsese nimic. Toti radeau ca de mine ca daca le dau drumu numai prind si tot asa. Dupa care s-a mai prins o marlita(nu de mine) care s-a pastrat, si spre finalul zilei ne-am oprit intr-un loc de biban astia care nu au elberat pestele prindeau iar eu oha :)). Asa ca C&R nu da roade mereu.( eu unul daca peste este mic ii dau drumu, dar daca dau intr-unul care sfaraie bine in tigaie nici nu ma gandesc la release.

fir intins!!!! si daca mergeti pe undeva la o bibaneala si a-ti prins dati si voi un buz sa ne mai distram si noi dupa iarna asta grea care ne-a tinut betele in casa.( zona bucuresti)

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Re: sal

Mesaj de Adi G » 10 Mar 2011, 13:55

drazvan scrie: Dupa care s-a mai prins o marlita(nu de mine) care s-a pastrat, si spre finalul zilei ne-am oprit intr-un loc de biban astia care nu au elberat pestele prindeau iar eu oha :)). Asa ca C&R nu da roade mereu.
:lol: :lol: :lol: da tu crezi ca de aia au prins si tu nu? la ce "roade" te astepti de la c&r???

Avatar utilizator
TopGear
senior
senior
Mesaje: 431
Membru din: 10 Apr 2008, 22:50
Localitate: Timis

Mesaj de TopGear » 10 Mar 2011, 18:58

drazvan. Nu din cauza faptului ca ai dat drumul la marlite nu ai mai prins stiuci in ziua respectiva, fii sigur. Asa a fost sa fie, nu judeca treaba dupa aparente chit ca e frustrant pe moment.

drazvan
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 160
Membru din: 03 Noi 2010, 09:21

sal

Mesaj de drazvan » 11 Mar 2011, 11:25

sunt convins ca nu acesta este motivul ca nu am mai prins eu, era o mica paranteza asa de fani sa vedeti ce se poate intampla daca tii seama de superstiile astea mai ales in barca :)) cand toti zic nu si tu batman batman...


am avut la mine atunci 2 voblere si 2 roatative mici la care am prins, in rest ceilalti i-au pacalit la plastice. De aceea am deschis acest topic sa aflu cu ce sa-l pacalasesc si io pe nervos.

fir intins!!!!

ionutz13
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 108
Membru din: 11 Apr 2011, 08:43
Localitate: Bucuresti

Mesaj de ionutz13 » 12 Apr 2011, 07:19

Eu am ,,inventat'' propia mea momeala artificiala: la un shad de 3 cm i-am taiat burta rezultand un vierme cu coada vibratila 8) Il montez cu carlige off set. Rupe bibanul si nu numai. :lol:

Avatar utilizator
cata_bv
junior
junior
Mesaje: 82
Membru din: 17 Ian 2010, 15:14

Mesaj de cata_bv » 19 Noi 2011, 14:18

Cele mai bune rezultate la biban le.am avut la berkley pulse shad alb perlat de 6 cm si la bass assasin de 8 cm ce imita la culoare un oblete.cu ultimele am prin si clesn si stiuca.le consider "universale":)

nightfishing01
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 288
Membru din: 20 Noi 2008, 22:08

Mesaj de nightfishing01 » 21 Noi 2011, 07:59

bibanul daca il gasesti prinzi cu ce plastice ai iin dotare
nu putine au fost partidele cand am pescuit cu 'resturi 'de cauciuc
am prins chiar si cu jigu gol , important este sa-l gasesti

la biban din barca eliberarea este bine de facut la sfarsitul partidei
altfel sa-r putea sa strici locul mai repede decat crezi :lol:

Scrie răspuns