La biban

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
MeHigh
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 295
Membru din: 18 Dec 2004, 03:23
Contact:

Mesaj de MeHigh » 01 Dec 2010, 07:27

Cu barca in deriva purtata de vant si plasticul lovind fundul din cand in cand e pe departe cel mai productiv. Nici macar nu trebuie sa joci montura decat din cand in cand daca vanticelul te misca binisor.
Worm hook daca pescuiesti peste 20 de m sau curent si jig normal de acolo in sus.
Daca nu pun botul incearca cu jiguri mici si curly tailuri infime lestate cu plumb culisant si margele pe fir ca sa ajungi jos.
Daca vantul e prea puternic si te impinge prea tare, arunca o galeata legata cu sfoara in apa sa te incetineasca.
Cand dai de ei faci driftul pana treci de groapa dupa care faci o bucla vaslind(nu treci deasupra) si incepi de la inceput.
Daca este curent brutal si ancorezi, foloseste wormhook si minnow sau shad pe care il joci pe verticala.
Cele mai prinzatroare pentru mine au fost culmea plasticulire aromate pt ocean Gulp culoarea pinkie, atomic chicken si albe fosforescente.
dreptate si fratie

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Mesaj de stefanflorin » 01 Dec 2010, 18:30

cred ca l-ai umplut de cunostinte :shock:

Avatar utilizator
Pelicanul
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 29
Membru din: 02 Dec 2010, 09:54
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Pelicanul » 29 Dec 2010, 04:13

Eu cel mai bine l-am ologit la twistere (glupuri) de 3-4 cm verde glitter (cu sclipici). Dar asta vara si pana in septembrie tarziu. Dar in septembrie o mai lua doar maxim 30 minute chiar inainte de inserare; pe timpul zilei aproape deloc. Erau zile in iulie cand o lua toata ziua, de scoteam taparina ciorchine, cu cate 3 binani la lansare. Am mai luat considerabil si la twister mic de 3 cm de culoare galbena sau alba, tot asa cu cate trei twistere pe forfac si plumb jos. Nu e asa de sportiv la taparina fata de un jig, dar rezultatul e multumitor.
Depinde daca manca, ca daca are chef o ia cam la tot ce misca, indiferent de culoare.

nightfishing01
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 288
Membru din: 20 Noi 2008, 22:08

Mesaj de nightfishing01 » 29 Dec 2010, 08:46

Pelicanul scrie:Eu cel mai bine l-am ologit la twistere (glupuri) de 3-4 cm verde glitter (cu sclipici). Dar asta vara si pana in septembrie tarziu. Dar in septembrie o mai lua doar maxim 30 minute chiar inainte de inserare; pe timpul zilei aproape deloc. Erau zile in iulie cand o lua toata ziua, de scoteam taparina ciorchine, cu cate 3 binani la lansare. Am mai luat considerabil si la twister mic de 3 cm de culoare galbena sau alba, tot asa cu cate trei twistere pe forfac si plumb jos. Nu e asa de sportiv la taparina fata de un jig, dar rezultatul e multumitor.
Depinde daca manca, ca daca are chef o ia cam la tot ce misca, indiferent de culoare.
ai luat pe dracu
cred ca te uitai la altii

Avatar utilizator
adrian25
senior
senior
Mesaje: 377
Membru din: 29 Dec 2007, 08:21
Localitate: Bucuresti / Piatra Neamt

Mesaj de adrian25 » 29 Dec 2010, 08:51

:lol:
NU POTI ALEGE SA IMBATRANESTI SAU NU;
DAR POTI ALEGE SA EVOLUEZI

nightfishing01
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 288
Membru din: 20 Noi 2008, 22:08

Mesaj de nightfishing01 » 29 Dec 2010, 09:28

adrian bag mana in foc :D

Avatar utilizator
Nemernic
veteran
veteran
Mesaje: 3962
Membru din: 25 Mai 2010, 10:15
Localitate: Din balta'n balta

Mesaj de Nemernic » 29 Dec 2010, 09:35

Pelicanul scrie: l-am ologit la twistere (glupuri)............. tot asa cu cate trei twistere pe forfac si plumb jos. ......
Jura-te !!! :lol: :lol: :lol: :lol:
Acu' , pe bune, ..... ce pluta foloseai ? :roll:
Help a man when he is in trouble, and he will remember you when he is in trouble again...

Avatar utilizator
bibanus
junior
junior
Mesaje: 89
Membru din: 14 Ian 2006, 12:06
Localitate: Arad

Mesaj de bibanus » 29 Dec 2010, 10:07

http://pescuitarad.ro/?page_id=165
da clic pe ''lectie de bibani pe taut"

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Mesaj de stefanflorin » 29 Dec 2010, 10:35

Nemernic scrie:
Pelicanul scrie: l-am ologit la twistere (glupuri)............. tot asa cu cate trei twistere pe forfac si plumb jos. ......
Jura-te !!! :lol: :lol: :lol: :lol:
Acu' , pe bune, ..... ce pluta foloseai ? :roll:
Rai e unii dom'le, nu poa' sa prinza omu un baboi-doi ca gata e lovit la gioale :twisted:
E unii pe forum cari esti, cari prindi la jigu gol biban, asa zgarciti ii ca n-are bani de gume :shock: si cand ia cauciucu il da-n patru ca sa-i ajunga toata ziua :shock:

nightfishing01
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 288
Membru din: 20 Noi 2008, 22:08

Mesaj de nightfishing01 » 29 Dec 2010, 10:44

stefanflorin scrie:
Nemernic scrie:
Pelicanul scrie: l-am ologit la twistere (glupuri)............. tot asa cu cate trei twistere pe forfac si plumb jos. ......
Jura-te !!! :lol: :lol: :lol: :lol:
Acu' , pe bune, ..... ce pluta foloseai ? :roll:
Rai e unii dom'le, nu poa' sa prinza omu un baboi-doi ca gata e lovit la gioale :twisted:
E unii pe forum cari esti, cari prindi la jigu gol biban, asa zgarciti ii ca n-are bani de gume :shock: si cand ia cauciucu il da-n patru ca sa-i ajunga toata ziua :shock:
:roll: imi merge minte greu :roll: in patru :roll: in 8 :roll: in16 :roll: da de ce sa mai punem :roll:

Scrie răspuns