Inceput la avat

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
catalin66
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 31 Mar 2008, 17:03
Localitate: Galati

Re: Inceput la avat

Mesaj de catalin66 » 04 Mar 2016, 08:43

Eu am prins cu Prax -ul , nu de speriat dar am prins , maniat corect merge , nu inteleg de ce tot insistati cu recuperarea rapida ( de aici si problema mulinetelor , cu raport mare ) e adevarat sunt momente , cand il mai scoti din apatie , dar nu toate voblerele sunt facute sa poata fi trase in viteza . Incercati si recuperari mai usoare , s-ar putea sa aveti surprize si nu doar din partea avatului , de altfel pe anumite locuri am prins avat ( si nu mici ) cu voblerul pe loc , blocat in curent . Ati observat cateodata . la recuperare , cum 2-3 obleti , incadreaza voblerul si merg pe langa el , cam aia e viteza corecta , dar sunt situatii si situatii , dintre toti rapitorii , avatul cred ca e pestele care se prinde cu cele mai diverse tipuri de naluci si cu cele mai diverse tehnici de maniere , depinde de fiecare loc in parte , am auzit la foarte multi ca declanseaza atacul cand se opresc brusc din recuperare si lasa vobleru sa cada ( binenteles , iar depinde de vobler ) mie miscarea asta nu mi-a mers niciodata , de asta zic , e bine sa schimbam informatii dar trebuie stat pe apa , mult , foarte mult , in toate conditiile .

chuby man
veteran
veteran
Mesaje: 1480
Membru din: 21 Ian 2015, 08:30
Localitate: Zalau

Re: Inceput la avat

Mesaj de chuby man » 04 Mar 2016, 23:07

Referitor la voblere care pot fi recuperate mai rapid decat cele recomandate pentru clean sau biban dau 2 exemple (oricum nu vrei mai mult de 3 variante): Tetra Works Toto (cam scump) si Tormentor (mai accesibil). :respekt:

valdpesca1984
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: 18 Feb 2016, 01:34
Localitate: Bucuresti

Re: Inceput la avat

Mesaj de valdpesca1984 » 10 Mar 2016, 21:50

2 nelamuriri (am mai intrebat dar nu mi s-a raspuns)

1) Mulinarea se face rapid, in salturi pe orizontala / verticala? sau cum 'se joaca' naluca pentru a atrage avatul?

2) Observ ca ii place orice este stralucitor, de culoare alb/argintiu si luguiet - ceva torpila... sau ma insel?

Stai jos
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 140
Membru din: 13 Mai 2014, 12:17

Re: Inceput la avat

Mesaj de Stai jos » 10 Mar 2016, 22:14

valdpesca1984 scrie:2 nelamuriri (am mai intrebat dar nu mi s-a raspuns)

1) Mulinarea se face rapid, in salturi pe orizontala / verticala? sau cum 'se joaca' naluca pentru a atrage avatul?

2) Observ ca ii place orice este stralucitor, de culoare alb/argintiu si luguiet - ceva torpila... sau ma insel?
Voblerele le folosesc recuperate liniar, insa cu cicade am prins si "juguindu-le" intre ape.
In principal avatul se hraneste cu albitura deci, da, culorile alb/argintiu merg cel mai bine in general.

shogunu65
veteran
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 04 Dec 2013, 12:18

Re: Inceput la avat

Mesaj de shogunu65 » 17 Mar 2016, 16:07

anonim22 scrie:Face spirale la recuperare rapida, nici nu mai pun la socoteala pescuitul in curent de Dunare. Schimbare brusca de directie ar fi ceva frumos, insa asta face o spirala pana ajunge la suprafata moment in care daca nu opresti mulinatul il tarasti pe luciul apei. Ok poate am nimerit eu un vobler cu ceva defect. De exemplu in fata la ochet nu este finisat deloc, zici ca e taiat din cutter asa. O sa incerc sa il redresez putin in varf si mai imi fac timp 1-2 zile cu el sa vedem.
vezi ca pe unele voblere chiar producatorul recomanda reglarea lor din ochetul din fata. Adica iei frumos un cleste de sigurante si indoi cu gija ochetul in partea opusa celei in care se duce voblerul. Ca sa vezi in ce directie trage mai intai il testezi intr un loc fara curent, mulinand in asa fel incat sa poti observa in ce directie se duce.

Avatar utilizator
sorrynblue
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 129
Membru din: 19 Aug 2014, 21:41
Localitate: Braila

Re: Inceput la avat

Mesaj de sorrynblue » 17 Mar 2016, 22:26

shogunu65 scrie:vezi ca pe unele voblere chiar producatorul recomanda reglarea lor din ochetul din fata. Adica iei frumos un cleste de sigurante si indoi cu gija ochetul in partea opusa celei in care se duce voblerul. Ca sa vezi in ce directie trage mai intai il testezi intr un loc fara curent, mulinand in asa fel incat sa poti observa in ce directie se duce.
O sa incerc si asta dar banuiesc ca stii cum e atunci cand ai pierdut increderea intr-un vobler, nu iti faci timp niciodata de el. Cand prinzi bine cu altele de ce sa strici ziua cu ala si cand nu se prinde nici cu alea de top pentru ce sa mai risti si cu cel cu care nu ai prins niciodata. Mai ales ca cel mai probabil nu vei prinde nimic si deci tot spre pierderea increderii te duci.
Catch and release is another type of fishing.

shogunu65
veteran
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 04 Dec 2013, 12:18

Re: Inceput la avat

Mesaj de shogunu65 » 17 Mar 2016, 22:32

oricum o perioada ... 2-3 saptamani Dunarea nu cred ca e pescuibila. Desi avat am mai prins pe cote mari, acum e prea multa apa in care trebuie sa il gasesti :))

Avatar utilizator
sorrynblue
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 129
Membru din: 19 Aug 2014, 21:41
Localitate: Braila

Re: Inceput la avat

Mesaj de sorrynblue » 17 Mar 2016, 22:41

Nici o sansa dupa parerea mea. E si foarte murdara. Nu mai am rabdare dar nici nu m-as duce sa dau chiar de pomana. Din ce oras esti?
Catch and release is another type of fishing.

shogunu65
veteran
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 04 Dec 2013, 12:18

Re: Inceput la avat

Mesaj de shogunu65 » 17 Mar 2016, 23:20

bucuresti .... deci la mine e la 60 km.... 120 dus intors :))

Avatar utilizator
sorrynblue
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 129
Membru din: 19 Aug 2014, 21:41
Localitate: Braila

Re: Inceput la avat

Mesaj de sorrynblue » 17 Mar 2016, 23:23

Da, deci nu esti cu ochiul pe Dunare zi de zi ca mine. :)
Catch and release is another type of fishing.

Scrie răspuns