Voblere Clean

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Stai jos
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 140
Membru din: 13 Mai 2014, 12:17

Re: Voblere Clean

Mesaj de Stai jos » 10 Mar 2016, 21:59

Barbu Ion scrie:Ce voblere sunt bune pentru curent puternic? ma refer sa fie stabile unde apa este foarte repede.
Pe neajlov am avut succes doar in zonele unde curentul este foarte puternic si apa nu depaseste 40cm.
Ce voblere trebuie pentru acest gen de apa, cele scufundatoare?
nu conteaza daca e sinking sau floating. In general in curent sunt mai stabile crank-urile (ex: Salmo Hornet 2cm) si vibe-urile (ex: Strike Pro Mini Vibe 2.5cm), dar la dimensiuni mici exista si minnow-uri care stau destul de bine in curent; din ce am folosit eu: Strike Pro Mustang Minnow 3,5 cm sau Rapala Count Down 3 cm.

itza
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 15
Membru din: 14 Sep 2014, 17:42
Localitate: Parta TM

Re: Voblere Clean

Mesaj de itza » 23 Mar 2016, 19:46

Nu-s bune de nimic, mai bine iei niste mepps aglia 00-0 la banii astia.

Stai jos
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 140
Membru din: 13 Mai 2014, 12:17

Re: Voblere Clean

Mesaj de Stai jos » 23 Mar 2016, 20:28

itza scrie:Nu-s bune de nimic, mai bine iei niste mepps aglia 00-0 la banii astia.
vrea voblere nu rotative. Si dece spui ca nu-s bune, ca n-ai prins tu cu ele ?

oni
junior
junior
Mesaje: 35
Membru din: 12 Mar 2015, 16:34
Localitate: Bucuresti

Re: Voblere Clean

Mesaj de oni » 24 Mar 2016, 17:49

Probabil ca omul a facut afirmatia ca nu sunt bune in cunostiinta de cauza. Si parerea mea personala este ca strike pro au o evolutie destul de slaba iar in curent sunt aruncate afara. Am avut 2 bucati si le-am dat cadou la un copil pe malul apei. Lucruri ieftine turnate fara nici o gandire si vandute unde se cauta lucruri ieftine. Am o parere mai buna despre salmo hornet, dar si acolo mai trebuiesc facute mici modificari cum ar fi ancora care este prea mare si prea departe de corp. La el destul de multe rateuri din cauza ancorei prea departate de corp. De cand am trecut pe voblerele hand made, nu am mai simtit nevoia sa pescuiesc cu voblerele din comert, pur si simplu bani dati degeaba, dar asta o cere piata. Felicitari tuturor fabricantilor de voblere care mai folosesc balsa si isi pilesc degetele cand le finiseaza. :respekt:

Calin C
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 298
Membru din: 20 Sep 2012, 13:39
Localitate: Bucuresti / Baia Mare

Re: Voblere Clean

Mesaj de Calin C » 24 Mar 2016, 18:38

oni scrie:De cand am trecut pe voblerele hand made, nu am mai simtit nevoia sa pescuiesc cu voblerele din comert, pur si simplu bani dati degeaba, dar asta o cere piata. Felicitari tuturor fabricantilor de voblere care mai folosesc balsa si isi pilesc degetele cand le finiseaza. :respekt:
Poți să ne recomanzi numele unor constructori de voblere cu care ai avut rezultate la clean?
De voblerele Zoli & Costel ce părere aveți ?

Stai jos
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 140
Membru din: 13 Mai 2014, 12:17

Re: Voblere Clean

Mesaj de Stai jos » 24 Mar 2016, 20:40

oni scrie:Probabil ca omul a facut afirmatia ca nu sunt bune in cunostiinta de cauza. Si parerea mea personala este ca strike pro au o evolutie destul de slaba iar in curent sunt aruncate afara.
Pai si eu vorbesc in cunostinta de cauza fiindca am prins cu ele. Evident, se prinde mai usor cu rotative insa ele nu coboara in curent.
Eu am un Strike Pro minnow 3.5cm 1.6g care nu iese din curent fiindca-l folosesc cu fir subtire si fara agrafa. Ba chiar se mentine in evolutie si tras in amonte prin curent, nu exagerat de tare, normal. Poate l-am nimerit eu mai echilibrat, ca nu-s toate identice.

oni
junior
junior
Mesaje: 35
Membru din: 12 Mar 2015, 16:34
Localitate: Bucuresti

Re: Voblere Clean

Mesaj de oni » 25 Mar 2016, 09:14

mepps xd marimea 1 coboara in curent foarte bine si prind chiar bine. Le-am folosit. Nu am folosit vobler de 3.5 cm de la strike pro, am avut modelul baby, de 2.5 cm si nu mi-a placut. Cum spui si tu probabil unele evolueaza mai bine, dar nu mi se pare normal sa cumperi 10 bucati si sa mearga jumatate, in cazul fericit.

Avatar utilizator
dori
senior
senior
Mesaje: 333
Membru din: 18 Dec 2009, 00:00
Localitate: Tg-Jiu
Contact:

Re: Voblere Clean

Mesaj de dori » 10 Mai 2016, 13:03

Barbu Ion scrie:Ce voblere sunt bune pentru curent puternic? ma refer sa fie stabile unde apa este foarte repede.
Pe neajlov am avut succes doar in zonele unde curentul este foarte puternic si apa nu depaseste 40cm.
Ce voblere trebuie pentru acest gen de apa, cele scufundatoare?
Am incercat cu Salmo. A mers. Atentie insa la lanseta. Ai putea incerca, dat fiind adancimea mica, cu un Hornet mic sau Tiny.
Fir intins!
Prin natura omul este posesiv, dar prin incultura ce devine, egoist ?

Avatar utilizator
andreifishing
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 179
Membru din: 21 Feb 2015, 15:27
Localitate: Timișoara/Hațeg/Lugoj

Re: Voblere Clean

Mesaj de andreifishing » 10 Mai 2016, 13:22

oni scrie:mepps xd marimea 1 coboara in curent foarte bine si prind chiar bine. Le-am folosit. Nu am folosit vobler de 3.5 cm de la strike pro, am avut modelul baby, de 2.5 cm si nu mi-a placut. Cum spui si tu probabil unele evolueaza mai bine, dar nu mi se pare normal sa cumperi 10 bucati si sa mearga jumatate, in cazul fericit.
nu găsesc nicăieri mepps xd de culoarea cuprului :/ :wallbash:

Avatar utilizator
Paul19992
junior
junior
Mesaje: 87
Membru din: 25 Mai 2015, 14:33
Localitate: Alba Iulia

Re: Voblere Clean

Mesaj de Paul19992 » 12 Mai 2016, 10:09

eu cei mai mari cleni ia-m prins din intamplare sau nu la salmo thril de 5 cm :D .. dadeam dupa cel mai pacatos peste :)) avatul si intrau cleni :D
Strike Pro number one fishing

Scrie răspuns