Vobler sau lingurita dak e vorba de clean?

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Cati
senior
senior
Mesaje: 400
Membru din: 23 Ian 2006, 19:12
Localitate: Hunedoara
Contact:

Mesaj de Cati » 05 Mar 2007, 20:27

Si acum merge destul de bine rotativa pe Mures , la pescuitul clean-ului si nu odata am avut surprize cu...avatul , dand dupa clean !!! :wink:

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5744
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 05 Mar 2007, 20:35

@cati

Se vede treaba ca noi suntem mai aproape de Cluj... :lol:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
hades
veteran
veteran
Mesaje: 555
Membru din: 03 Mar 2007, 17:57

Mesaj de hades » 06 Mar 2007, 08:19

Cred ca la vobler vin cei mai mari, dar si lingurita e un inceput...
Eu pescuiam la clean cu momeli naturale, dar, intr-o zi am gasit o lingurita , cred ca e japoneza, ceva, nr.1, cu paleta argintie si buline rosii....
Din cate citisem eu pana atunci stiam ca astea merg la biban si zic sa incerc domn'le ca nu o fi foc...
Biban ca biban, dar a venit cleanul.......si boala s-a instalat.... :lol:



P.S.

De atunci am uitat de naturale :wink:

dan_81
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 192
Membru din: 05 Mar 2007, 19:57
Localitate: ORADEA
Contact:

Mesaj de dan_81 » 06 Mar 2007, 21:15

Salut
Dupa parerea mea merge si lingura si vobleru.
La apa mai tulbure si nivel crescut merge rotativa in special mepps aglia long 1 sau 2(are o portanta in timpul recuperarii mai mica decat altele si evolueaza ceva mai adanc) sau voblere floating cu barbeta lunga sau sinking cu bataie ceva spre medie-mare.
La inceput de sezon(februarie) daca apele sunt inca limpezi voblerele cu bataie mai mica si scufundatoare fac legea.Niciodata o lingurita nu are cum sa mimeze un pestisor asa cum o face un vobler mai ales pe apa limpede.Cat despre culori ce sa zic... toata lumea cam stie ce merge si pe ce vreme si pe ce grad de transparenta a apei.

dan_81
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 192
Membru din: 05 Mar 2007, 19:57
Localitate: ORADEA
Contact:

Mesaj de dan_81 » 06 Mar 2007, 21:27

Acum aproximativ 11-12 ani cand eram incepator la spining ieseam la celan primavara pe Cris.
Sigur ca o vreme am dat cu rotative(mepps si vibrax) si am prins.
La vobler am prins prima data clean intr-o zi in care apa era mare, tulbure si curentul de pe cris ridica rotativele ceva mai sus fata de adancimea la care statea cleanu.Atunci luat prima data la clean la rapala fat rap si erau bucati frumoase de aprox. 800-1000g.Ideea era ca voblerul in curentul destul de puternic ajungea la adancimea dorita(barbeta mai lunga si bataie mai mare) si fiind floating il puteam lasa sa-l duca apa aprox 40-50m in aval si il recuperam in lungul raului uneori pe sub salcii,copaci,etc.
Dintre linguri in acele zile cu apa mai mare a mers mepps aglia long(salcie) desi curentul mai puternic nu o lasa sa evolueze destul de jos kiar si la o recuperare foarte lenta.

Avatar utilizator
hades
veteran
veteran
Mesaje: 555
Membru din: 03 Mar 2007, 17:57

Mesaj de hades » 07 Mar 2007, 15:13

invatam,invatam......
Daca ai vointa poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, il lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

dorin_sb
senior
senior
Mesaje: 359
Membru din: 07 Mar 2007, 00:29
Localitate: sibiu

Mesaj de dorin_sb » 08 Mar 2007, 15:34

Dupa parerea mea ambele dau rezultate bune la clean.Au fost locuri in care, pe aceleasi conditii ale apei, cand punea gura pe vobler nu vroia rotativa si la alte iesiri nu se arunca nici macar un clenut la vobler....
De obicei incep o partida la clean cu unul din voblerele norocoase dupa care incep sa le schimb pana gasesc solutia....

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 08 Mar 2007, 17:08

Salut dorin u pe unde mergi la clean ....pe olt???

dorin_sb
senior
senior
Mesaje: 359
Membru din: 07 Mar 2007, 00:29
Localitate: sibiu

Mesaj de dorin_sb » 08 Mar 2007, 17:27

In general merg pe olt dar am avut rezultate bune si pe Hartibaci de exemplu....

Avatar utilizator
TheFly
veteran
veteran
Mesaje: 1076
Membru din: 09 Oct 2007, 18:33

Mesaj de TheFly » 09 Oct 2007, 19:46

Vibrax Hot Paper cu buline rosii si Mepps Comet argintiu nr 2 :P :P

Scrie răspuns