Caut Profesor :)

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Chief
veteran
veteran
Mesaje: 2067
Membru din: 17 Apr 2007, 20:08
Localitate: Tg.Mures
Contact:

Mesaj de Chief » 20 Aug 2010, 15:22

Problema mai mare e la stiuca si salau pe lacuri mari. E foarte important sa faci alegeri bune si de mal si de adancime si de pozitionare si de naluca si de abordare si de stil s.a.m.d... Exemplul cu clean pe rau nu e foarte bun, neavand mult de ales. Dai pe langa maluri, pe langa radacini si bolovani, pe sub salcii, unde se roteste apa sau la margine de suvoi, pe deasupra unei structuri mari scufundate... acolo conteaza destul de mult sa ai un vobler mic si bun dar nu e un mare secret sau prea multa teorie cu cleanul parerea mea. Mai conteaza un pic si echipamentul dar sa faci un vobler sa functioneze bine e chestie de cateva lansari si salmo sunt cele mai putin pretentioase si si cele mai prinzatoare zic eu. Un hornet mic sau un tiny BT sau mai sclipitor si da-i sa sune cleanu'. La salau si stiuca ne dor mainile de la carat gentile cu miile de gume si maimute urate si nu-i sigur niciodata nimic, mai ales in locurile noi. La avat la fel, dimineata si seara, sub baraje cat mai mari, da-i cu cyclops sau cu un thrill. :) Bine, nu-i chiar cum zic io aici, pac pac pac, m-ai inteles, da sunt pesti mai accesibili si pt incepatori. La salau avantajul e ca merge bine la silicoane si alea sunt ieftine si nu-ti pare rau dupa ele. Era o vreme cand aveam o considerabila colectie de voblere si cum "murea" unul il recumparam si cu ocazia asta mai luam vreo 2-3. Foarte scump sport. Mai bine-mi iau jdm-uri si dau cu gume. :)
i am haunted by waters ...

www.chiefsfishing.ro
www.abrevis.ro

mihai_d
senior
senior
Mesaje: 397
Membru din: 19 Feb 2009, 12:52

Mesaj de mihai_d » 11 Sep 2010, 08:28

ai reusit sa gasesti pe cineva sa te invete :? daca nu putem invata impreuna :shock: si eu sunt la primi pasi la rapitori poate in doi e mai usor , ue zic sa incepem cu a cauta o balta care are asa ceva

Avatar utilizator
vasilepop_65
senior
senior
Mesaje: 304
Membru din: 27 Mar 2010, 23:21
Localitate: Viseu de Sus
Contact:

Mesaj de vasilepop_65 » 11 Sep 2010, 10:39

mihai_d scrie:ai reusit sa gasesti pe cineva sa te invete :? daca nu putem invata impreuna :shock: si eu sunt la primi pasi la rapitori poate in doi e mai usor , ue zic sa incepem cu a cauta o balta care are asa ceva
Va trebui sa-ti gasesti un alt tovaras cu care sa inveti. Pe Besliu nu-l mai atrage spinningul, ramane la fedeer.

Avatar utilizator
omgraptor
junior
junior
Mesaje: 36
Membru din: 22 Ian 2010, 14:29
Localitate: Sighisoara
Contact:

...

Mesaj de omgraptor » 12 Sep 2010, 19:54

Si eu mi-am inceput carriera in spinning anul acesta, nu am prea fost pe garla, la inceputul sezonului am fost ocupat, cam toata vara apa a fost tulbure,dar, aproape de fiecare data cand am fost am prins 1-2 clenisori..cei mai multi la numar pe partida fiind 6 iar cea mai mare captura un clean de vro 25 cm, de cantarit nu l-am cantarit :-??. Conditia esentiala pt a-i prinde pe aia mari este in primu' rand sa fie acolo unde dai tu, eu personal nu am vazut pe tarnava(zona sighisorii) in ultimu timp cleni de juma de kil, or fi..da stau ascunsi. Din cate am observat eu, la clean cel mai important e sa stai cat mai ascuns si sa fi cat mai silentios daca te vede si se sperie poti sa iti iei adio de la loc cel putin un ceas doua. Io nu m-am omorat cu lanseta si cu mulineta, am dat cu ce aveam, un d.a.m telespin vechi ca istoria si total neadecvat pt pescuit la clean si o mulineta ce o aveam pe acasa in schimb mi-am luat fir de 0.16, un trabuco..si sunt multumit de el. Vreau totusi sa imi iau ceva mai potrivit cat de curand. Am folosit voblere si rotative mici, pe aici cam musca la orice, da parca la voblere ii place mai mult cozma, salmo, strike pro, stau cam prost cu nalucile..da o sa mai strang. Idea e ca tot ce am invatat, am invatat singur si citind pe aici pe forum despre cate o naluca 2, ah da..si din reviste, da cu mana pe inima confirm ca cel mai bine inveti singur din experienta.
:)) Am fost si la pastrav, da acolo e joaca, la Campu' Cetatii pastravarie, da pot sa spun ca acolo m-am distrat cel mai bine de cand pescuiesc eu...sareau pastravii si la 1 m deasupra apei cu cozmau in gura...( acolo densitatea de pesti de f mare, deoarece functioneaza in regim cat prinzi atat platesti + NO C&R, ca la metro da ii pescuiesti tu :D )

Avatar utilizator
modigliani
veteran
veteran
Mesaje: 1209
Membru din: 17 Aug 2010, 14:36
Localitate: Atlantida

Mesaj de modigliani » 02 Oct 2010, 10:59

grey-wolf scrie:...................... eram convins ca pescarul la spinn e un nebun care nu are ce face acasa si tiriie ,, darabe de fier prin girla " ...........................

ai grija boala asta se poate transmite si prietenilor tai si atunci chear ca nu mai ai scapare
:lol: :lol: :lol:
Love you , bro ! :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:

Besliu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 146
Membru din: 08 Aug 2010, 19:07
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Besliu » 11 Oct 2010, 23:00

mihai_d esti din Bucuresti?

Avatar utilizator
taicanoe
veteran
veteran
Mesaje: 1477
Membru din: 17 Feb 2005, 10:33
Localitate: Reșița
Contact:

Mesaj de taicanoe » 13 Oct 2010, 17:06

cel mai simplu e la clean ... :lol: se vede si dupa multitudinea clenilor de peste kil postati pe la galerii ... pe la galeriile in care sunt postate si poze cu cleni ca la multi e lipsa specia.
S'altare și bunăstare !

Scrie răspuns