Vobler sau lingurita dak e vorba de clean?

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 04 Iul 2005, 11:43

de fapt poppere si stickbait-uri

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 04 Iul 2005, 12:40

Bine ai revenit!
da-ne amanunte :D
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 04 Iul 2005, 12:54

danr scrie:tocmai m-am intors din concediu, si dupa ce am facut 4 coborari cu barca pe raul viena .........
Bine ai revenit!
Cred ca cel mai bine sa scrii un articol despre cum au fost zile de pescuit in Franta... scapi mai usor...
Parerea mea :)

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 04 Iul 2005, 13:54

Hai Dane,daca nu un articol,macar povesteste-ne cum a fost,eventual intr-un alt topic.Cred ca ai trait ceva aventuri.... :wink:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 04 Iul 2005, 13:58

da, a fost frumos
am fost de 5 ori la pescuit, am ratat cativa somni pe sena si am prins ceva cleni pe raul viena ( afluent al loarei )
o sa revin si cu ceva poze.....

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 04 Iul 2005, 14:38

danr scrie:de fapt poppere si stickbait-uri
Pai la cele de mai sus,ce ai luat?In special despre popper-e astept detalii.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Mesaj de edâ„¢ » 05 Iul 2005, 00:08

Aquaro Angler scrie:
Motanelcd scrie: nu mia raspuns inca nimeni la intrebarea cum se descurca voblerul in balti unde apa e mai adanca...!!
In baltile cu apa adanca cred ca voblerele usoare si plutitoare nu ar fi foarte eficiente, ar fi mai bune voblerele mai grele care se scufunda sau rotativele. In plus fiind mai grele pot fi lansate la distante mai mari decat nalucile mai usoare.
Adevarul e ca nu intotdeauna e asa chiar din contra cele usoare sunt mai bune acum si in functie si de inaltimea pe care o ai fata de suprafata apei,dar aici e spilul voblerul trebuie sa se comporte la fel ca un pescut de lac care este atacat.Stim ca ei stau la suprafata si cand este miscare tusti la fund sau intre buruieni no cam asa trebuie sa facem si un aspect pe care trebuie sa nu il uitam e legat de luminozitate. Un pont foarte bun legat de cleanul din balti,lacuri daca dati cu un vobler foarte tipator (si nu mare 3cm ce folositi la biban sau stiuca) trage mai bine,de obicei exemplarele mai mari

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Mesaj de edâ„¢ » 05 Iul 2005, 00:43

am avut o surpriza cand am incercat pe rau la rotativa cu musca exemplare mici nu asa mari si o chestie noua ptr mine este ca la capatul firului se pune un dop de pluta iar pe fir legat cu diferite marimi de forfac muste pana la 7 buc si cauti zonele mai lente (inainte sau dupa repegus )

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 05 Iul 2005, 07:36

Dupa care ai o surpriza si mai mare daca vine controlul si iei amenda caci n-ai voie cu mai mult de 2 muste!

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 05 Iul 2005, 07:48

ed scrie:am avut o surpriza cand am incercat pe rau la rotativa cu musca exemplare mici nu asa mari si o chestie noua ptr mine este ca la capatul firului se pune un dop de pluta iar pe fir legat cu diferite marimi de forfac muste pana la 7 buc si cauti zonele mai lente (inainte sau dupa repegus )
De unde esti ed?
Stilul asta l-am invatat si eu cand eram mai tanar (acum vreo 10 ani) de la o persoana de prin Hunedoara.
Tot cu dop de pluta si cu vreo 5 - 7 muste pe fir (pt. Mihai: acum 10 - 15 ani nu stiam ca pot face puscarie ca am mai mult de 2 muste :wink: ... am scapat :P ).
Stilul acesta se numea (prin zona Buzaului) "pescuit la forfaier"
Si chiar am prins clenuti cu el...

Scrie răspuns