Vobler sau lingurita dak e vorba de clean?

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Teoo
senior
senior
Mesaje: 449
Membru din: 09 Apr 2005, 12:04
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de Teoo » 05 Iul 2005, 07:58

fisherman scrie:si eu prefer rotativele pt. clean. si pentru ca am avut mai multe rezultate si din ratiuni financiare. vineri, la rotativa DAM de 2 argintie am luat 6 cleni cam la 200-300 g fiecare. practic a fost aruncarea si captura, ca la obleti. am pus si un minnow de 6 in speranta la ceva mai mare dar nu l-a bagat nimeni in seama.
Ai dreptate.
1. Daca vrei clean de dimensiuni mici ( pana la un kg) e buna o rotativa.
Eu personal prefer un Martin de 2
2. Dar am avut si o surpriza placuta (sa agat fara sa il pot scoate) la un cozma de 7 cm cod D4. A intrat un clean mare aprox 2.5 - 3 kg am reusit sa il aduc pana la aprox 2 m de mal .Acolo m-a vazut ,s-a zbatut odata si dus a fost. Nu l-am agatat bine si datorita firului care era monofilament si a avut acea intindere elastica in momentul in care am contrat. Batul era unul Trabucco Sincron cu actiune super usoara asa ca m-am fript.
Important e sa trag o invatatura din aceasta patanie.

Locul cu pricina e coada lacului de acumulare de la Capalna de pe Valea Sebesului

Iujin
veteran
veteran
Mesaje: 1462
Membru din: 11 Ian 2005, 13:29
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de Iujin » 05 Iul 2005, 08:45

A luat niste voblere (2) un prieten de-al meu de la magazinul de langa podul Garibaldi facute de cineva din Cluj. La prima vedere nu mi-au inspirat incredere, cam late, o barbeta destul de subtire, seamana cu crasul si cu regina baltii si au o singura ancora. O dat cu ele pe Mures. A doua zi m-a sunat si mi-a spus sa merg sa mai iau 4 buc pentru ca a facut ravagii cu ele (clean, avat) peste kg. O incercat cu Salmo, Rapala, si nimic. Cum a schimbat si a pus voblerul asta o inceput sa ia. Pe unul dintre ele l-a pierdut.

Avatar utilizator
fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 736
Membru din: 14 Ian 2005, 14:51
Localitate: Alba Iulia

Mesaj de fisherman » 05 Iul 2005, 12:40

e vorba cumva de niste vobelere mai turtite asa, mai inguste? c-am auzit si eu de 2 voblere de-astea de la un prieten de-al meu care a dat cu ele pe la puntea de la ciugud, vizavi de gura ampoiului.s-ar putea sa vorbim despre aceiasi persoana. daca le-a cumparat vineri, e clar.

Iujin
veteran
veteran
Mesaje: 1462
Membru din: 11 Ian 2005, 13:29
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de Iujin » 05 Iul 2005, 12:59

Exact.

sanyi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 221
Membru din: 21 Mar 2005, 18:47
Localitate: oradea

Mesaj de sanyi » 06 Iul 2005, 22:38

salut si eu sunt tot oradean si in legatura cu intrebarea pot sa-ti spun ca depinde foarte mult unde pescuiesti
ex pe cris cu rotative mici 0-1-2 prinzi clean dar marunt iar daca mergi pe baraj la Tetchea prinzi cleni frumosi la voblere cu varantele rosu alb sau argintiu
spunemi pe unde incerci si poate am mai pescuit eu in acea zona si te pot ajuta macar cu o informatie

Avatar utilizator
JONES
veteran
veteran
Mesaje: 1072
Membru din: 16 Iun 2005, 10:54
Localitate: TG MURES
Contact:

Mesaj de JONES » 07 Iul 2005, 13:30

MihaiV scrie:Dupa care ai o surpriza si mai mare daca vine controlul si iei amenda caci n-ai voie cu mai mult de 2 muste!

si eu [pescuiesc la stilul asta in tg-mures ii spune buldo

e incredibil de spectaculos nu se comparara la drill cu rotativa , avati si cleni mari de multe ori fac lumanare cand esti in drill. si crede -ma ca adrenalina e la maxim cand un exemplar de 1 kg iti face lumanare cu toata instalatia dupa el

dar crede-ma niciodata nu am pescuit cu mai mult de 4 muste , si de obicei la maxim 3 care e standard

dar ai dreptatea cu faza a e adimis numai 2 muste , bine ca nu comentaza ca la rotativa ancora are defapt 3 carlige 8)

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Mesaj de edâ„¢ » 07 Iul 2005, 22:30

idea era ca am auzit de la cineva sau mai bine zis am tras cu urechea la o discutie si ei spuneau lucrurile astea si dadeau la clean pe Olt.si faza cu inchisoarea nu e asa de dramatica stiu de faza de e chiar de parnaie :shock: ,sa mergi tu in rezervatie si sa prinzi in lac (.......) 100 de pastravi si sa te mai si lauzi si cu treaba asta nu are rost sa mai vb :lol: . asta e crezi ca mie imi convine dar nu am ce sa fac de geaba ma agit ca nimeni nu te baga inca in seama poate cand vom fi bunici. si faza cu controlul nu tine ca eu de cand ma duc o data i-am vazut in 3 ani de zile,si daca mergi la un lac de munte cum e "Gatul Berbecului" si vine padurarul din ......... si spune ca e inchis pescuitul pentru repopulare(hai sa fim seriosi ca doar e romania )sau poti sa mergi pe rau contra cost dar inainte a fost o pers cu functie pe acolo si la lasat upssss sa mai crezi treburi de astea.la musca nu pescuiesc ca mi se pare treaba de om batran care are timp si rabdare poate mai incolo o sa incerc ma mai gandesc.Pa si fir intins

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 08 Iul 2005, 06:48

ed scrie:la musca nu pescuiesc ca mi se pare treaba de om batran care are timp si rabdare poate mai incolo o sa incerc ma mai gandesc.
N-am priceput ideea. Poate detaliezi nitel. Nu vad deloc de ce crezi ca la musca iti trebuie mai mult timp sau mai multa rabdare decat la spinning.

Avatar utilizator
JONES
veteran
veteran
Mesaje: 1072
Membru din: 16 Iun 2005, 10:54
Localitate: TG MURES
Contact:

Mesaj de JONES » 08 Iul 2005, 07:23

sa fim seriosi ca discutam de doua lucruri complet diferite

eu m-am referit la pescuit la musca dar cu echipament de spinning cea ce crede-ma ca este mult mai greu decat pare la prima vedere si este foarte agresiv din punctul de abordare a locurilor. de multe ori aruncari sunt mult mai lungi decat la spinning si se este exploreaza locuri absolut inaccesibile cu rotativa sau cu orice altceva (de exemplu pe sub salciile care ajung pana la apa)

la pescuit cu snur intradevar ai nevoie de foarte multa rabdare , dar nu la stilul asta m-am referit

Motanelcd
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 25 Iun 2005, 19:03
Localitate: oradea

Mesaj de Motanelcd » 08 Iul 2005, 09:15

sanyi scrie:salut si eu sunt tot oradean si in legatura cu intrebarea pot sa-ti spun ca depinde foarte mult unde pescuiesti
ex pe cris cu rotative mici 0-1-2 prinzi clean dar marunt iar daca mergi pe baraj la Tetchea prinzi cleni frumosi la voblere cu varantele rosu alb sau argintiu
spunemi pe unde incerci si poate am mai pescuit eu in acea zona si te pot ajuta macar cu o informatie
Salut sanyi! pai sa stii ca eu pescuiesc in special la crisul de langa Alesd si la baraj la Lugas iar aici in oradea merg de obicei la podul cfr din iosia....unde intradevar nu am avut decat capturi mici...in schimb la cris la Alesd am avut numai capturi mari!!un prieten de al meu a prins un clean de 3.5 kg de nici mie nu-mi venea sa cred!!! ti-ai incercat vreodata norocul in aceste zone...?
??

Scrie răspuns